Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
garvanski - напреднал
Здравейте.
Ще се опитам първо да опиша ситуацията, а после ще си задам въпросите.
На вилата ни, до основната къща има една масивна постройка на плоча (9м/4,8м.- около 43кв.м.), която до днес беше със супер грозен двускатен покрив с листове вълнообразна, разноцветна ламарина.
Днес заведох една бригада с "братчеди" и ги накарах да разглобят покрива, да нарежат дървения материал и да свалят три от надзидовете, защото се клатеха. Четвъртият го оставих като борд на 3 реда тухла 4-ка. Купих найлон и сме заявили цялата плоча да чака хубаво време.
Понеже къщата е във Врачанския балкан, гледката от двора на 180° е :rolleyes: , затова сме решили покрива да остане плосък и да го използваме като панорамна тераса с градински мебели, малък сглобяем басейн и т.н.
Въпросите са ми относно това как да подходя за изграждането на покрива.
1. Как е по-правилно да се изпълни покрива?
- хидроизолация; замазка с наклон за отводняване към улука; налепени камъни/ гранитогрес с флексово лепило.
... или...
-замазка с наклон към улука; хидроизолация; налепени камъни/ гранитогрес с флексово лепило.
Помещенията под плочата ги ползваме за склад и затова не мисля за топлоизолация.
2. Каква течна хидроизолация да използвам? Предпочитам хидроизолацията да е течна, защото ще мога да си я нанеса сам. Познат майстор на покриви ми препоръча Пабизол (Паста в Чували-3 ръце с воал). Имате ли опит с тази хидроизолация?
3. Ще е достатъчен ли наклон около 3см./1м., защото искам да се отводнява през едната дълга страна на покрива. Ширината на постройката е 4, 80м. и ще стане дебела замазката.
За сега за това се сещам. Прикачвам няколко снимки преди и след...
Благодаря предварително.

Прикачен файл

IMG_20230303_143751.jpg

Прикачен файл

IMG_20230303_143042.jpg

Прикачен файл

IMG_20220116_131512.jpg
schuldiner - майстор
Първо наклоните, после хидроизолацията. Може да намалиш наклона до 0,5-1 см на метър.
Питай майстора как се погаждат пабизолът и другите битумни пасти с лепилата за плочи. Евентуално може да наръсиш третата ръка с кварцов пясък, за да има някакво сцепление. Задължително мразоустойчив гранитогрес със съответната фуга.
garvanski - напреднал
съб мар 04, 2023 8:24 amschuldiner написа:
Първо наклоните, после хидроизолацията. Може да намалиш наклона до 0,5-1 см на метър.
Питай майстора как се погаждат пабизолът и другите битумни пасти с лепилата за плочи. Евентуално може да наръсиш третата ръка с кварцов пясък, за да има някакво сцепление. Задължително мразоустойчив гранитогрес със съответната фуга.
И аз клоня към това изпълнение, но производителя посочва, че хидроизолацията се нанася преди замазката... Прикачвам скрийншот.
Каква е логиката... може би в/у нея не може да хване лепило за плочки...?

Прикачен файл

Screenshot_20230304_091038_com.android.chrome_edit_665671481224465.jpg
schuldiner - майстор
Нямах намерение да се изказвам конкретно пабизол какви л@йн@ е, обаче за нанасянето на хидро по плочата... само кретен може да го напише. Така всичката влага, независимо дали от теч или от съхненето на замазката, ще се събере в средата на плочата - някъде в центъра на къщата или в най-добрият случай ще си стои на място под замазката, докато замръзне и я разруши. Изолация без оттичане се прави само на резервоари, явно разглеждат терасата като резервоар :-D :-D :-D

А дали ще хване лепилото за плочки - изрично трябва да има "съвместимост" с циментови лепила. Ако не пише, значи няма. По мои наблюдения, ако се нанесе топинг /пясък/, плочките се лепят прилично. Но в никакъв случай не е препоръка да ползваш битумна паста, най-малко точно най-смотаната... Като искаш сам да я мажеш, избери си някаква на циментова основа, двукомпонетна, желателно с полиестерна, а не със стъклена мрежа/воал.
torbalan - Дървен философ
Аз мазах едни плочки с хидроизолация на Теразит. Върху тях лепих други плочки.
Течовете спряха, плочките вече няколко години не са мръднали.
Но имам наклон да се оттича.
garvanski - напреднал
съб мар 04, 2023 10:40 amschuldiner написа:
Нямах намерение да се изказвам конкретно пабизол какви л@йн@ е, обаче за нанасянето на хидро по плочата... само кретен може да го напише. Така всичката влага, независимо дали от теч или от съхненето на замазката, ще се събере в средата на плочата - някъде в центъра на къщата или в най-добрият случай ще си стои на място под замазката, докато замръзне и я разруши. Изолация без оттичане се прави само на резервоари, явно разглеждат терасата като резервоар :-D :-D :-D

А дали ще хване лепилото за плочки - изрично трябва да има "съвместимост" с циментови лепила. Ако не пише, значи няма. По мои наблюдения, ако се нанесе топинг /пясък/, плочките се лепят прилично. Но в никакъв случай не е препоръка да ползваш битумна паста, най-малко точно най-смотаната... Като искаш сам да я мажеш избери си някаква на циментова основа, двукомпонетна, желателно с полиестерна, а не със стъклена мрежа/воал.
Изглежда, че Пабизол-а явно е доста лош избор...:)
Ще съм благодарен да препоръчате конкретна марка на лично съобщение, за да не стане като реклама в темата.
Иначе битумната изолация без посипка, която се полага с горелка удачен вариант ли е. Тя директно на плочата ли се полага или над замазката?
MamaMy - майстор
Било е добре и бетона с който сте лели плочата да има добавка за водоплътност и да се ползва вибратор. Сега заданието е на 50% компрометирано. Ако и другите работи ги извършите по този начин, по-добре не ги започвайте. Плочата ще издържи и така едно 10 години.
Последна промяна от MamaMy на съб мар 04, 2023 2:01 pm, променено общо 1 път.
garvanski - напреднал
съб мар 04, 2023 1:56 pmMamaMy написа:
Било е добре и бетона с който сте лели плочата да има добавка за водоплътност и да се ползва вибратор. Сега заданието е на 50% компрометирано. Ако и другите работи ги извършите так, по-добре не ги започвайте. Плочата ще издържи и така едно 10 години.
Тази плоча е отливана преди повече от 30 години от незнайни майстори.
MamaMy - майстор
Това много променя нещата. Сигурен ли сте, че плочата ще издържи това допълнително тегло с което се гласите да я натоварите?
garvanski - напреднал
съб мар 04, 2023 2:04 pmMamaMy написа:
Това много променя нещата. Сигурен ли сте, че плочата ще издържи това допълнително тегло с което се гласите да я натоварите?
Дебелината на плочата е12см. Отдолу има 2 големи и 2 малки помещения, разделени от преградни стени от тухла 4-ка-легнала. Отделно на гърба на сградата се вижда и бетонна колона. Не мисля, че ще й е проблем да носи комплект градински мебели за 7-8 човека и сглобяем басейн до 3 кубика...
Поне аз така си мисля, може и да греша, разбира се.

Тема "Хидроизолация на плосък покрив, който ще се използва" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: