• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ivoru - специалист
да, ама едва ли ще си сложи трифазна микровълнова. :-D бойлера ще му е към 3 кв, микровълнова 1 кв, към 2 кв за 3 хладилника. а и едва ли всички уреди ще работят едновременно в даден момент. да си пусне монофазен с 2-3 отделни проводника за фази и да туря дебеличък кабел, ама не прекалено, да не го задигне Манго. :-D към 4 кв мм е достатъчно, за всеки кръг. ама и да провери дали енергото може да му пусне 20 кв, че ако няма нужния капацитет навън става... :shock:
GARD - специалист
Благодаря много на всички за помощта.Сега влизам във форума и виждам,че много хора са ми отговорили.Ще бъде монофазен.
Trifun - специалист
ivoru написа:
да, ама едва ли ще си сложи трифазна микровълнова. :-D
Оооууу, YES ! :-D Това си беше направо велико !!! :lol: :lol: :lol:

А сега СЕРИОЗНО !
За да си пуснеш трифазен ток, съвсем не е необходимо да имаш трифазна микровълнова.
Нито дори трифазна самобръсначка ! :razz:
И трифазен контакт не е необходимо да имаш дори !!!
Достатъчно е консуматорите да са разделени що-годе по равно между трите фази, за да не се натоварва някоя от тях много повече от другата. Това е всичко !

И ... между другото, нали при ново строителство искали 3 (съответно 5) проводна инсталация ... :roll:
Макар че, да си призная откровено, изобщо не ми идва на ума къде се връзва петият проводник в един трифазен контакт, след като самият контакт има всичко на всичко 4 клеми ? :roll:
estrogen - специалист
_AC_DC_ написа:
Ам да ви кажа занимавам се тоци отскоро но въпреки всичко ме е страх да започна сам да градя ел. инсталация в дома си.Та в тази връзка искам да ви попитам дали си имате наидея колко ще ми вземат за изграждането на нова инсталация и ако може да ми препоръчате някое квалифицирано лице или фирма за изграждането и.
П.П.От град Варна съм.
Благодаря на всички отзовали са.
Готов съм да ти помогна и аз съм от варна ако още имаш желание , можеш да се разберем на ЛС или на поща tuxla@abv.bg . Не съм алчен за пари като други ел.монтьори да искат по 10-15 лв. на точка , аз работя със желание и ЛЮБОВ. :-D
Моля админа да ме извини не е мястото тук на такива уговорки , просто желая да помогна .
Това за еднофазен ток за ресторант - просто го забрави. Не вярвам и енергото да ти го пуснат така. Нищо не ти пречи да си поискаш - и пуснеш- трифазен. Даже е по-добре за теб. Утре ще ти се наложи да пуснеш нещо трифазно - един пържолник, например, и ще си имаш проблеми.

Също така, без проект няма да минеш. При одобряването на проекта се минава през една купчина ведомства, като ХЕИ, ДВСК, РИОС и разни други такива. Затова си намери едно архитектурно бюро да ти го направи. За пример ще ти дам един проект, който работих наскоро - за козметично салонче, на приземния етаж около 40 кв.м. ХЕИ-то ги накара да си сменят ЛАМПИТЕ (осветителите само), зашото не отговаряли на нормените осветености по проект... прави си сметката.

А иначе, за горното може да се вместиш в 10-15 kW.

П.С.
Сега го видях - няма как да пуснеш "хладилни витрини 4 бр. - 380 V" на еднофазен ток - той просто е 220 V.
velsi - Почетен майстор
GARD написа:
4бр. Хладилни витрини - 380W
velsi написа:
GARD написа:
4бр. Хладилни витрини - 380W
да бе... къф съм тъп...волт, ват.... хубаво е понякога човек и да гледа...хахаха.... сори ... ](*,) ... и въпреки това, обектът е за трифазен ток :) .
bonjyr89 - специалист
Лично аз смятам че при така изложените уреди и консумация правят около 8 кв. да оставим резерв от 5-6 стават 15при.
при 15 кв. едно монофазно захранване сас мостови 2х6 или може да е СВТ или СГШП и т.н зависи от случея.
Да не забравяме че на апартаментите захранването е от 4 -до 6 мм2 след като номинала на един апартамент може да надхвърли 15 кв/ч
GeorgiRadevDu - специалист
Цените за нова партида за Варна са еднакви за три и монофазно
захранване, най-добре е триф. и разпределяш токовите кръгове м/у
фазите.Незабравяй 2 заземителни кола зада не те накъсат от предписания иглоби.
  • 1
  • 2

Тема "Изграждане на електроинсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: