• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Palawnik - специалист
За измерването на защитната засемителна инсталации има оторизирани органи за контрол. На адрес www.nab-bas.bg/ има списък с всички акредитирани органи за контрол. Избираш си някой, свързваш се с него и се уговаряш как да стане измерването. Нормата за повторен заземител с до 10ома.
Вероятно става въпрос за някакви утечки или индуктиране на напрежения в заземителния проводник. Предполагам колегите ще са компетентни да те посъветват как да си решиш проблема.
Ако нулевия проводник (N) и защитния проводник (PE) са свързани в табло, НО преди дефектно токовата защита не би трябвало да има потенциална разлика между тях.
vlado0549 - специалист
Може да се направи следния опит:Мери се напрежението междо земя и фаза и нула и фаза.Което напрежение е по малко значи там е проблема.Ако при нулата е по малко,просто преди дефекнотоковата правиш мост между двете,Ако е обратното...биеш нов заземител.
Justy - майстор
vlado0549 написа:
Може да се направи следния опит:Мери се напрежението междо земя и фаза и нула и фаза.Което напрежение е по малко значи там е проблема.Ако при нулата е по малко,просто преди дефекнотоковата правиш мост между двете,Ако е обратното...биеш нов заземител.
Така е, но това е проблем на енергото, а не негов. Еле пък ЕВН - жалби до дупка :axe:
ed - помощник
Вчера измерих напреженията и резултата се оказа по-нормален от очакванията ми:

L-N ~ 218 - 222 V
L-З ~ 218 - 222 V
N-З = 1V

където: "З" - земя, "~" - около.

Не разбирам тогава защо миналата седмица усещах този 1 волт. А може би тогава е било нещо временно.
ivtabov написа:
Приемам, че си компетентен, но нямаш уред/вид мегер, викат му "мост"/ да провериш земното.
Не, не съм компетентен. Ако бях - нямаше да ми четете въпросите, а само отговорите :) Компетентен съм до толкова, че да си прекарам вътрешната инсталация. От там навън само гадая.
Тани - модератор
Къде направи замерването? При таблото или в къщата? Направи го и на другото място и пиши резултатите!

ДТЗ изключва , защото реагира на ток , а дори напрежението да е 1 V тока може да е доста голям!
Justy - майстор
Че тези данни са перфектни - при свалени предпазители ли ги прави ?
ed - помощник
Justy написа:
Че тези данни са перфектни - при свалени предпазители ли ги прави ?
Тани написа:
Къде направи замерването? При таблото или в къщата?
Измерванията ги направих при таблото в къщата при свалени предпазители.
Тани написа:
Направи го и на другото място и пиши резултатите!
Не мога да меря на външното табло защото е с прозрачна пластмасова преграда, и имам достъп само до щракалото на главния прекъсвач. Но мисля, че няма да има разлика.
Тани написа:
ДТЗ изключва , защото реагира на ток , а дори напрежението да е 1 V тока може да е доста голям!
За ДТЗ е ясно. Нямам оплаквания от него за сега. Бях го написал само за пълнота.
Justy - майстор
А сега като прави измерванията имаше ли същото физическо усещане за напрежение / като пипнеш нула и земя /. Ако го няма - не им е добра земната връзка във външното табло. И при изместване на нулата / то не е постоянна величина / на моменти здраво ще чука :shock: Така че, викай ги.
ivtabov - специалист
ed написа:

Не, не съм компетентен. Ако бях - нямаше да ми четете въпросите, а само отговорите :) Компетентен съм до толкова, че да си прекарам вътрешната инсталация. От там навън само гадая.
Е не се обиждай, де. Имах впредвид, че притежаваш необходимия минимум /необходимото ниво/ от знания по въпроса.
С мултицетчето няма да решиш задачата. След като не искаш "да ги извикаш", давам ти линк към уредчетата, с които можеш да установиш проблема. http://www.belcom.bg/index.php?option=c ... &Itemid=43

Смятам, че това което ти препоръчваме в никакъв случай няма да ти навреди.
ed - помощник
Justy написа:
А сега като прави измерванията имаше ли същото физическо усещане за напрежение / като пипнеш нула и земя /. Ако го няма - не им е добра земната връзка във външното табло. И при изместване на нулата / то не е постоянна величина / на моменти здраво ще чука :shock: Така че, викай ги.
Честно казано хич не съм фен на тези усещания и въпреки, че си мислех да пробвам съзнателно нещо не ме кефеше идеята. Въпреки това доста бърниках из разни кутии само при спряна фаза и със сигурност съм докоснал поне няколко пъти и земя и нула, но нищо не съм усетил.
ivtabov написа:
Е не се обиждай, де. Имах впредвид, че притежаваш необходимия минимум /необходимото ниво/ от знания по въпроса.
С мултицетчето няма да решиш задачата. След като не искаш "да ги извикаш", давам ти линк към уредчетата, с които можеш да установиш проблема. http://www.belcom.bg/index.php?option=c ... &Itemid=43

Смятам, че това което ти препоръчваме в никакъв случай няма да ти навреди.
О не се обиждам в никакъв случай :), напротив - доволен съм, че намерих място където мога да попитам за такива неща. Електричарството не ми стана професия и сега прекарвам инсталацията на собствената си къща само от кеф, че мога да го правя. Но се появиха доста неща, които ме човъркат, а нямаше кой да питам.

Смятам, че наистина е добре да викна техниците да направят нужните замервания, но има едно нещо което ме притеснява. В работата, с която си изкарвам хляба има едно правило - най-сигурно се отстранява устойчив проблем (просто защото е лесно да докажеш, че проблема вече не съществува). А явно проблема при мен ту го има ту го няма. Рискувам когато дойдат техниците проблема да го няма и да ми кажат, че всичко е наред и да си тръгнат без изгледи да дойдат отново. Ако намеря нещо което да е устойчиво в цялата ситуация би ми помогнало да предизвикам някакъв интерес у техниците. Иначе ще има познатото "едно си баба знае...".
  • 1
  • 2

Тема "Напрежение между нула и земя" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: