• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,

Имам за зидане комин до къща с височина 5 метра с бетонни коминни тела с размери щ/д/в 500/300/200 с два отвора.
Комина е предназначен за камина с водна риза. Стария беше зидан с обикновен кюнец и след като направих клапа на камината, не само не теглеше ами и се запушваше по-често. Тази зима се качвах 3 пъти на покрива със сняг да се чистим. Сега съм му приготвил ампутация
Така дойде идечта за смяна на комина.
Наличните материали са - коминни тела с два отвора, материал(немски) за обмазване от вътре за защита от всичко съдържащо се в газовете и бетонна плоча от която ще стане изграждането. Камината е на 1 етаж а до плочата на 2 етаж връзката ще е с неръждаеми Ф200 кюнци и място за отлагане на катраниците, паднали през комина. Общо от горивната камера до върха на йомина са около 5,50 метра.

Телата са произведени от завод със съоветната вибрационна техника и тежат по около 40 кила всяко. Телата от горе и долу са гладки.
Обмазката е препоръчана от специалист - марката и модела на лс.

Въпросите са:

1. С какво да залепя телата? С варов разтвор не ми се иска, с циментово лепило - ОК, ама гъвкаво или обикновено, а марка/
2. Как да завърша най-отгоре - само с бетонен капак или да му мисля "покривче"
3. С какво да го изолирам от външната страна. Тук везните са към вата ама каква? и как да я изпълня? каква мазилка да и направя?
а шпакловка преди това? а мрежа?
4. Понеже вътрешността на тялото е с някакъв наклон, заради изливането. На къуде да сочи ръбчето на тялото при напасване - нагоре или надолу?


Такива ми ти неща

Снимки после

Сега сте Вие
Последна промяна от Ivonik1 на съб юни 27, 2009 10:31 am, променено общо 1 път.
danisaw - специалист
Колега и аз имах същия проблем,решението ми бе следното:

1. Коминното тяло като за по-сигурно преди монтаж го топях в циментово мляко за да запечата шуплите и да не пропуска.

2. Вътрешно измазване на телата направих като за целта слагах вътре кюнец и около него плнех вар смесена с шамод и с въртеливи движения дърпах кюнеца нагоре

3. Отвън вар и шамод и въпроса е решен по-най-евтиния и рационален начин според мен.

4. Отгоре сложих вентилационен капак въртящ се за подобряване на тягата

УСПЕХ!!! и надявам се да съм бил полезен.
Така изглеждат коминните тела.

Прикачен файл

KominniTelaResize.jpg
Telata
KominniTelaResize.jpg (178.42 KиБ) Видяна 44596 пъти
LazarGanev - "Велик майстор"
1. Циментово лепило, термоустойчиво
2. С покривче е по-добре. Аз гоправя най-лесно, като изрежа с ъглошлайф по един трапец на четирите страни на последното блокче най отгоре и после захлупя една тротоарна плочка, червена :)
3. Най-лесно е с Итонг
4. Не се вживявай толкова - подмажи ръбчето с лепило и готово
timo1 - специалист
Нема да е лошо да си вземеш и тапа(от същите тела)ако имат,ако ли не трябва да си направиш една,а ако мислиш за някаква печка и за втория етаж занапред направо 2 тапи зада не ти връща пушек при вятър в стаята,и комина да излезе над билото на покрива.
sian - специалист
--Какво ще кажете за тези комини?
http://www.terratherm-bg.com/
Здравей Ivonik1,
Виждам, че темата е от преди близо 2 години, но все пак ще се опитам да те попитам.
На мен ми предстои бутане на стар вътрешен самозапалил се комин и зидане на нов.
Решил съм да е с коминни тела, като тези които ти си си купил - харесват ми как са изработени.
Питането ми е:
Откъде ги закупи и какви материали за измазване на вътрешната част на комина си използвал?
Пиши ми на личната или на e-mail: pepitoff@abv.bg
Предпочитам на email-a, по-лесно.

Благодаря предварително!
LazarGanev - "Велик майстор"
Е защо на лични, нали затова е форума? Не че смятам, че Ивоник1 ще отговори де :)
Защо да не отговоря?
В квартал Враждебна има завод Техносим. Той е от групата на Балканстрой.
Асортимента им може да се види на страницата им, както и цените. http://www.technocim.com/

Изделия могат да се купуват директно от там или през дистрибутор. Все пак е тежка стока и човек трябва да прецени транспорта.

Темата не можах да я продължа, защото настъпиха някои промени в плановете ми за отоплението на къщата.
Въпросния комин заемаше част от стая на първия етаж на къщата и беше външен за втория етаж.
Всичко се махна поради възможността да премина на газ и така едната стая стана малко по-широка.
Сега съм с кондензно газово котле 24кВ и сметката ми за газ за миналата зима е 1200 лева отопление+топла вода.
Котлето е в мазето, като в това помещение има опция да се инсталира котел на твърдо гориво, при нужда.
  • 1
  • 2

Тема "Зидане на комин с коминни тела" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: