Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте предстои ми изграждане на електроинсталация на тавански етаж и се чудя с какъв вид проводник да я направя СВТ или мостов и ако е СВТ дали да го пускам в гофре. Всички преградни стени ще бъдат от гипсокартон, а също така и предстенната обшивка на външните стени.Незнам дали изборът зависи от натоварването, само за информация, че там ще има баня с бойлер и първоначално целият етаж ще се отоплява на ток. Благодаря Ви предварително

П.С. -Ако може и някой да ми обясни какво точно е предимството на единия спрямо другият
plamen6100 - специалист
В твоя случай няма значение дали СВТ или ПВВ-МБ1/мостовак/. ПВВ-МБ1 е за скрит монтаж/мазилка или картон/, при полагане на открито с времето се нацепва и напуква а СВТ става и за вътрешен и външен монтаж. Но ако няма да ти отиде мн.кабел/СВТ-то е малко по-скъп от мостовака/ си го направи със СВТ, по-лесно се работи с него. Отностно гофрата, слага се когато има някаква възможност да се нарани проводника/при слаботокова инсталация, при проводници тип ПВ-А1,А2/или подобни едножилни /, - в твоя случай няма нужда, сложи си парчета гофра разцепена по дължина и я сложи там кадето имаш остри ръбове на профилите на картона, да не нараниш кабела. За натоварването ,което питаш - няма значение дали ще ползваш напр. 3х4СВТ или 3х4 ПВВ-МБ1 и двата са с изрълнени с едножилни проводници
PCL82 - майстор
Ако конструкцията зад картона е дървена или друга горима, трябва да се използа СВТ. Мостовият кабел не е подходяг за горими основи.
За допълнителна защита на СВТ-то има метални гофрирани тръби. Но те в общия случай не са нужни.

При горима конструкция кабелът се закрепя на скоби (напр антигронови),
които го отдалечавт на мин. 1см от основата. Ако се салга директно, се слагат подложки от негорим материал: клингирит, азбестокартон, предполагам и пожароустойчив гипсокартон става.
Сечението на проводника определено има значение,зависи какво ще захранваш,за бойлер определено 3х4 СВТ,за отделните кръгове може 3х2,5,като магистралите е хубаво да са с по-голямо сечение,ако има печка на отделен кръг с 3х4.Изпълния със СВТ,ще ти излезе по-скапо,но в твоят случаи е по-добре и закрепяй кабела както колегата ти е споменал по-горе.Не е нужно да слагаш гофре.
sasooooooooo - "специалист"
СВТ не се слага в тръба. ПВВМ не се ползва, ако зад картона има профили. В този случай е препоръчително СВТ
Милен - майстор
Мостовия не се полага в тръби или на открито, а СВТ не се полага под мазилка. Всичко друго е възможно.
chefi_met - помощник
А аз да запитам един по-аматьорски въпрос:
каква е формулата за изчисляване на сечението на кабела , нужен за захранване на определена мощност или колко квадрата кабел са ми нужни за примерно 2 Кв мощност? скоро ще си купувам сушилня и реших да проуча въпроса какъв контакт да и подготвя. преди половин година си правих инсталацията на кухнята сам и оставих 2.5 квадрата за пералнята,а от нейния контак пуснах мостов 1.5 за съдомиялнята. после ми казаха, че това е малко, а знам че сушилните имат по-голяма консумация. В панелките няма подсугурена кой знае каква инсталация(особенно тези строени през началото на 70-те) и съм принуден да минавам през редица разклонителни кутии, които знам че създават допълнително затруднения(греене,нагар и тн), а освен това имам оставен само един кабел 4 квадрата в кухнята , на който естествено съм вързал фурната и керамичния плот, всички останали кабели са по 2.5 и не мога да ги товаря кой знае колко. Сега ползвам само пералнята или само сушилнята , защото са на един предпазител и съответно кабел от 2.5 идващ от него, а за сушилнята няма от къде другаде да взема ток освен от същата кутия или по-точно контакт,който ползвам като такава! та сега ще си ги редувам трите, а преди това ще провеждам инструктаж вкъщи кое с кое може да се ползва или кое след кое , че да не се запалим ! приемам всякакви критики и мнения-по-добре така , отколкото да ми замирише на изгоряло!Благодаря предварително!
Ronin - специалист
За 2 киловата един квадрат сечение може да го носи без проблем.(но на практика не се прави така)..и за да не подскочат някои хора веднага първо да прочетат а и за справка резни захранващия кабел на някоя духалка.........но ти си пусни 2.5 да не съжаляваш и не си прав за панелките....моите контакти са с 4 кв..мм всичките а до вътрешното табло идва 6 кв..мм сечение......от главното табло с електромерите.по добре от това здраве му кажи
Сушилнята поне моята е 5.3 киловата и ако е само тя 2.5 кв.мм е достатъчно сечение(аз бих сложил 4 кв..мм) но аз на тоя кръг имам (по неволя) и проточен бойлер 6 киловата и почти работят заедно макар и за кратко но 40 А предпазител на сименс падаше...сега е с 60 А и няма проблем....
6000 вата +5300 вата =11300/220 волта = 51 Ампера...
chefi_met - помощник
Благодаря! Това ме поуспокоява за момента, но за напред (специално за сушилнята със сигурност) ще пускам поне 2.5 кв мм (към съдомиялната беше моя грашка този 1.5 кв ,признавам си). за съжаление обаче моята инсталация явно е по-стара от твоята и по-слаба съответно- до моето табло идва 4 кв мм и от там единствения 4 кв е този за контакта предвиден за готварсата печка (между другото как точно се мери квардатурата на кабел????). четох в друга тема за контактите на Ле Гранд ,които са много удобни за пускане на следващ контакт от тях или един вид мини разклонителни кутии- и аз ползвам такива точно с тази цел ,много са удобни,но правилно и безопасно ли е това???едновремешните черни,продълговати , бакилитови контакти имаха тази "опция" и много хора ги ползваха по този начин.
Ronin - специалист
Едно време нямаше други освен онези черните бакелитовите...за тези контакти за които си споменал незнам не съм ги ползвал....при мен както споменах 4 кв.мм два кабела в една клема трудно влизат...аз скоро преди десет дена си пусках 4 по 2.5 кв.мм по двойки т.е получава се 2 по 5 кв.мм с дължина 30-35 метра от главното табло за да мога да ползвам електрожен кракра 180 А и там разклонявах за втори и трети контакт от тая верига но само с здраво усукване и много калай понеже кабела е под земята на дълбочина 1.5-1.8 метра....

Тема "Ел инсталация СВТ или мостов проводник?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: