• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
Напишете въпрос свързан със санирането.
ronik - специалист
Нека да видим допустите нива на "отровите" и оттам нататък сметката за нужното количество ще е лесна. Някой ще каже, че производителите на вентилационна техника вече са го сметнали и не подлежи на коментар. Първо няма нищо лошо да се покаже пак "сметката" и второ, мое право си е да не вярвам на материално заинтересовани страни, каквито се явяват производителите.
Petyr - специалист
ronik написа:
Нека да видим допустите нива на "отровите" и оттам нататък сметката за нужното количество ще е лесна. Някой ще каже, че производителите на вентилационна техника вече са го сметнали и не подлежи на коментар. Първо няма нищо лошо да се покаже пак "сметката" и второ, мое право си е да не вярвам на материално заинтересовани страни, каквито се явяват производителите.
Аз им вярвам, защото откакто съм с ПВЦ дограма (9 години) и вентилационните отвори изобщо не са ми достатъчни като се налага често да отварям прозореца. А при отваряне на прозорците за 5 мин. въздуха в помещението се сменя десетки пъти :)

Отделно тези минимални количества от по 20 кубика на час, са в законите на държави, като Германия и Норвегия, което ме кара да се съмнявам във великата конспирация на производителите на вентилатори :)

Но не пречи да не вярваме и да проверим. Все пак българите сме известни с недоверието си, и с право, защото все ни мамят - най-вече управниците - който отново ще ни фалират за 3-ти път, но да не навлизаме в тази тема...
Matchless - специалист
Съдържанието на СО2 във въздуха варира между 0,03% (300 ppm) и 0,06% (600 ppm), в зависимост от района, а в издишания въздух е приблизително 4,5%. Когато СО2 се вдиша във високи концентрации (повече от 5% обемни), води моментално до опасност за живота и здравето на животните и хората. Максималното допустимо безопасно ниво за възрастни за 8-часов работен ден е 0,5% (5000 ppm), а за деца и възрастни с белодробни заболявания е значително по-ниско. Хората, които вдишат 7-10% СО2, могат моментално или след няколко минути да изпаднат в безсъзнание или кома.
Petyr - специалист
И аз доказах българското недоверие, като намерих тази статия:
http://allhome.dir.bg/_wm/pbasic/?df=58 ... d323dd3e63

Ето няколко части от нея:
За съжаление, те целят уплътнение на жилището, водещо до намалена естествена вентилация и повишена концентрация на замърсители в дома като цигарен дим, домашен прах, химически съединения отделяни от мебелите, подовите настилки, при горивни процеси- газови печки или камини, алергени, микроорганизми и др. Това допълнително се подсилва от факта, че през този период започна и предлагането както на нови строителни материали, така и на нови матриали за подови настилки, мебели и т.н. Чрез осигуряване на необходимото количество вентилация е възможно понижаване концентрацията на подобни замърсители и подобряване качеството на въздуха, което се вдиша от обитателите в дома.
Лабораторни изследвания показват, че за човек в седящо състояние са необходими около 7.5 л/сек или 27 м3/ч пресен въздух за да се вентилира помещение от наличието на миризми породени от обитаващите го хора до "приемливи нива". Приблизително толкова кубични метра свеж въздух (7 л/сек*човек) са необходими и за намаляване влажността на въздуха в следствие на водните пари, отделени при дейността на хора в дома. Използвайки отново уравнение за масовия баланс в равновесно състояние, могат да бъдат направени конкретни изчисления в зависимост от количеството отделени водни пари
ronik - специалист
Значи изовдът от тези проучвания, че трябва да си купим вентилационна система? :lol: А токова години досега народа си кара само с пролуките в дограмата :?
Petyr - специалист
ronik написа:
Значи изовдът от тези проучвания, че трябва да си купим вентилационна система? :lol: А токова години досега народа си кара само с пролуките в дограмата :?
Е преди дограмите не са били ПВЦ или алуминиеви и уплътнени с гумени уплътнения. То и сега за това има вентилационни отвори и 10-15 см от уплътненията по дограмата липсват...

Между другото, когато немците започват да се санират масово и отчитат 30% бум на алериите :(

Така че който се е запечатал е добре или по-често да отваря прозорците или да си слага вентилация...
Matchless - специалист
С днешните подобрени изолации и системи се запечатваме много повече.Може да не е убииствено или заплашително повишаването на концентрацията на со2 ,но това не го прави желателно.Например всеки знае ,че на свеж и студен въздух по добре се спи,по бързо и по качествено се наспива човек.Когато е по голяма концентрацията на въглероден двуокис подтиска организма.Когато не навлиза свеж въздух който за измести наситения се получава така,затова не е лошо да проветряваме.По принцип со2 е по тежък плътен от въздуха и въпреки ,че като го издишаме е малко по топъл не се издига а стои ниско и го поемаме обратно,ако въздуха е по студен со2 ще се издига. Нощем е по-добре да се държи малко по студено в стаята и да сме завити по дебело,отколкото да е по топло и да спим завити с чаршафче само.Допълнително ако има растения в стаята и те отделят со2 нощем.А и заради влагата също е важно да се проветрява.
topurov - специалист
Май е време за отделна тема :?

Аз мисля така - изискването да се обменя въздуха поне един път на час не може да бъде универсално. Всичко зависи от обема на къщата и от броя/вида на обитателите и стила им на живот.

Да вземем за пример две абсолютни крайности - замък с 10000 м3 обем (приемаме, че е уплътнен/запечатан като пасивна къща) и един обитател, бродиращ кротко до ппрозореца по цял ден, а в другия полюс - боксониерка с 90 м3 обем, младо семейство с две деца, че и бабата и дядото при тях.

Дали изискването за обмяна на целия въздух един път на час е адекватно.....

На мен ми се струва (всъщност съм убеден), че за моето семейство (четиричленно на този етап) 200 м3 пресен въздух всеки час са напълно достатъчни (при общ обем на къщата 320 м3). А и нека не забравяме, че наистина няма да живеем в подводница - ще се отварят врати, от време на време и прозорци (не със цел вентилация, но тя ще си се случва все пак), а и може би няма да успея да уплътня на 100% къщата (въпреки, че ще опитам). Едно уточнение - споменатата камина с водна риза ще има отделен въздуховод за приток на въздух и няма да ми 'яде' от кислорода в хола.
Petyr - специалист
topurov написа:
Май е време за отделна тема :?
Според мен ще е много интересно и полезно като започнеш строителството да даваш информация и снимки за свършената работа, както е направил немеца в сайта който дадох преди 3 страници.
topurov написа:
Аз мисля така - изискването да се обменя въздуха поне един път на час не може да бъде универсално. Всичко зависи от обема на къщата и от броя/вида на обитателите и стила им на живот.

Да вземем за пример две абсолютни крайности - замък с 10000 м3 обем (приемаме, че е уплътнен/запечатан като пасивна къща) и един обитател, бродиращ кротко до ппрозореца по цял ден, а в другия полюс - боксониерка с 90 м3 обем, младо семейство с две деца, че и бабата и дядото при тях.

Дали изискването за обмяна на целия въздух един път на час е адекватно.....
Добре се чудиш, то за това имаш или по 50 кубика/час/човек (може и по-малко, ако не се пуши) или един път обема на сградата за час. Ти каза че половин път ти стигат, аз ти казвам, че минимума е 1 път. А ако мислиш, че 200 кубика правят по 50/човек, тогава трябва да знаеш къде ще са хората, защото ако вкарваш в спалните на втория етаж по 100 кубика и изкарваш от банята толкова, то когато спите ще имаш по 25 кубика на човек, което е на границата на минимума. Когато сте в хола и вкарваш пак 100 кубика и смучеш от кухнята, то пак на човек се падат по 25 кубика, които ще са още по-недостатъчни, защото хората ще извършват и някаква дейност.

Ако искаш 200 кубика да ти стигат, то или забранявай хората да сменят стаята/етажа или управлявай въздуха през деня в хола, а вечерта в спалните :) като сложиш забрана за ползване на помещенията извън това време :) :) :) :) :)

Според мен, най-добре вентилирай само спалните, както е казал Matchless, на чист въздух се спи и отпочива по-добре. А и ще имаш по-голяма температурна разлика, защото през нощта е по-студено, а от там и икономията на топлина ще е по-голяма. Отделно, че като смучеш от банята, ще имаш повече влага, която да кондензира и да ти повишава ефективността.

А ако искаш и вентилация на хола, то може да си вземеш един малък топлообменник въздух/въздух и да действаш. Ако намериш някакъв за 100-300 кубика, ще се радвам да ми дадеш информация, защото имах една идея, но не съм виждал да се продават.
topurov написа:
На мен ми се струва (всъщност съм убеден), че за моето семейство (четиричленно на този етап) 200 м3 пресен въздух всеки час са напълно достатъчни (при общ обем на къщата 320 м3). А и нека не забравяме, че наистина няма да живеем в подводница - ще се отварят врати, от време на време и прозорци (не със цел вентилация, но тя ще си се случва все пак), а и може би няма да успея да уплътня на 100% къщата (въпреки, че ще опитам). Едно уточнение - споменатата камина с водна риза ще има отделен въздуховод за приток на въздух и няма да ми 'яде' от кислорода в хола.
Ако ще подаваш 200 кубика/час, според мен не е добра идея да се уплътняваш много. Защо не се консултираш със специалист по ОВК? Според мен това е достатъчно важно за да не трябва после да преправяш или пък, недай си Боже, да докараш някоя алергия на децата...
В крайна сметка проекта реализира ли се?
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Тема "ЕПС с дебелина 20 см - КАК ДА ГО ЗАКРЕПЯ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: