• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
може ли ППР тръби да се свързват с с фиитинг за П0ЛИЕТИЛЕНОВИ ТРЪБИ
floydogi - специалист
Може, но не бих разчитал на 100% на такава връзка. Имам една такава, но е на неотговорно място.
iliya_i - майстор
Може, ама не с директно залепване. Минава се през резба.
ESPACE - майстор
чет яну 19, 2023 1:20 pmiliya_i написа:
Може, ама не с директно залепване. Минава се през резба.
Човека визира разглобяемите фитинги за PE тръба.
speka_rs - майстор
Може, виждал съм такива изпълнения по басейни.
kozl - майстор
чет яну 19, 2023 1:14 pmb.makedonski написа:
може ли ППР тръби да се свързват с с фиитинг за П0ЛИЕТИЛЕНОВИ ТРЪБИ
Ako питаш за полипропиленови фитинги за полиетиленови тръби, отговорът ми е - НЕ.
Защото полиетиленовите тръби са по-меки, а полипропилена е по-твърд материал и основното е в законтрянето на тръбите към фитинга, което се осъществава с полипропиленова част, която се впива в полиетилена и така го законтря да не се измъкне от фитинга. Та закотвянето полипропилен-полипропилен, ако тръбите са полипропиленови не се очаква да е достатъчно издръжливо.
За това - НЕ препоръчвам.
Ако тръбите има начин да се фиксират против измъкване от фитинга, вкл. и при температурни разлики, уплътняването ще има и връзката с тези фитинги ще е трайна.
kozl - майстор
чет яну 19, 2023 1:51 pmspeka_rs написа:
Може, виждал съм такива изпълнения по басейни.
И аз съм виждал много работи, кои стават, кои не.....

По басейните основно ползват PVC и фитинги на лепене. Може би така им е по-лесно :?
iliya_i - майстор
чет яну 19, 2023 1:41 pmESPACE написа:
чет яну 19, 2023 1:20 pmiliya_i написа:
Може, ама не с директно залепване. Минава се през резба.
Човека визира разглобяемите фитинги за PE тръба.
И аз тях визирам. Лепене на ППР накрайник с резба за ППР тръбата и завиване в резбата му на разглобяем ПЕ фитинг към ПЕ тръба. Изображение +
Изображение
hidrazin - майстор
чет яну 19, 2023 1:56 pmkozl написа:
Защото полиетиленовите тръби са по-меки, а полипропилена е по-твърд материал и основното е в законтрянето на тръбите към фитинга, което се осъществава с полипропиленова част, която се впива в полиетилена и така го законтря да не се измъкне от фитинга. Та закотвянето полипропилен-полипропилен, ако тръбите са полипропиленови не се очаква да е достатъчно издръжливо.
За това - НЕ препоръчвам.
Ако тръбите има начин да се фиксират против измъкване от фитинга, вкл. и при температурни разлики, уплътняването ще има и връзката с тези фитинги ще е трайна.
Кога измъкнеш полипропиленова тръба от PE фитинг (бърза връзка) ела ми се обади. :-D
Имам такова изпълнение - чешма захранвана от напоителната система.
Налягане не повече от 6 bar ама защото помпата не вдига повече.
Вече над 10 години не ми е създавала кахър и то без някакво фиксиране на тръбите - у въздуха са.
Иначе да - и аз не препоръчвам такова съединение за постоянно и в къща/жилище/помещение.
Може би от неоснователно предубеждение към бързите връзки и тези "гумички" (О-пръстени).
И като има по-правилен вариант.
Но за временно използване/спешен ремонт или постоянна система за напояване, дворна чешма ... не мисля че ще има проблем.





Хайде още малко да разлая кучетата. Това съм го виждал на живо и работи. :-D
И то със стандартен PE фитинг от близкия магазин.
Разбира се стига поцинкованата тръба да не е в люспи от ръжда или напукана боя и няколко слоя боядисване...

Прикачен файл:
Бърза връзка тръби.jpg
Бърза връзка тръби.jpg (53 KиБ) Видяна 1577 пъти

:partyman:
kozl - майстор
чет яну 19, 2023 7:56 pmiliya_i написа:
чет яну 19, 2023 1:41 pmESPACE написа:
чет яну 19, 2023 1:20 pmiliya_i написа:
Може, ама не с директно залепване. Минава се през резба.
Човека визира разглобяемите фитинги за PE тръба.
И аз тях визирам. Лепене на ППР накрайник с резба за ППР тръбата и завиване в резбата му на разглобяем ПЕ фитинг към ПЕ тръба. Изображение +
Изображение
Това също не го препоръчвам и то от опит от няколко изпуснали такива снадки.
Не че не става, то за това е мислено да става, но не е достатъчно сигурна снадка при сили на опън за изтръгване на резбата.

Но всеки сам да си преценя.
  • 1
  • 2

Тема "може ли ППР тръби да се свързват с с фиитинг за полиетиленови тръби за ПЕ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: