• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте, имам следния въпрос. Имам един контакт, който е 16А и имам 2 електроуреда, единия е 10А, а другия е 16А. Ако включа разклонител в контакта и в разклонителя двата уреда и двата уреда работят едновременно ще пренатоваря ли контакта? Контакта покрива изискването на по-"лакомия" уред, но дали ампеража е се търси като сбор или по-голямия от двата ампеража?
Много благодаря предварително на отзовалите се! :)
Тани - модератор
Разбира се че трябва да ги сумираш . Става 5,5 киловата , а това си е доста натоварване за един контакт. Най слабото звено в случая ще е щепсела , защото той ще се нагрее и ще ти разтопи контакта. По-добре ги включи в различни контакти!
estrogen - специалист
Vesko05 написа:
Здравейте, имам следния въпрос. Имам един контакт, който е 16А и имам 2 електроуреда, единия е 10А, а другия е 16А. Ако включа разклонител в контакта и в разклонителя двата уреда и двата уреда работят едновременно ще пренатоваря ли контакта? Контакта покрива изискването на по-"лакомия" уред, но дали ампеража е се търси като сбор или по-голямия от двата ампеража?
Много благодаря предварително на отзовалите се! :)
Да сбора от мощностите на електро уредите е важана , и затова си има стандарти . Все още се произвеждат ел. материали по БДС 69 и други години . Контакта и щепсела тип "шуко" имат посечени изисквания за употреба 250 V~ , 16 A .
А защо 16 АМПЕРА ? Защото месинговите пластини от които са изработени тоководещите части се деформират ( грубо казано всеки знае че електрическия ток яде метала ) при по високи стоиности от посочените от БДС както Тани пише при по-висок ампераж по висока температура . Елементите могат да понесат поне още 25% от общия "товар" .
Ако позволяват обстоятелствата реши си проблема като разделиш фазата за още един контакт , като прецениш , колко квадрата ти е проводника , колко ампера е предпазителя .
Palawnik - специалист
За да получите адекватен отговор давайте повече информация.
Какви са тези уреди? Печки, котлони, бойлер еклектродвигатели, какво е сечението на захранващия кабел и т.н. ?Има ли възможност да се включат един след друг?

Най-лесно може да ти се отговори : Сложи контакт с твърда връзка и след него два удължителя. Другия вариант е да сложиш усилен контакт за 25А. Ама ако кабела е с малко сечение или предпазителя е за малък? И утре се запалиш?
robi72 - помощник
на никои електроуред не пише колко ампера е
нешто има грешка
masteradmin - майстор
Ами пише мощност - делиш на напрежението и получаваш тока.
Ако уреда е 2000 W или 2кW както се пише значи тока е 2000/220 = 9А . Ако е крушка 100 W тока е 100/ 220 - тока е 0.455А :)
robi72 - помощник
masteradmin!
Аз знам как да сметна големината на тока.
Въпроса е че човека пуснал темата вероятно не знае и не знаеме какво точно е прочел и откаде.
Освен това на този ток едва ли ще издържи дълго някои разклонител!
Тани - модератор
То и на часовниците с циферблат никъде не пише , числото 20 , но и повечето деца знаят кога е 12:20 часа . Моля не определяйте кой какво знае без да го попитате! Обидно е! Човека за това пита , защото се съмнява и търси решение!
Благодаря на хората отговорили на въпроса ми! :) От кабела който беше оставен за бойлер(какъвто нямам а и не смятам да ползвам) направихме нов контакт 16А и така всеки уред е автономен.
robi72 мисля че нещо си се объркал... Ако отвориш вратата на пералнята пише ватове, волтаж и ампераж. Поне на моите уреди пише. Направих си труда да погледна печката и миялната и на тях също си пише.
:cool: Надявам се не е било заяждане от твоя страна, а не си погледнал :wink:
  • 1
  • 2

Тема "Ампераж контакт?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: