Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
nеwage - специалист
Здравейте!
Искам да споделя нещо. Имам един от тези 6 литрови дестилатори и често си правим вода за всякакви нужди.
Обикновено го пускам нощем на евтината тарифа, но сега през деня, когато има слънце (съответно и безплатен ток от фото-волтаиците), ми хрумна да го пускам на долния етаж, хем да топли, хем вода да прави.
Прикачен файл:
s-l1600.jpg
На дестилатора има мощен вентилатор, с голям дебит, който охлажда серпентината. Духа все едно климатик 12-ка.
Та, това, което ме удивлява е, че когато загрее и започне да дестилира, той стопля целия долен етаж, все едно съм пуснал калорифер 3kW. Направо жега става!
Духалка 2kW в никой случай не може да стопли тази площ (към 50m2). Имам маслен радиатор 1500W и той не успява да стопли това.

Това ме навежда на мисълта, която отдавна имам, за отоплител с голяма площ, примерно като тези, и да се обдухва с вентилатор. Защото площта на реотанчето на духалката, реално е много малка. А тук в дестилатора имаме 6 литра вряла вода изпарена на пара - голяма площ.

Преди време купих графитен прах и водно стъкло - като ги смесиш става електропроводимо покритие, което се нанася като боя. Мислех си за такъв тип нагревател, който направо се нанася върху стените, да речем. Предизвикателството беше дебелината на слоя трябва да е една и съща.
brum - майстор
Имам същият. Топли, факт. С около 800 вата в час. Далеч от климатик 12ка. Физика.

Ама ако искаш счупвай физиката. Дай да видим ще намериш ли обяснение на феномена :) .
Lutchezar - майстор
Правилно го сравнява с духалка. Завърта бързо въздуха в помещението и е постоянна температурата му навсякъде. Иначе топлия въздух отива нагоре и си стои там.
brum - майстор
Не завърта много бързо въздуха. Струята на изходящият топъл въздух е насочена нагоре. Но дебита е по-голям от този на вентилаторна печка.

Може да се направи сравнение при идентични условия. Намираш два дни в които температурите са същите през нощта, пускаш духалка на 1ва степен за 4 часа, а на другият ден дестилатора за 4 часа. Мериш температурата преди да почне да работи уреда и след като спре да работи.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Днеска топли, щот вънка е +17гр. в момента.
Само по дата се води, че е зима.
шоп - майстор
ср яну 18, 2023 3:40 pmnеwage написа:
Духалка 2kW в никой случай не може да стопли тази площ (към 50m2). Имам маслен радиатор 1500W и той не успява да стопли това.
На самата снимка е написано 900 вата.

И на челна стойка да застанеш повече от това не може. Така, че забрави сравнение с духалка 2 кв и маслен радиатор 1500 вата
LazarGanev - "Велик майстор"
ср яну 18, 2023 6:38 pmшоп написа:
На самата снимка е написано 900 вата.

И на челна стойка да застанеш повече от това не може. Така, че забрави сравнение с духалка 2 кв и маслен радиатор 1500 вата
Освен ако за кондензиране не се ползва термопомпа :cool:
Ahmakov - специалист
Грешката е вярна.
2500-2,73 х 120 = 2172,4kJ/kg прегрята водна пара до 120°С.
2172,4 x 6 = 13034,4kJ за 6kg вода.
13034,4 : 3,6 = 3620W
Или казано по друг начин, нагревателят загрява 6 kg вода няколко часа(4,5) докато станат 120°С прегрята пара. След което се включва вентилаторът, за да кондензират прегретите водни пари в серпентината и за един час се отделя топлина колкото от климатик 12.
Заблудата идва от това че загрява 4,5 часа, а топли 1.
brum - майстор
Конденза тече няколко часа. Горе-долу час след тръгването и спира да тече непосредствено преди изключването. Това при моята машина която събира около 4 литра вода.
hidrazin - майстор
ср яну 18, 2023 3:40 pmnеwage написа:
Здравейте!
Искам да споделя нещо.
Айде нема нужда. Топлата вода е открита отдавна.
И за сега никой не е успял да прецака физиката в нашия край на Вселената.
Така ще и в бъдещите хилядолетия.
Лека нощ!
:partyman:

Тема "Отопление и площ на отоплителя" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: