• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
VelinPetrov - специалист
Здравейте колеги, от отопление на пелети смятам да премина на термопомпа въздух/вода. Отопляват се два етажа от къща - 150 кв.м с 5 см eps изолация.Системата е на радиатори на 55 градуса, + 2 бойлера по 80 литра. Общо системата е 85 литра (без котела). Машината ще е 16 kW трифазен инвертор моноблок.
Въпросът е при минимум изискване за 55 литра в системата има ли нужда от буфер?
Ако да, какви ползи би донесъл той? Колко литра? Ако е с буфер каква схема за свързване ще препоръчате с две помпи?
Благодаря :-D
speka_rs - майстор
1. Уточни дали котела ще остане в отоплителната система ?
2. Тук ще намериш информация viewtopic.php?f=10&t=58768

п.с. Моето скромно мнение да се насочиш към сплит системите, ако имаш такава възможност.
VelinPetrov - специалист
Котела ще остане паралелно свързан със системата. Машината е поръчана вече, няма вариант за сплит. Въпроса е за буфера при тези условия. Системата си остава на чиста вода, няма да се използва гликол.
speka_rs - майстор
вт яну 17, 2023 11:10 amVelinPetrov написа:
Котела ще остане паралелно свързан със системата. Машината е поръчана вече, няма вариант за сплит. Въпроса е за буфера при тези условия. Системата си остава на чиста вода, няма да се използва гликол.
В такъв случей бих си сложил 200 л ( или повече) буфер със серпентина за котела, за да може термопомпата и котела да не са с една и съща течност.
brum - майстор
Аха, ама да върже котела през серпентината, а не термопомпата.

Термопомпата има 2 условия за да е ефективна - ниска температура на топлоносителят и голям дебит. Едното си го отписал, гледай поне с второто да се вредиш. Без буфера дебита през термопомпата ще е спънат, а тук има хора дето реваха от тази работа и как термопомпата влизала в чести on-off режими.

Да си купиш термопомпата преди да си направил проекта е грешка. Гледай да не правиш повече, че да не останеш накрая със скъп и сложен за поддръжка електрически котел.
speka_rs - майстор
вт яну 17, 2023 1:07 pmbrum написа:
Аха, ама да върже котела през серпентината, а не термопомпата.

Термопомпата има 2 условия за да е ефективна - ниска температура на топлоносителят и голям дебит. Едното си го отписал, гледай поне с второто да се вредиш. Без буфера дебита през термопомпата ще е спънат, а тук има хора дето реваха от тази работа и как термопомпата влизала в чести on-off режими.

Да си купиш термопомпата преди да си направил проекта е грешка. Гледай да не правиш повече, че да не останеш накрая със скъп и сложен за поддръжка електрически котел.
Извинявам се, че съм го написал кофти.

Буфера събира всичко :
- котел на серпентина;
- термопомпа и радиатори в обема на буфера.
А гликола, макар, че питащият не го иска, къде ще го завъртите? Само си разсъждавам де, след като всеки си пише неговата.
вт яну 17, 2023 12:10 pmspeka_rs написа:
вт яну 17, 2023 11:10 amVelinPetrov написа:
Котела ще остане паралелно свързан със системата. Машината е поръчана вече, няма вариант за сплит. Въпроса е за буфера при тези условия. Системата си остава на чиста вода, няма да се използва гликол.
В такъв случей бих си сложил 200 л ( или повече) буфер със серпентина за котела, за да може термопомпата и котела да не са с една и съща течност.
VelinPetrov - специалист
вт яну 17, 2023 3:21 pmТрифон П.Трифонов написа:
А гликола, макар, че питащият не го иска, къде ще го завъртите? Само си разсъждавам де, след като всеки си пише неговата.
вт яну 17, 2023 12:10 pmspeka_rs написа:
вт яну 17, 2023 11:10 amVelinPetrov написа:
Котела ще остане паралелно свързан със системата. Машината е поръчана вече, няма вариант за сплит. Въпроса е за буфера при тези условия. Системата си остава на чиста вода, няма да се използва гликол.
В такъв случей бих си сложил 200 л ( или повече) буфер със серпентина за котела, за да може термопомпата и котела да не са с една и съща течност.
Гликол няма да има. Имам резервно захранване за предпазване от замръзване.
Дебита е притеснително колко ще е без буфер. Ако дебита е Ок не виждам смисъл от буфер. Ако греша поправете ме.
вт яну 17, 2023 1:07 pmbrum написа:
Аха, ама да върже котела през серпентината, а не термопомпата.
...........
Да си купиш термопомпата преди да си направил проекта е грешка. Гледай да не правиш повече, че да не останеш накрая със скъп и сложен за поддръжка електрически котел.
Втората част и на мен ми харесва.
По първата изобщо няма въпрос. Човека пита за буфер на ТП, предполагам за да разреди Старт/Стоп, а не за да раздели течностите на двата реактора.
А, Петров обяснил, докат са разпиша!
VelinPetrov - специалист
вт яну 17, 2023 3:28 pmТрифон П.Трифонов написа:
вт яну 17, 2023 1:07 pmbrum написа:
Аха, ама да върже котела през серпентината, а не термопомпата.
...........
Да си купиш термопомпата преди да си направил проекта е грешка. Гледай да не правиш повече, че да не останеш накрая със скъп и сложен за поддръжка електрически котел.
Втората част и на мен ми харесва.
По първата изобщо няма въпрос. Човека пита за буфер на ТП, предполагам за да разреди Старт/Стоп, а не за да раздели течностите на двата реактора.
А, Петров обяснил, докат са разпиша!
Питам за буфер от гледна точка на това дали ще донесе някакви осезаеми ползи за работата на системата и инвертора. Ако няма съществени такива не мисля да спортувам.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Нужда от буфер на инверторна термопомпа?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: