• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nasko1 - специалист
Здравейте всички мойстори и самоуки такива, какъвто съм и аз. Поствам една схема на бъдещата ми парна инсталация и ще помоля за съвети относто най - правилния избор на размери на тръбите (най вече се чудя за тръбите от печката до колекторите, също така и брой ребра в стаите), да се има на в предвид че апартамента е с пвц дограма 4-камерна Профилинк, все още няма външна изолация, но ще има в близките 1-2 години, така че да се смята че има. Колко киловата да е печката ? Приемам всякакви препоръки с цел да се направи всичко както трябва.
А за радиаторите мисля да са Н50 и всички да са под прозорците на стаите. На схемата не обръщайте внимание на броя ребра.
Като цяло инсталацията ще има 3 радиатора 2 лири, подово в баните и бойлер 80л. За уточнение мисля систамата да е отворена като разш. съд да е някъде над бойлера. Всичко ще си правя аз, вече имам сефте на по-малка инсталация и всичко работи на 6.
Благодаря предварително на всички отзовали се !!! :2thumbs:

Прикачен файл

apartament_plan.gif
apartament_plan.gif (48.28 KиБ) Видяна 16516 пъти
Последна промяна от nasko1 на нед сеп 27, 2009 9:13 pm, променено общо 1 път.
Antonii - майстор
Убава инсталация, само че "исток" се пише със "з". :wink:
И с това подово в баните, лирите може би са излишни.
Това е от мен, а колегите от форума ще ти дадат останалите съветите които търсиш. :)
единак - специалист
Щом ще слагаш подово в банята значи подовите настилки все още не са поставени. Защо не избегнеш заобикалянето до северозападната спалня директно през коридора? Че даже и до всички останали радиатори. Ще спестиш някой и друг метър тръба, но по-важно ще скъсиш кръга на циркулация на водата.

За всичко друго маааалко по-надолу има тооооолкова много писано. Ако, само докато чакаш някой да ти отговори се поразтърсиш, сигурно вече няма да имаш нужда от отговора.
nasko1 - специалист
Antonii, Къде го видя това "с" :lol: А относно лирите и аз съм се замислял, ще се мисли и за това като му дойде реда.

Единак, коридора е с плочки и за това така е направена схемата че да не се налага да се кърти. Както се вижда и тръбите печка-колектори минават под праговете на вратите. А за минимални загуби на тръбите освен в гофре ще им сложа и от тая сивата изолация за ппр-тръби.

Най вече се чудя за тръбите печка-колектори какъв цолаж да са...3/4 или 1', които ще са Стаби на Инстапласт.
LazarGanev - "Велик майстор"
Това подово в баните ми се вижда излишно - гледам, че е един контур, ама ще има ли отделна помпа и трипътен вентил? Ако не -нищо няма да стане, ако да - струва ли си само за контур в банята?
nasko1 - специалист
Подовото и лирите тръгват отделно от колектора, на снимката не си личи добре щото са много близо. Както казах още не съм решил окончателно за лирите, но подово в банята задължително. Не схващам мисълта за отделна помпа... само на подовото ли ?

Търся но не намирам информация за литрите във водните ризи на печките Прити, 10- 15 - 20кв :? Преди известно време бях гледал ама сега криво търся мисля.
здравей,относно ребрата по просто казано смятай по 1ребро на квадратен метър.Относно подовото в баните не ти го препоръчвам защото за него ти трябва отделна помпаи се връзва чрез колектор към останалата система.Аз лично те съветвам да си сложиш поедин радиатор алуминиев с по 4ребра ефекта е по добър ине е сложен ,забрави за лири в банята.Ако имаш възможност за северозападната спалня пусни f20ppr/pn20/stabi/директно като направиш потапяне около прага на входната врата.
nasko1 - специалист
Правил съм подово само че на стая, като не е отделен кръг а изходната тръба на радиатора, доста добре отоплява пода (теракот), съдя по факта че като седнеш на стол или диван, дори и ако си с обувки ако си стъпил на тръба се усеща как ти згрява кракът. А за банята може ли да се приеме вариант подовото да се захрани от изхода на лирата. Мисля че в случая ще е по удачен вариант, за да се избегне тая доп. помпа.
2v6 - майстор
За "печка" ти препоръчвам Прити МА18.
Подовото в баните го направи на един кръг.
Задължително големи лири в баните :!:
Двете лири ги връзваш последователно и след това в подовото - както ти казаха другите ще избегнеш арматурите за намаляване на температурата на водата. В противен случай в банята няма да може да се стъпва (освен разлепените плочки) :wink:
nasko1 написа:
Здравейте всички мойстори и самоуки такива, какъвто съм и аз. Поствам една схема на бъдещата ми парна инсталация и ще помоля за съвети относто най - правилния избор на размери на тръбите (най вече се чудя за тръбите от печката до колекторите, също така и брой ребра в стаите), да се има на в предвид че апартамента е с пвц дограма 4-камерна Профилинк, все още няма външна изолация, но ще има в близките 1-2 години, така че да се смята че има. Колко киловата да е печката ? Приемам всякакви препоръки с цел да се направи всичко както трябва.
А за радиаторите мисля да са Н50 и всички да са под прозорците на стаите. На схемата не обръщайте внимание на броя ребра.
Като цяло инсталацията ще има 3 радиатора 2 лири, подово в баните и бойлер 80л. За уточнение мисля систамата да е отворена като разш. съд да е някъде над бойлера. Всичко ще си правя аз, вече имам сефте на по-малка инсталация и всичко работи на 6.
Благодаря предварително на всички отзовали се !!! :2thumbs:
EmoZ - специалист
Насе това дето си го нарисувал е много неясно, някаква инсталация, попътна ли е, лъчева ли е, смесена ли некаква?!?!?

Печката бих я плеснал в хола (т'ва зад вратата нали са комини), лъчева схемка. За подовото можеш да минеш и без помпа и без трипътен вентил, но само ако го отпериш на отделен кръг. За едната спалня (север-запад) минаваш под коридора. Трапезарията (дет' и викаш дневна) 'ше се захрани супер лесно (през една стена), хола остава само с печката (може да навиеш един радиатор под прозореца, ма не е ясно дали требва).

Колко са ти отоплителните товари по помещенията не мога да ти кажа (аз кристално кълбо нямам, нооооо тука има хора да те 'светнат' - 'ребро' на квадратен метър - 'ма на к'ва присъединителна височина - т.е. с к'ва ном. мощност - остава тайна за нас :) ). В тая връзка купИ/нАправИ си един ключ за радиатори, че 'ше има да въртиш глидери (не се коси, не е сложно - 'ше му фанеш пиниза, купи си, по възможност, радиатори на една фирма с една и съща присъединителна височина).

По монтажа има доста изписано . . .

Успех.


п.п. Ааааа да, т'ваааа, че възнамеряваш да изолираш некогаси го 'земИ предвид, чак когато изолираш, дотогава нема да мръзнеш я - че за к'во я праиш тая отопл. инсталация тогава?!?!?
  • 1
  • 2

Тема "Схема на инсталация на парно - Съвети !!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: