• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 102
Съвети за начинаещи готвачи.
Никъде не видях дискусия или рецепта за вино,мисля да си правя вино и ми интересно какви тънкости има.
battoni - специалист
Виното има много тънкости и тертипи,щом ще ти е за пръв път намери някой опитен колега ,правете го заедно и се учи. http://www.rakiyata.com/forum/

Прикачен файл

Vino.rar
"Изчисляване на необходимата захар за получаване на желаната захарност на мъстта"
(6.08 KиБ) Свален 336 пъти
LazarGanev - "Велик майстор"
qalite написа:
Никъде не видях дискусия или рецепта за вино,мисля да си правя вино и ми интересно какви тънкости има.
Има различни рецепти. Най-евтината е: вода, захар и евентуално старите джибри на комшията, ако ще ги хвърля :-D
torbalan - Дървен философ
qalite написа:
Никъде не видях дискусия или рецепта за вино,мисля да си правя вино и ми интересно какви тънкости има.
без да съм специалист...

1. съдовете, които ползваш трябва да са чисти!
2. помещението, в което ще работиш е хубаво да е с постоянна температура и да не е студено.
3. мачкаш гроздето на сок (хубаво е чепките да се отделят)
4. мериш захарността - трябва да бъде около 23 градуса
5. при необходимост добавяш вода (ако захарността е повече от 23 градуса) или захар (захарта се разтваря предварително в топла вода)... количеството може да се сметне по простото тройно правило, но и с постепенно добавяне на малки количества също може...
6. оставяш го да ферментира... в съдът, в който ще ферментира трябва да има празно място защото по време на ферментацията обема се увеличава :-)
7. след три - четири седмици би трябвало да имаш вино :)
Стефан - майстор
torbalan написа:
без да съм специалист...
Доста точно, с лек нюанс. Аз отделям чепки, люспи, зърна, месеста част. Извличам само сока. Захарността в много редки случаи е над 23. Добавя се само захар, за достигане на захарен градус 23.

Сока/в моя край казват "шира"/ поставям в бидон/поради липса на буре/. В гаража ми е. При определени условия за 3 седмици протича буйната ферментация. Нямам време за тихата, :lol:

Митко, заповядай да дегустираш винцето ми. Гаража ми го знаеш.
boltik - специалист
Поздрав и от мен!Много точно написано.:)И една малка подробност захарноста се мери в проценти.Вярно отчита първия ден.След това започва да дава отклонения,което може да ви заблуди и да се окаже вредно за виното. :)

И сега малко спам.Не е ли време да се да се съберът всички теми на едно място.Да речем,като,,алкохолни напитки в домашни условия,,И още да се отдели,,овощарство и лозарство,,? :? Никакви задни мисли само си питам? :)След прочитането изтрйте спама. :)
Стефан - майстор
boltik написа:
....Вярно отчита първия ден.... :)
По-вярно е първите 2 часа. След това захарността пада главоломно.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 102

Тема "Вино" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: