• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Напишете въпрос свързан със санирането.
Master_Kenobi - V.I.P.
8180 написа:
Абе, мисля, че НЕ:
1. Не отговаря
2. Обявено 15кг/м3 - 7% отклонение, дори извън обявената странна норма 16 +/-5 %!?
3. Обявено 0,033 - 6% отклонение. Отделен въпрос е кой се изолира при 20оС.
4. Странен показател (изчислява се по 3) - дублира се, а и не можах да го получа нито от обявената, нито от измерената ламбда. Отделно не съм сигурен дали наименованието е точно, ама не ми се рови (Нар. №7).
6. На границата.
Абе, хич даже не ги защитавам, ама и ти малко се заяждаш:
1. Е, и?!
2. Кво лошо (освен, че с 2% се разминава)?! Не е ли по-добре?
3. Къде го видя това 0,033? Няма дадена Стойност на показателя изобщо. И се мери при определена температура за еднаквост на измерванията. Сигурно е изискване на нормата.
4. Топлинното съпротивление (R) е равно на 1/U (коеф. на топлопреминаване) и зависи от дебелината (d). Освен това то е R=d/ламбда.
6. И кво като е на границата?

Не знам обаче как са го акредитирали тва НИСИ. Имам някои... да кажем наблюдения, не че просто плюя.
8180 - майстор
Тани написа:
А относно "изводите/препоръките" Всички са грешни в дадени случаи и затова не смятам да си губя времето! Ще спретна една тема " по мой тертип" , когато ми остане малко повече време!
Е ти направо ни разби :sad:

Така - за паробариерите - подчертавам, не за някакви др. "опаковки" става дума. Това вероятно убягва и на даскалите в Кнауф. Когато тряба да се предотврати движението на въздух (сам по себе си той може да пренесе и много влага) - ДА. Когато става дума за дифузия на водните пари, вече не така.
Ето един доста авторитетен (поне зад океана) източник:
http://www.buildingscience.com/document ... nload/file
Ако не ти се чете всичко (доста интересно е), вж. конкретно стр.7 (цитираните картинки са на стр.17).

Ще използвам случая, да се полуизвиня на Кеноби - в същия файл пишат (стр.2), че пустата дифузия била 2 вида - с движеща сила концентрацията (налягането на парите), НО и ТЕМПЕРАТУРНА (както твърдеше ти, ако съм разбрал). Иначе е все дифузия.

Макар принципни, и двата въпроса едва ли са за форум, но за този с дупките в пароизолацията имаше питане наскоро, а полагането "водоплътно" май не е лесно.
Според мен не е лошо, обаче, да се прави разлика при преноса на влага чрез въздуха и чрез дифузия - много са различни и мерките съответно.
8180 - майстор
Master_Kenobi написа:
3. Къде го видя това 0,033? Няма дадена Стойност на показателя изобщо.
Спамим, ама хайде. Точно за това най-вече става дума. Има протокол за 0,035, а те си пишат 0,033 (в първия линк, там където пише и за протокола).
Иначе - ето, имаме и Протокол - несериозно.
Master_Kenobi - V.I.P.
8180,
Опс, тва не съм го видял. Сори. :(
8180 написа:
Има протокол за 0,035, а те си пишат 0,033
Ама, като си помислиш, кво ли значи третия знак след запетаята в практиката... Нищо направо. Ама си е некоректна реклама, прав си.

Иначе, за дифузията... Като се замисля... термодинамиката е една от най-шибаните дисциплини, които съм срещал. Многообхватна.

П.П. Абе, човек! Ти на тва ако му викаш спам... Направо Админа да те прави Мод и тва е! :) Ше се изкривиш от триене. :-D

---
---
Тани написа:
Ще спретна една тема " по мой тертип" , когато ми остане малко повече време!
Тани бързо намери време.
Супер! :)
Последна промяна от Master_Kenobi на нед яну 18, 2009 12:06 am, променено общо 2 пъти.
Тани - модератор
Силно казано - това е само "шапката" истинската работа тепърва предстои!
Master_Kenobi - V.I.P.
Абе пич, 8180,
Кво се праиш на незнаещ, че не можеш нещо да сметнеш....
8180 написа:
4. Странен показател (изчислява се по 3) - дублира се, а и не можах да го получа нито от обявената, нито от измерената ламбда. Отделно не съм сигурен дали наименованието е точно, ама не ми се рови (Нар. №7).
Я, кво хубаво си го написал тук и то още във Вто Окт 10, 2006 4:34 pm :
8180 написа:
Пресмятане на Коефициента на топлопреминаване (К или U ) - W/(m2*K)

K = 1/Rk
Rk = 1/ALFAi + Rл + 1/ALFAe


1/ALFAi - съпротивление на топлопредаване на вътрешната повърхност на строителния елемент
1/ALFAe - съпротивление на топлопредаване на външната повърхност на строителния елемент
За ВЪНШНИ СТЕНИ (за под, таван, покрив са други):
1/ALFAi = 0.13
1/ALFAe = 0.04

Rл = Rл1+Rл2+Rл3+.....
Rл1 - термично съпротивление на първия слой, Rл2 е следващия слой и така нататък
Rл1=d1/ламбда1, Rл2=d2/ламбда2......
d - дебелината на слоя в метри
ламбда - коефициент на топлопроводимост на на съответния материал - W/(m*K).

Ориентировъчни ламбди за някои материали:
1. Гипсофазер - 0,3
2. Гипсокартон - 0,21
3. Стъклена вата - 0,033-0,045
4. EPS - 0,035-0,042
5. XPS - 0,028-0,034
6. НЕОПОР - 0,030
7. Зидария от кухи тухли - 0,52
8. OSB - 0,13
Мерси на Тани за темата. Никак до сега не съм я откривал... Дори мислех да пусна подобни сметки. Добре, че не се изложих с дублаж... :)
8180 - майстор
Това е копи/пейст, действително моного отдавна - нищо не вдявах тогова. Сега, мисля са ми ясни.
Тук числата не можах да получа - може аритм. грешка. Отучихме се да смятаме, ей. :)

П.П. А грешката в десетите води до 6% лъжа в рекламата:
0,002/0,033*100%=6% (ако пак не бъркам). При 0оС няма да се очудя да е към 0,04, както обикновено се счита за ЕПС.

Мани го това - да си запомним, че някъде ще трябва да запишем да се гледа внимателно какво ни продават/рекламират. Не си спомням кои си бяха "докарали" продукта по-добър от въздуха. Сигурно в НАСА го има и това, ама не в супера.
dancherry - напреднал
А долу-горе колко години може да изкара топлоизолация външна със стиропор (EPS).
ronik - специалист
Едва ли някой знае от опит :roll: . На теория би трябвало да има отговор. Имам недовършена външна изолация на 12 години, отгоре е само шпакловано на гребен с финопресят циментов развор. Където се вижда стиропорът леко се е поразложил от слънцето, но където има разтвор не е мръднал. Или поне така изглежда :)
dancherry - напреднал
Някой из форума беше споменал струва ми се 10 - 15 г., което ми се струва много малко.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Видове топлоизолационни системи и приложението им" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: