• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
gogo7777 - майстор
пет мар 17, 2023 7:02 pmemosms написа:
Ако правя повече неща...
Сегашните струват по-малко от солите, ако взема и от двата вида :-D

Никел лентата е 8 лв, медния сулфат е евтин, върху пресно помеднено се надявам да хваща добре.

Има ли смисъл да ползвам борна киселина за помедняване и никелов електролит само с никел, без никелови соли?
Ахаааа, ясно. Няма смисъл........ Отказвам се :drinkers:
Борната киселина се ползва в никелирането........но ти пробвай и в помедняването може да откриеш нещо. Електролит без соли.....баси :lol: :lol: :lol:

ПП.....дори шкембе чорбата е по-добър електролит от твоите бульончета..... :drinkers:
emosms - специалист
Ти ще си купиш ли 2 кг соли, за да приготвиш 300-400 мл електролит в бурканче, за детайли, които струват колкото 1 кг соли 😁😁 (и по-малко)

При електролиза разтворът се насища постепенно със соли. С оцет - никелов ацетат, с лимонтозу предполагам никелов цитрат, солна киселина - сигурно никелов хлорид, сярна - никелов сулфат..

Проблема за домашно декоративно никелиране го виждам като адхезия (ако е подходящ термин) към основата.

В случая, по твой съвет :-D, помедняване евентуално ще го реши, за детайлите, които 'не хващат' нищо.

И, тук си струва да купиш малко пакетче меден сулфат, вместо да насищаш електролит (четох нещо за медни парчета, киселина + концентриран перхидрол, за да си наситиш електролит с медни соли)
gogo7777 - майстор
Голема "немачка" е при тебе ....или си скръндза. :)
Купи си нови врътки, а оцета си го остави за шкембето и салатата. :partyman:
emosms - специалист
Нестандартен финиш - цената скача ..

По принцип, такъв хардуеър има хром никел и боядисано черно.
После има златист хром никел и опушен (чернеещ).
Също и 'винтидж' - само никел, сатениран, brushed.

Никел с оттенък на мед (цвят къмто бронз) или леко замътен купроникел (повече никелов цвят) не съм виждал..

В случая този цвят подхожда на дървото, доста повече от стандартните.

Както и да е, имам лимонена киселина и солна киселина (азотната няма да ползвам).
Меден сулфат. Четох, че може да се добавя сол за хлорни йони.

Какво да забъркам за помедняване?

Активацията и финалното почистване мога да направя с ~10% солна киселина.

Евентуално да скоча за дестилирана вода.. :-D
gogo7777 - майстор
Говориш сложно, а аз съм прост галванотехник :wink:

За помедняването САМО меден сулфат и сярна киселина....никакви чубрици, никакви клипчета от Ютубето :wink:
emosms - специалист
Е аз съм кухненски галванофен, какво му е на лимонтузуто :-D
Ако не става, ще ги изчистя...

Имам 4-5 литра азотна, да си я чукам в главата (за ецване бях взимал), сега и сярна...

П.п. и борна намерих откъде, и оксалова, и фосфорна и още разни дето не им запомних името, малки разфасовки (под кило), но нямат сярна, нито никелови соли.
gogo7777 - майстор
От кухнята може да ползваш само солницата.
С азотната киселина може да си направиш никелов нитрат, а от него хлорид, но това не се прави в кухнята щото може да загинеш. Но всъщност хлорида не е задължителна съставка в никеловия електролит.....сулфат трябва....
Сярна за акумулатори също става, но тя е техническа и ще замърси малко електролита. Ако ще ползваш такава ще падне голямо смятане да уточниш колко гр/л ще ти е необходимо.
emosms - специалист
Има ли разлика между меден сулфат и меден сулфат 5 хидрат?...
Щото съм взел второто ..

Не мога да изчистя триъгълните ръкохватки нито с ацетон, нито с веро.
Като ги топна в киселина преди електролита, избива нещо черно.
Не знам как да ги почистя наистина.

В електролита трупат дебел слой матирано с меден цвят, което лесно се маха и е по скоро като емулсия върху детайла.

Върху тези не ще и не ще да хваща нищо, врътките хващаха.
Последна промяна от emosms на нед мар 19, 2023 1:34 pm, променено общо 1 път.
emosms - специалист
Ето това трупа, и в солна и в лимонена киселина, после се маха лесно.

Меден сулфат 5 хидрат, и стои като мокра сол в пакета

Прикачен файл

Screenshot_20230319-132550~2.png
emosms - специалист
А ето това е изчистено:

- Стоманената гайка остава леко хванала мед, няма значение колко време е било на електролиза.
Ако го оставя повече, трупа повече налеп, който се маха лесно.

- Цамовата ръкохватка, след като съм я 'чистил' и топнал я 10% киселина, преди електролиза - избива нещо черно, лепкаво, т.е. не е изчистено нещо..

Прикачен файл

Screenshot_20230319-132557~2.png
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11

Тема "Материал никел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: