• 1
  • 2
Всичко за газобетона от зидане до шпакловане
Minkov - специалист
Здравейте,
Искам да сменя стария прозорец с нов.
Новият ще е с височина 150 cm, но по-тесен от стария, така че се налага да намаля хоризонталния размер на отвора отляво със 17 cm, a от дясно с 20 cm.
Отдясно ще трябва да има отвор за тръбата на аспиратор (Ф110).
И отляво и отдясно съществуващите зидове са от газобетон.
След консултации с мои познати, се наложи идеята, двете фуги да се доиззидат също с газобетон, но лично мен ме притеснява това, че новия всеки нов зид ще доста тънък, а трябва да се лепи към съществуващия, без блокчетате от новия и стария зид да се преплитат, а към новите зидове все пак трябва да се закрепи новата дограма. За това искам да се консултирам с вас за следното:
1. Кой е по-добрия вариант:
- А. Всеки зид да се се иззида с блокчета със съответната дебелина (17.5 или 20 cm)?
- Б. Всеки зид да се иззида на пластове от по-тънки блокчета, като блокчетата от отделните пластове се преплитат?
2.По-добре ли е отвора за аспиратора да се остави в процеса на зидане или е по-добре всичко да се иззида и след ден-два да се пробие отвор?
pavkatay - майстор
При такава измислена зидария прозореца ти ще излети още първия път,когато се случи да са отворени едновременно този и някой друг прозорец или врата-заедно със зидарията.
Трябва да 'вържеш' новата зидария със старата при всички случай.
При зидария с тухли това се прави ,като се чупят тухли от старата зидария за да се получи 'зъб'. В твоя случай мисля,че би могъл да изрязваш с трион прорези в стария газобетон. Не съм се сблъсквал с подобен проблем, но сигурно някой може да каже.
Аз бих препоръчал да не стесняваш прозореца. Така 1. ще си спестиш главоболия; 2. ще имаш повече светлина в помещението; 3. дограмиста ще изкаранякой лев повече :-D .
А отвор за аспиратор се дупчи впоследствие-дори в бетон.
Minkov - специалист
Не ми стана ясно: накъде ще излети прозореца, нали се захваща с дюбели в четирите страни?
Друго: въпросът ми беше не дали да правя стесняващ зид изобщо, а как да го направя. В този смисъл предложението ти да се чупят тухли от стария зид е добро, но в моя случай май е неприложимо, защото стария зид е тънък и тесен и би се пропукал.
А щом съм се захванал да правя такива глупости, то главоболието вече е налице.
Светлината в помещението ще се запази, защото новия прозорец ще бъде по-богато остъклен за сметка на намаленото количество PVC профили, а и зад планираните зидове така или иначе ще има плътно залепени кукненски шкафове.
А отвор за аспиратор в бетон бих пробил, но от къде да си намеря бетон? O:)
lenko71 - специалист
Няма никакъв проблем да зидаш (лепиш) направо към стария зид цели парчета с желаните размери.
Няма нужда и смисъл да правиш "зъб" или да зидаш с по-малки парчета. Просто страните на стария зид трябва да са равни и чисти.
Ползвай лепило за газобетон или каквото и да е за теракот.
Изрежи предварително отвор (правоъгълен) в едно от парчетата, после като мине тръбата ще го уплътниш.
Успех!
pavkatay - майстор
Minkov написа:
Не ми стана ясно: накъде ще излети прозореца, нали се захваща с дюбели в четирите страни?
Друго: въпросът ми беше не дали да правя стесняващ зид изобщо, а как да го направя. В този смисъл предложението ти да се чупят тухли от стария зид е добро, но в моя случай май е неприложимо, защото стария зид е тънък и тесен и би се пропукал.
А щом съм се захванал да правя такива глупости, то главоболието вече е налице.
Светлината в помещението ще се запази, защото новия прозорец ще бъде по-богато остъклен за сметка на намаленото количество PVC профили, а и зад планираните зидове така или иначе ще има плътно залепени кукненски шкафове.
А отвор за аспиратор в бетон бих пробил, но от къде да си намеря бетон? O:)

Всичките ми приказки си обърнал наопаки :) .
Пробиват хората дупки И в бетон,затова няма нужда да се грижиш за отвор в газобетон- и с кухненски нож ще го направиш при готова зидария.
Писах,че в зидария с печени тухли се чупят тухли- в твоя случай ,както си писал имаш стара зидария с газобетон-няма нужда от чупене, а от рязане с трион.Понеже не съм го правил дадох думата на препатили. Ако е газобетон зидан правилно не би се пропукал при такава интервенция дори при дебелина 5 см.
Захващането на прозореца с крепежни елементи няма да ти спести проблемите (дори да не излети-признавам си преувеличението :ops: ,но не е невероятно да се случи при елементарна буря), защото той ще е захванат в зидария,която се държи на 'Отче наш'....-ширина 17 см, 20 см захванати никак към основната зидария.
Почти сигурен съм и, че тази фуга ще се пропука.
Най-накрая ,но не на последно място се извинявам за
Minkov написа:
..... въпросът ми беше не дали да правя стесняващ зид изобщо, а как да го направя....
PLOCHKATABG - специалист
pavkatay написа:
която се държи на 'Отче наш'....-ширина 17 см, 20 см захванати никак към основната зидария.
Почти сигурен съм и, че тази фуга ще се пропука.
Ти имаш ли представа колко са 20 см. повърхност за лепене на газобетон, май нямаш никаква, ще ти залепя две 20-ки и ще ти дам да ги разделиш, искаш ли? И дава акъл, "отче наш"! 20см. са много голяма повърхност и няма грам съмнение за здравината на залепване, пък било то и не разминато!
Minkov - специалист
lenko71 написа:
.... Изрежи предварително отвор (правоъгълен) в едно от парчетата, после като мине тръбата ще го уплътниш.
Успех!
Щом говориш за едно парче, в което предварително да пробия отвор, значи не е нуждо да зидам с няколко по-тънки, преплетени блокчета (да зидам на пластове, до нужната дебелина), за да получа по-голяма здравина. Т.е. с едно блокче с нужната дебелина ще си реша въпроса?
Minkov - специалист
pavkatay написа:
Всичките ми приказки си обърнал наопаки :) .
ОК, може да не съм те разбрал. :prost:
PLOCHKATABG - специалист
Minkov написа:
lenko71 написа:
.... Изрежи предварително отвор (правоъгълен) в едно от парчетата, после като мине тръбата ще го уплътниш.
Успех!
Щом говориш за едно парче, в което предварително да пробия отвор, значи не е нуждо да зидам с няколко по-тънки, преплетени блокчета (да зидам на пластове, до нужната дебелина), за да получа по-голяма здравина. Т.е. с едно блокче с нужната дебелина ще си реша въпроса?
За отвора си взимаш едно парче тръба малко по дълго от дебелината на тухлата, с флекс си правиш зъби като на трион, не много големи,отзад пробиваш две дупки, пъхаш някаква тръба примерно 15-20мм, въртиш и лека по лека си пробиваш идеален отвор.
Minkov - специалист
Благодаря за идеята.
  • 1
  • 2

Тема "Зидане с газобетон до друг газобетон." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: