• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
jorko__82 - напреднал
Здравейте,имам ново изградена система с камина за вграждане с водна риза модел Прити CW18+5.Системата е със следните компоненти,всички радиатори са панелни тип 22,и те са : три радиатора 100/60 ,един 120/60 , един 140/60 ,лира 50/140 и бойлер 80 литра.Общата площ на вилата е 60м2 на един етаж ,системата е отворена.Специфичното е че имам и подово отопление на цялата вила което е хванато от изходящата вода на радиаторите.Преди да опиша проблема ще упомена и помещенията .Спалня 1 най далечна точка 10,5 м2 има радиатор 1 брой 120/60 един кръг на подово,Спалня 2 има радиатор 1 брой 140/60 един кръг на подово тя е 14м2,коридор 5 м2 един ,радиатор 100/60 един кръг на подово и дневна с кухня 27 м2 в нея са камината + 2 радиатора 100/60 два кръга на подовото ,всички радиатори са с ръчни обезвъздушители , помпата е Grudfos ALFA 2L 25/60.От камината до колекторите е медна тръба Ф28 .Маркуча за подовото е грубо 600 метра + около 70 метра от този белия с ал.вложка.Сега да разкажа и за проблема.След запалване на камината радиаторите в спалня 1 и 2 не могат да загреят на цяло постоянно в долния край на радиатора са хладни .Радиаторите са вързани на кръст.Дори когато спра бойлера и двата радиатора в голямата стая, печката загрява доста по бързо и с по малко количество дърва но въпросните радиатори пак си са хладни в долния край . Нещата които съм правел по предписания на техници.Изчистил съм филтъра,първо бях с помпа 25/4 и по съвет на друг техник че нямам достатъчно дебит я смених с въпросната която съм описал по горе но резултата е същия.Радиаторите са обезвъздушени нямам разлика в нивото на течността в раз.съд.Моля за съвети да реша този неприятен за мен казус.Благодаря предварително!!!
ESPACE - майстор
Виж да не си подал топлата вода долу. Пипни долния кран дали е студен като радиатора в долния край.
jorko__82 - напреднал
нед яну 22, 2023 10:33 pmESPACE написа:
Виж да не си подал топлата вода долу. Пипни долния кран дали е студен като радиатора в долния край.

Да и долния кран е студен както радиатора.
MamaMy - майстор
Трябва да спреш всички останали консуматори и да оставиш само едната спалня. Палиш и чакаш да завърти. Ако има въздух ще започне да клокочи, но няма начин да не обърне. Глупава вода няма. Като обърне един път затваряш и този кръг и отваряш другата спалня. Ако има нужда обезвъздушаваш и там. След това отваряш двата кръга едновременно и чакаш да завърти и двата. Ако единия не иска притваряш леко крана на другия. Когато успееш да балансираш двата кръга, по подобен начин добавяш трети и така до края. Просто по-късите и близки кръгове трябва да бъдат леко притворени. Баланса на една система хич не е лесна и проста работа. Гравитачната е почти като висшата математика. Иска се и знания и опит и съобразителност. :wink:
LazarGanev - "Велик майстор"
нед яну 22, 2023 10:38 pmjorko__82 написа:
Бля, бля, бля...
:goodman: Изср@л си едно голямо ъ-ъ-ъ таковата, от където и да го погледнеш. Камината е голяма, схемата е неправилна, трябва буфер, трябват ти колектори с дебитомери, трябват ти 2 трипътни смесителни вентила - повишаващ за камината и понижаващ за подовото, другата помпа и тя ще влезе в действие - между камината и буфера, трябват ти още много части и оборудване и най-вече знания и умения. Много, ама много по-евтино щеше да ти излезе да си платиш, за да ти го направят хора, които разбират. Залягай и чети как се връзва котел на твърдо гориво с буфер и подово. Приятно занимание :rock:

ПП. Да поправя MamaMy, с който сме писали заедно - не може да палиш 23кВт камина на дърва с една отворена линия, която на всичко отгоре е без циркулация!
MamaMy - майстор
Лазаре, човека пише, че системата е отворена. Мисля, че не е такъв проблем за момента с баланса. Все пак няма да я наблъска с въглища. Това с подовото е глупост наистина, но пише, че е вила. За два три дена няма да се нажежат подовете и да ходи като нестинарка.
jorko__82 - напреднал
пон яну 23, 2023 2:34 amLazarGanev написа:
нед яну 22, 2023 10:38 pmjorko__82 написа:
Бля, бля, бля...
:goodman: Изср@л си едно голямо ъ-ъ-ъ таковата, от където и да го погледнеш. Камината е голяма, схемата е неправилна, трябва буфер, трябват ти колектори с дебитомери, трябват ти 2 трипътни смесителни вентила - повишаващ за камината и понижаващ за подовото, другата помпа и тя ще влезе в действие - между камината и буфера, трябват ти още много части и оборудване и най-вече знания и умения. Много, ама много по-евтино щеше да ти излезе да си платиш, за да ти го направят хора, които разбират. Залягай и чети как се връзва котел на твърдо гориво с буфер и подово. Приятно занимание :rock:


Лошото е че не съм го правил(изр...л) аз,а си платих на специализирана фирма да ми го направи :проба: :проба:
LazarGanev - "Велик майстор"
пон яну 23, 2023 6:59 amjorko__82 написа:
Лошото е че не съм го правил(изр...л) аз,а си платих на специализирана фирма да ми го направи :проба: :проба:
Това е добре, постъпил си умно! Хайде тогава да видим в какво е специализирана фирмата, щото в изработка на отоплителни инсталации явно, че не е. Може би в мародерство и грабежи? То е ясно, че няма да направят системата по учебник, но поне да работи. Някак си. Обади им се да ги поканиш и ако се опъват, може да подхвърлиш ей така в пространството абвеатурите КЗП и НАП. Сигурен съм, че молбата ти ще бъде удовлетворена!
krasi92 - майстор
нед яну 22, 2023 10:07 pmjorko__82 написа:
Здравейте,имам ново изградена система с камина за вграждане с водна риза модел Прити CW18+5.Системата е със следните компоненти,всички радиатори са панелни тип 22,и те са : три радиатора 100/60 ,един 120/60 , един 140/60 ,лира 50/140 и бойлер 80 литра.Общата площ на вилата е 60м2 на един етаж ,системата е отворена.Специфичното е че имам и подово отопление на цялата вила което е хванато от изходящата вода на радиаторите.Преди да опиша проблема ще упомена и помещенията .Спалня 1 най далечна точка 10,5 м2 има радиатор 1 брой 120/60 един кръг на подово,Спалня 2 има радиатор 1 брой 140/60 един кръг на подово тя е 14м2,коридор 5 м2 един ,радиатор 100/60 един кръг на подово и дневна с кухня 27 м2 в нея са камината + 2 радиатора 100/60 два кръга на подовото ,всички радиатори са с ръчни обезвъздушители , помпата е Grudfos ALFA 2L 25/60.От камината до колекторите е медна тръба Ф28 .Маркуча за подовото е грубо 600 метра + около 70 метра от този белия с ал.вложка.Сега да разкажа и за проблема.След запалване на камината радиаторите в спалня 1 и 2 не могат да загреят на цяло постоянно в долния край на радиатора са хладни .Радиаторите са вързани на кръст.Дори когато спра бойлера и двата радиатора в голямата стая, печката загрява доста по бързо и с по малко количество дърва но въпросните радиатори пак си са хладни в долния край . Нещата които съм правел по предписания на техници.Изчистил съм филтъра,първо бях с помпа 25/4 и по съвет на друг техник че нямам достатъчно дебит я смених с въпросната която съм описал по горе но резултата е същия.Радиаторите са обезвъздушени нямам разлика в нивото на течността в раз.съд.Моля за съвети да реша този неприятен за мен казус.Благодаря предварително!!!
С какъв диаметър са тръбите на радиаторите
jorko__82 - напреднал
С какъв диаметър са тръбите на радиаторите
[/q
Тръбите са с диаметър Ф16 ,само на изводите на камината до колектора са медни Ф28.
  • 1
  • 2

Тема "Проблем камина с водна риза!!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: