Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Master_Kenobi - V.I.P.
На едното фарче Angel eyes се скапа. Не светят. :sad:
Реших да видя какъв е проблемът и за мое учудване нищо не беше капсуловано и всичко се разглоби лесно... Както и да е, за това по-нататък...
Наложи се да сваля и другия, работещия фар, защото някой сръчко преди мен, беше разменил основите на двата фара - лява, дясна. Пък и за да сравнявам читавия с повредения.

На снимка 3 и схемата се вижда, че светодиодите са по двойки. Да, ама като подам захранване, свети само по един от диодите в двойката, този който е перпендикулярно на платката (на схемата е горния, към плюса).
Не мисля, че това е търсен ефект, пък и дори да е така, как така се получава, че от два последователни диода в един клон на веригата, свети само единият?! :? (Всъщност, това че диодите във всяка двойка са еднопосочно свързани, е само мое предполижение, но не виждам смисъл да са срещуположно свързани.)
Някой ако има идея защо е така и евентуално как да се оправи... :? Мисля, че трябва да светят всички светодиоди.
П.П. Захранване подавам от универсално зарядно 12V - 100W.

ELEMENTAL, извинявай, че ползвам твоя схема от друга тема, ама ми беше много удобна да я преправя. :-D И благодаря! :)

Прикачен файл

snimka-3.jpg
Платката със светодиодите и начинът им на монтаж.
snimka-3.jpg (72.42 KиБ) Видяна 6837 пъти

Прикачен файл

snimka-2.jpg
Платката откъм проводниците.
snimka-2.jpg (69.74 KиБ) Видяна 6836 пъти

Прикачен файл

snimka-1.jpg
Общ вид на разглобеното фарче.
snimka-1.jpg (77.77 KиБ) Видяна 6837 пъти

Прикачен файл

shema.jpg
По платката лесно проследих схемата.
shema.jpg (33.51 KиБ) Видяна 6836 пъти
stefan_gb - специалист
Диод Dx няма на платката , мисля че някога наи вероятно са били пробили светодиодите и са заменени само трите и резистора.
emil_v r - майстор
Освен Дх , няма какво друго да е ...

Измери след него кво има , и падът в/у несветещите диоди .
Бее не мери нищо , а смело дай Д х на късо и ше разбереш за миг :evil:
Master_Kenobi - V.I.P.
stefan_gb написа:
Диод Dx няма на платката , мисля че някога наи вероятно са били пробили светодиодите и са заменени само трите и резистора.
Тази платка е здравата и не е пипана, за разлика от другата, която е проблемната.
Диод Dx има (виж снимката долу). Това, което прилича на резистор е диод. И аз го обърках отначало, че е резистор, но не е. Дори и на платката под него е нарисуван диод. Замерванията показват същото.

Диодите са 4 х 2 = 8. Светят само 4. По един от двойка. Един същ - този към плюса.
Платката е фабрична, личи, че нищо не е пипано.

Емо, на повредената платка смених диода - нъцки! Не бачка. Шунтирах го - почти същата работа!

Но въпросът ми беше друг и касае "работещия" фар! Защо свети само по един диод от двойката? Някакво обяснение има ли?! :?

Прикачен файл

snimka-2_1.JPG
snimka-2_1.JPG (58.59 KиБ) Видяна 6787 пъти
stefan_gb - специалист
Ок Мастер аз такъв диод не бях виджал , по скоро ми прилича на 0.25W резистор. И какво му се чудиш мери легналите диоди или сменяи :-D
emil_v r - майстор
Защото е ниско напрежението след Дх .
Измери го , както и в/у всеки диод.

И Дх е сменен , може и фабрично ссс съпротивление !

Това ако не е резистор , аз ще ти лепя плочки по 15лв/м.м
ArturDent - Почти Безобиден
Оби дали не е възможно, всички диоди да работят, просто ти да не ги виждаш. може да излъчват в друг спектър. И ефекта "ангелски" очи да се получава от комбинацията, на светлините на двата светодиода? Може стъклото през което преминава светлината да оказва влияние?
Я насочи някоя Web камера към тях и гледай през нея. Сложи стъклото и пак гледай! Това само идеи.
Master_Kenobi написа:
Наложи се да сваля и другия, работещия фар, защото някой сръчко преди мен, беше разменил основите на двата фара - лява, дясна.
Може фаровете да са били изпълнение за Англия - нали знаеш тук десния свети малко по-нагоре, а при тях обратно.
Master_Kenobi - V.I.P.
stefan_gb написа:
Ок Мастер аз такъв диод не бях виджал , по скоро ми прилича на 0.25W резистор. И какво му се чудиш мери легналите диоди или сменяи :-D
Абе, мерих... Нищо не показва. Няма верига нито в права нито в обратна посока. Нито на свещите, нито на несветещите. Започнах да се съмнявам и в уреда, ама си бачка, май... Аз ли криво меря...
Но както и да е... ТОВА РАБОТИ!!! Или поне за сега приемаме, че работи...

Обяснете ми другото - защо другият диод от двойката не свети, като са в една верига. Не мисля, че и четирите са пробили - пък и замерванията не показват да са пробити.
Изобщо, това диоди ли са?! Да не е нещо друго? :?
Master_Kenobi - V.I.P.
ArturDent написа:
Може фаровете да са били изпълнение за Англия - нали знаеш тук десния свети малко по-нагоре, а при тях обратно.
Да бе, да! "Италианка" е Хондичката, а там, както се знае... :-D
По същия начин бяха разменили някакви зъбни рейки на ръчната - лявата отдясно и обратно и не държеше ръчната! В сервиза бая се дзвериха!
Тия италианските майсторета им се губи лево-десно. От къде го гледат, не е ясно. :lol:

Добре де, Емо! И резистор да е. Верно, сега на мерене излиза по 50 ома в двете посоки. Одеве беше друго, ама мерих на другия фар. :? Да речем, аз криво меря. И кво от тва? Не отговаря на чуденето ми.
Последна промяна от Master_Kenobi на пет окт 30, 2009 11:39 pm, променено общо 1 път.
stefan_gb - специалист
Е измери ли какъв е пада на напрежение при един работещ и неработещия в неговата верига......

Тема "Ангелски очи (Angel eyes)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: