Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
zandor - специалист
Така, имам следния проблем в нашата кооперация.
Става въпрос за сграда на 6 години, цялото водоснабдяване е на полипропилен, като смятам че изпълнението е кадърно!
Преди наколко дни забелязах че топлата вода в банята започна да "идва" с голямо закъснение..тогава помислих че има някакъв проблем с абонатната, защото май нещо пипаха по нея тия дни.
Обаче се сетих ей така пробно да пипна рециркулацията..и какво установявам, рециркулацията ледена....дори когато основната тръба е вече топла
Отивам на кухненския щранг (имаме по два щранга на апартамент) и пипам там рециркулацията - тя гореща.
Т.е. правя си извода че проблема не е в абонатната, ами конкретно в щранга на банята.
Слизам до мазето с идеята че някой е правил нещо и е забравил крана само на рециркулацията затворе..да ама не, крана си седи отворен и е доста топъл между другото.
Пипам рециркулацията на хоризонталния колектор/тръба - врела, пипам на другите вертикални щрангове, навсякъде рециркулацията топла!
С две думи, в мазето вскичко е ок, на конкретния щтранг няма спряни кранове..ние сме на 4тия етаж..аз си го обяснявам така - или някой я е резнал под мене, или някой и резнал връзката основна-рециркулация на последния етаж..или се е запушила тръбата - последното е абсурно тръбата е Ф25 и е на 6г!!!
Помагайте
Каналски - специалист
Неприятна ситуация! Сещам се за примерна проба.
Вертикалите трябва да са изпълнени по приложената Схема.
Ако се затвори Спирателният Кран на Циркулационната тръба и се отвори изпразнителят, ще трябва постоянно да тече вода и по някое време даже да "дойде" топлата вода ... т.е. постоянно да си тече без да спира. Това ще е проверка дали някой някъде не е отрезал нещо или няма някакво запушване. Ако пробата е успешна ... ще се мисли нещо Друго , ама , ама , ама си е "крива нива".
Класически неприятна ситуация!

Прикачен файл

WSys.png
Схема
WSys.png (16.94 KиБ) Видяна 7997 пъти
filmatoplo - майстор
Ако има въздушна възглавница в топлата и циркулационната тръба най горе над теб -тоест в най горната баня на този щранг ще спре циркулацията .Който живее там да си пусне топлата вода да се извади за 2 минути въздуха и ще тръгне веднага.Когато пущам инсталациите по хотелите -тичам по етажите да извадя най горе по щранговете въздуха-преди 20 дена монтирах една циркулационна помпа пак на 1 хотел , докато я монтирах изтече малко вода от спрелия щранг на топлата и циркулационна тръби.След като надух инсталацията и пуснах помпата -останових че циркулация няма -качих се най на последния етаж и обезвъздуших от баните , след това веднага тръгна циркулацията. :wink:
PCL82 - майстор
Възможно е да е въздушна възглавница. Мен ми идва една идея, която може да се опита. Слизаш в мазето и спираш крана за топлия щтранг, но оставаш циркулацията пусната. Ако на крана за топлата има изпразнител го отврътташ. Полле обратно спираш циркулацията, оставаш пусната топлата, и ако циркулацията има изпразнител продухваш от там. Ако няма изпразнители пробваш от вашта баня.

При спряна топла вода долу и пусната циркилация би следвало да потече топла вода в банята, дошла през циркулацията.
zandor - специалист
PCL82 написа:
Възможно е да е въздушна възглавница. Мен ми идва една идея, която може да се опита. Слизаш в мазето и спираш крана за топлия щтранг, но оставаш циркулацията пусната. Ако на крана за топлата има изпразнител го отврътташ. Полле обратно спираш циркулацията, оставаш пусната топлата, и ако циркулацията има изпразнител продухваш от там. Ако няма изпразнители пробваш от вашта баня.

При спряна топла вода долу и пусната циркилация би следвало да потече топла вода в банята, дошла през циркулацията.
мда, давате ми много добри идей..мерси. ще го направя и ще пиша.
Huhavela - специалист
Ако има бойлери по този щранг голяма е вероятността да има отворени кранове на някой от тях.
vk - специалист
Ще питам в тази тема, да не отварям друга и понеже се говори за циркулационна тръба.
Какъв трябва да е диаметъра на циркулационната тръба, спрямо другите диаметри. В блока сменяха хоризонталните щрангове и се разрази спор - при ф63 студена и ф50 топла тръба се постави циркулация ф32. Въпросът е това достатъчно ли ?
Имало някакви изчисления със циркулационната помпа, ама никой не е специалист.
LazarGanev - "Велик майстор"
Напълно достатъчно е дори е много според мен
Каналски - специалист
vk написа:
....
Да достатъчно е. В общи линии DN20, DN15 за повечето случай вертикални клонове е достатъчно. Но наистина е предмет на сметки за да се прецени и провери как евентуално ще циркулира водата и се подбере циркулационна помпа. Но в настоящият момент е най-Щастливо , ако се ползват щранг регулиращи арматури и малко по-технологично управление на циркулационната помпа .... дъра-бъра-бла-бла ... направо си е подобно и на централното топлоснабдяване/парно.
vk - специалист
Добре де, тая вода дето помпата я движи нагоре, къде отива след като не може да се върне поради двойно намаления диаметър. Няма ли да се натоварва помпата така.
Насочете ме към някаква литература по проектиране на сградни ВиК инсталации, малко да прочета и аз.

Тема "Проблем..рециркулацията на единия щранг спря!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: