Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Master_Kenobi - V.I.P.
Не, трудно ми е, щото немам толко ръце. :lol: Трябва да приспособя нещо поне захранването да не държа с ръце...
Ама, чек да видя...
ArturDent - Почти Безобиден
Замисли се пак дали "неработещите" диоди не излъчват по-ултравиолетовия спектър, за да се получи този неонов ефект на англеските очи?
Не се ли различават по нещо мъничко работещия и неработещия диод в двойката?
emil_v r - майстор
Защо не измериш шибаното напрежение в/у два свдиода които са посл. и единият свети , другият не ?

Също общио плюс след резисторо.

Арт , не му размътвай главата , и без това е неадекватен. :evil:
Master_Kenobi - V.I.P.
stefan_gb написа:
Е измери ли какъв е пада на напрежение при един работещ и неработещия в неговата верига......
На светещите - 3 V, на несветещите - 1,75 V
Впрочем, в процеса на мерене, два от несветещите диоди светнаха! :shock: А сега, де! Чуках, ръчках, натисках другите две несветещи - ядец. Не щат. :sad:

Артър, щях да ти отговоря - не мисля, че е така, защото това е по-скоро някакво подобие на "ангелски очи" и едва ли има такъв дълбок замисъл. А просветването на два от диодите съвсем отхвърля тоя вариант.

А бре, Емо! Кво ме юркаш... :lol: И кат премеря "общио плюс след резисторо" кво ще ни даде това?
Виж кви анти данни получавам горе! :lol:
Biso - специалист
Мастъре, това че несветещите диоди са светнали при меренето, означава, че са здрави. Просто с уреда с който мериш им подаваш директно в права посока напрежение от батерийката вътре. Вероятно светят и по-слабичко..... (:-D зависи от режима на който мериш)
Ако измерванията са ти правилни, просто не им стига ток на светодиодите и затова тръгва само единия. Те принципно се палят по ток а не по напрежение, въпреки че напрежението в права посока е зависимо от протичащия през тях ток.
Можеш да се заиграеш евентуално с тези smd-та (черничките от другата страна) и от там да настроиш на всяка група конкретно тока или направо да намалиш малко стойността на резистора, който обсъждахте с Емо. Това е резистор ограничаващ общия ток на веригата. Единствената логика да има диод там е от погрешно, насрещно свързване на + и -, което пък отново е безмислено, защото диодите просто няма да се запалят (в обратна посока съпротивлението им е изключително голямо и на практика не тече ток). Всичко това го казвам, за да разбереш принципа. Обачеее.....
Съмнява ме, че на самата платка с диодите нищо й няма а проблема на единия фар е, че не стига до него ток по инсталацията. Това в колата ти.....премери там на място.
А иначе така за тест, ако можеш подай 14.4 волта от източника ти и пак провери какво става. :wink:
1115 - специалист
Проблема е в тия 1.75В - не са достатъчни. На светодиода му трябват около 3В в права посока за да светне.
Предполагам на кола при 14В всичко ще тръгне.

Ето и малко теория от един приятел.
Цък
sstefanov - майстор
Master_Kenobi написа:
И кат премеря "общио плюс след резисторо" кво ще ни даде това?
Това ще ти каже дали им стига напрежението да светнат и дали не е изгорЕл общиО диод.
За да ти светят при 20 мА им трябва горе-долу по 3 волта на диод. Тоест общо - 6. Останалите до 12 трябва да ги поеме резистора.

Може да пробваш да ги даваш накъсо светещите диоди (един по един) и да видиш дали ще светнат другите. Ако схемата е наред няма да изгорят.

Но щом при последователно свързване напреженията върху диодите са различни означава че нещо е станало с някои от тях и ми се струва, че ще трябва да ги смениш (ако платката/схемата е здрава).
ditronix - специалист
Toя "диод"-Dx си е резистор отвсякъде!Щом на платката е маркиран като диод-пробвай да го замениш с такъв-например 1N4004 или подобен.Или измери резистора и виж с каква стойност е.Ако е по-голям 300-400 Oма,пробвай с някой по-малък,какъвто имаш в тоя диапазон.Ако приемем,че диодите смучат нормално по 10mA,за цялата схема имаме консумация около 40 mA.За да има около 6V на всяка двойка диоди резисторът Dx не трябва да по-голям от 150-160 Ома.Още повече,че всяка двойка си има собствен ограничителен резисторА от снимката като го гледам имам силни подозрения че е КИЛООМИ някакви!.Я направо сменяй този Dx с диод и виж какво ще се получи!
emil_v r - майстор
Дитроникс , оставяй го не виждаш ли че е карък , и ше запои диода в обратна посока , та ще угаснат и тия диоди .
Аз ако бех с език да съм измерил шибаните 3 В , и падът в/у генератора на ток долу,. и да съм го ремонтирал.
Master_Kenobi - V.I.P.
Biso написа:
Мастъре, това че несветещите диоди са светнали при меренето, означава, че са здрави. Просто с уреда с който мериш им подаваш директно в права посока напрежение от батерийката вътре. Вероятно светят и по-слабичко..... (:-D зависи от режима на който мериш)
Ако измерванията са ти правилни...

Тц, като светнаха тия и... останаха да си светят. Сякаш меренето ги "запали". И греят като слънце, по-яко и от другите. :-D
А за измерванията... Вече не знам... Факт е, че вчера при различни замервания на едно и също, даваше различни показания... Ама работех на крак, без удобства и са възможни и грешки. :sad:
Biso написа:

Съмнява ме, че на самата платка с диодите нищо й няма а проблема на единия фар е, че не стига до него ток по инсталацията. Това в колата ти.....премери там на място.
:wink:
Има захранване в колата, защото кабелът за очичките и за основния халоген на мъглянката е един и същ до фара. А халогена си бачка - пу-пу!
ditronix написа:
Toя "диод"-Dx си е резистор отвсякъде!
Резистор е! Измерена (неколкократно) стойност - 50 ома. Това на "работещата" платка.
Вчера ме заблудиха означениета по платката и италианските майсторета (да ги.... :evil: ), които на неработещата (но работила до скоро) платка беха турили диод. Слагах и друг диод, ама...
Към момента на мястото на тоя елемент има мостче, но пак нищо не отлепя (на неработещата). Всъщност, първият диод, най-близкият до мостчето, едва-едва се опитва да светне. :?
sstefanov написа:
Но щом при последователно свързване напреженията върху диодите са различни означава че нещо е станало с някои от тях и ми се струва, че ще трябва да ги смениш (ако платката/схемата е здрава).
То накрая така ще стане... Платката е видимо здрава, няма какво да й се повреди, освен ограничителните разистори. Но те си показват в момента всички към 200 ома (май беше).

Някой знае ли при колко волта (без ограничителен резистор) дават фира тия LED-чета?

Емо,
Туй с езика остави на нас! :-D
тук не слушат твоя глас! :-D
бързо четките свържи
и с мистрия замажи! :-D :-D :-D

Прикачен файл

shema_r.JPG
Елементът Dx се оказа резистор на работещата платка. Измерена стойност - 50 ома.
shema_r.JPG (33.25 KиБ) Видяна 5805 пъти

Тема "Ангелски очи (Angel eyes)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: