• 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 68
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
denuchi - специалист
а ето и обещаното. това с 3-те варианта. 1. е изпробван и си работи много добре. за реализирането му няма да има почти никакви вложения, мисля че ще се вместя в рамките на 100 лв. няколко коленца, тройници. такива дребни неща. 2. след няколко опита и той проработи. максималното загряване на водата достигна 75 гр. в режим на отопление поради многото вложена ел. енергия копа се получи близо до 3. трудно мога да сметна дали ще има още някакво малко покачване на копа, като пресметнем и енергията която ще се спести от ел. енергията нужна за загряването на бойлерите. в режим на охлаждане копа е убийствен. мога да подавам студена вода с 0 гр. че и надолу. но в случая по важно е отоплението. вложенията ще бъдат от сорта на 5-6000 лв. 3. тук нещата много много не вървят. точно на тази вариант изгорих 2 бр. компресори. но след поставянето на три-пътният вентил има малко подобрение. в случая го няма монтиран в действителност, но го имитирам. дори и да проработи в рамките на нормалното или добре, вложенията ще надхвърлят 6000 лв. че може и доста нагоре. ами това са мой-те идеи на този момент.

Прикачен файл

variant 3.jpg
variant 3.jpg (73.47 KиБ) Видяна 4281 пъти

Прикачен файл

variant 2.jpg
variant 2.jpg (74.2 KиБ) Видяна 4281 пъти

Прикачен файл

variant 1.jpg
variant 1.jpg (98.03 KиБ) Видяна 4281 пъти
vanko68 - специалист
Два-три въпроса от мен :
1- ТРВ с електронно управление ли е?
2- Компресорите управляваш ли ги по обороти с честотен регулатор,както беше идеята?
3-ако да,имаш ли някакви сравнения относно работата със стандартно мех.ТРВ и компресор ON/OFF ?
И малко "умуване" :
-третата схема не ми се чини много разумна или ефективна.Колкото е по-малка температурата на водата в първия кръг на 410,толкова КОП ще е по-висок.А няма как да осигуриш обратна вода от инсталацията примерно с 25-30°Освен ако не се комбинира гореща вода за радиатори и бойлер,после доп.охлаждане от подово .Но ще е трудно да се загрее от 20 до 75-80°.Ще трябва дебита да е малък,за да има време за това
.Освен това същото важи за 134- не е ефективен относно КОП при температури във сондажа от 10на гр.
Мисля,че втората система като принцип и възможности е по-добра.
bonebiker - напреднал
bonebiker написа:

3 Попадна ми днес една "? май е капилярка" нещо като кран, но има като термо сонда с тънка затворена отпред тръбичка , има вход , изход и врътка, Било от хладилна камера и е на трасето на фреона .
Това как да го използвам в бъдищата термопомпа?
.

Прикачен файл

Заснемане.JPG
Заснемане.JPG (66.42 KиБ) Видяна 4252 пъти
bonebiker - напреднал
Какво представляват тези елементи от принципната ти схема №1:?:

Прикачен файл

Заснемане.JPG
Заснемане.JPG (13.61 KиБ) Видяна 4248 пъти
vanko68 - специалист
Горното е еднопосочен клапан ,викаме го понякога "чеквентил",лявото е ресивър или отделител на течната фаза на фреона,средното е филтър-дехидратор,дясното е това твоето с "отпред тръбичка , има вход , изход и врътка" ...
denuchi - специалист
започвам от зад напред. елементите по ред. ресивър. филтър дехидратор. терморегулиращ вентил (трв), нещо като твоето на снимката и последното нещо което е 4 бр. са невъзвратни клапани. твоят от снимката е доста стар и завода мисля че вече не съществува. като марка мисля че беше (Мертик) или нещо такова, ГДР. а и мисля че за твоята ще е доста голямо като мощност. ако не се лъжа е някъде около 17 киловата.за новата идеята е да е с електронно на единият кръг поне засега (финанси). аз в момента управлявам компресора с честотен регулатор. когато беше без него и работеше ON/OFF изключваше на 41 гр. и включ. на 38 гр. компресора на връщащата вода. и работеше около 15 мин. от ON до OFF. в момента работи доста по дълги около 30 мин. и държи водата в по тясна граница и по постоянна. включ. се при 39 гр. на мин. обороти и си ги променя, като почти не работи на пълна мощност на 50 херца. имам вградена опция при първоначално включване ако е бил спряна ТП за по дълго време компресора да работи на 60 херца. но не повече от час. по въпроса за ТРВ - то. имам две машини с еднакви мощности (въздух-вода) едната с електронно а другата с механично. лично за мен разлика не мога да направя, дори си мисля на моменти че механичното работи по добре. другото мери налягане, температура обработва и праща сигнали на моторчето да отваря или затваря мисля че става по бавно. а вече и точността от самите датчици е от значение. но ако е с инвертор електронното е по добре( лично мнение). и сега. аз и не отдавам чак толкова време и средстава на 3 вариант. и на мен ми се струва малко без изход. за неудачен не бих казал но доста неефективен излиза поне засега. дори и след днескашните преработки. в инсталацията всико е на конвектори и лири за баня + бойлери. за подовото моите хора имат някакво предубеждение и се отказват от това. лошото е че всички опити ги правя с малки мощности и малко вода и не мога да хвана цялата картина. но съм на път да се откажа от нея и да съсредоточа всичко върху вариант 2 за този етап.
vanko68 - специалист
и аз мисля,че това,което си решил накрая ,е по-добре. Иначе евала за хвърления труд и за ентусиазма...
bonebiker - напреднал
vanko68 написа:
Горното е еднопосочен клапан ,викаме го понякога "чеквентил",лявото е ресивър или отделител на течната фаза на фреона,средното е филтър-дехидратор,дясното е това твоето с "отпред тръбичка , има вход , изход и врътка" ...
.....ТермоРегулируемВинтил...можеби????
Абе Имам един Инверторен Климатик 1.2кВт компресор.Как най лесно да го ползвам за идията.
Последна промяна от bonebiker на ср ное 25, 2009 9:40 pm, променено общо 3 пъти.
vanko68 - специалист
Започваш да отбираш,точно ТРВ си е.Или EEV на английски,ако е с електронно управление,а не с механично както е твоя стария модел.
А иначе има няколко теми точно по въпроса ти.
bonebiker - напреднал
къде да погледна некака идея или линк? :?: дали ще мога да използвам управлението поне :?:
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 68

Тема "Направи сам термопомпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: