Всичко за дърводелството
valat111 - специалист
Здравейте на всички! Следя форума от м. март 2008г., тогава си купих вила и много неща реших да си направя сам. Работата още продължава. От форума научих много полезни неща. Благодаря на всички, изказали мнения. Сега ми предстои направа на различни мебели. Купил съм си доста инструменти /ручен циркуляр, прободен трион, ел. ренде, виброшлайф, оберфреза, акумулаторен винтоверт и др./. Та въпросът ми е оберфрезата може ли да върши нещата, които върши бисквитмашината/това са каналчетата за елипсовидните дибли/ и ако да, какви са особените възможности на бисквит машината. Доскоро гледах в "Мосю Бриколаж" бисквитмашини на "Фер Груп" /някаква френска марка/ на цена 125 лв. Преди няколко дни вече се бяха изчерпили. На въпроса ми към продавача кое е по-особеното на тая машина от оберфрезата за направа на прорези за елипсовидните дюбели, той не можа да ми даде задоволителен отговор. Затова задавам въпроса във форума.
ceco78 - специалист
С оберфреза моге не е проблем .Трабва ти спецялен нож ( накрайник) .Самият накраиник има на него лагер.Ето и линк да видиш как изглежда.

http://cgi.ebay.co.uk/1-4-SHANK-BISCUIT ... 5ad78d3473
BORISOV - помощник
Аз имам точно такава френска машина от този магазин.Купувал съм я от Стара Загора.Ако искаш да ползваш плоски дюбели това е най-доброто,защото диска е специално направен и бисквитката си пасва точно както трябва да бъде.Аз се двоумях какво да взема,защото в магазина се продава и точно такъв немски накрайник,който се монтира към малък ъглошлайф и при повреда винали може да се монтира на друг ъглошлайф.Така,че избор има-ако машината е свършила провери за това приспособление.Цената му беше около 100-110лв.За сглобки ще ти трябва и лентова стяга с ъгълчета.На пазара има такива полски и немски.Също има много добри указания за този тип сглобка в сп. Направи сам-ако те интересува ще ти потърся в кой брой беше.
griffin - майстор
Оберфрезата може да я ползваш за такива сглобки (бисквитни) трябва да си закупиш за целта обаче нож за фрезата. Бисквитките са с номера 0,1,2,3 мисля че съм виждал най голямо така че погледни ножа за какви номера бисквитки става. Ножа има различни лагерчета които се сменят за различните биквитки.
Отделната мачина за бисквитки има + това че може да правиш съединенията по бързо (предвидена е опростена меганика) лесно може да направиш съединения под 45 градуса примерно( докато с фрезата трябва да я монтира6 на маса за да направи6 прореза).
Ако няма да ползваш прекалено често такъв вид съединения няма смисъл да инвестираш в отделна машина според мен по добре си вземи един нож за фрезата и карай с нея :-) още повече че ще може да го ползваш и за други неща :-)
valat111 - специалист
Благодаря за изчерпателните отговори.
velsi - Почетен майстор
valat111 написа:
На въпроса ми към продавача кое е по-особеното на тая машина от оберфрезата за направа на прорези за елипсовидните дюбели, той не можа да ми даде задоволителен отговор. Затова задавам въпроса във форума.
Ето отговор на този въпрос: по-особеното на тази машина е в това, че е специализирана само за тази цел. Включваш я и започваш да работиш. Същата операция можеш да направиш и с оберфрезата както вече ти обясниха колегите, но трябва да имаш фрезер, да го сложиш, да го стегнеш, да центроваш, нагласиш.... и ако в следващия момент ти потрябва оберфрезата за нещо друго... сещаш се нали.
kendal - специалист
колега бисквит машината е специално за ''диблиране'',ако трябва да диблираш междинна страница просто сгъваш помощното плотче на машинката, стягаш с две стеги едно мастарче и си ти, докато с оберфрезата не става тази операция, работя с такива машинки от две години в момента е на вирутекс
valat111 - специалист
Още веднъж благодаря на всички колеги за отговорите. Не мисля да се занимавам професионално с изработване на мебели, оставам си с оберфрезата.
profesionalist_wood - майстор
Ммммм да се включа и аз....машинката на Фер Груп има недостатък-калпавите лагери които се износват бързо ако ще я ползваш професионално...сложи си руски лагери
На Райдер за 115 лв дискът е боклук-много бързо се износват зъбците и не е много точен фиксатора,свалящата преградка се чупи лесно-сменил съм вече три... :x
На Крес няма недостатъци и забележки,ако се поддържа,ще я имаш дълго време.. :roll: :roll: .
На Фестул за 800 кинта също нямят забележки,проблем са скъпите резервни части и консумативите които почват от 50 кинта нагоре:-D :lol:
shadowman - майстор
Работил със с Virutex за тия рибки и добре си работи, цената не я помня обаче, но бе над 300 май.

Тема "Бисквит-машина и оберфреза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: