• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Илиян Илиев™ - майстор
Човека вече го е направил. Даже днес пусна тема в друг раздел.

Иначе и тези има как да се маскират.
SHL - специалист
Мале, какъв е бърз!
Нищо, други също ще го прочетат. :)
SHL - специалист
Илиян Илиев™ написа:
6 месеца от мнението. :wink:
Хмм, това с датата ми е убягнало някак си. Светеше в жълто и не погледнах...
Здравейте.

Първо да ви запозная с ситуацията:
Блок ЕПК строен 1977г. Всички стени бетон. Мазилка по стените и таваните 2-3 сантиметра. Умерена устойчивост на мазилката (как пък го реших, че е умерена)- не пада от самосебеси, но като тръкна с шпатула се рони.

Извършена манипулация:
Полагане на изцяло нова ел. инсталация.

Последствия:
Канали с дебелина колкото е мазилката (2-3см) и ширина между 5 и 15 см (в зависимост от броя на преминаващите кабели).

Въпрос:
Как най-качествено да възвърна стария вид на стените (има и на тавана, ама там май няма да пипам).

Моите намерения:
1. Да използвам грунд за фиксиране на откритите части от мазилката - моля за съвет за марка на грунда.
2. Нанасяне на варо-циментово-пясъчна мазилка- тук също бих помолил за пропорции (ако може изцяло по едни и същи обемни части) Аз си мисля 2 или 3 части пясък, една част цимент и половин част вар.
Тъй като не съм майстор мисля да нанасям разтвора само с притискане към каналите. И с летва да давам завършен вид на равнината на стената (понеже каналите са сравнително тесни-максимум 15см).
3. Мисля да мина една шпакловка след това на всички стени (за тавана може и да не съм аз). Искам да използвам бяла циментова шпакловка (може би на церезид). Може ли да се използва такава за вътрешни помещения. Твърдят, че дава идеална белота (?) и дори може да не се боядисва(?).

Това са моите въпроси. Бих бил много благодарен на вашите съвети.
Илиян Илиев™ - майстор
1. Честно казано не мога да препоръчам нищо, защото не съм запознат с предлагането в България.

2. Пропорциите би трябвало да ги има в първото мнение на темата. Демек на първа страница. Прочети и спазвай точно.

3. За вътрешни помещения можеш да ползваш каквато шпакловка си пожелаеш. Виж за външно приложение е друга бира. Малко съм скептичен към белотата. Тя май зависи от дебелината на слоя и няколко други неща, но нищо не пречи да опиташ. Ако не стане идеално бяла винаги можеш да варосаш с баданарката или да ползваш бояджийска машина за целта за да ти излезе по-евтино. Даже из форума има рецепти за приготвяне на варова боя.
masterval - майстор
Т.н. хоросан се купува готов на чувалчета 20 кг. Добавяш две мистрии цимент на чувалче. Меткай смело, не притискай, ще падне.
Не шпакловай с циментова шпакловка, твърде е груба, трудно се шлайфа.
ebahti - майстор
пълниш каналите с гипс или гипсова шпакловка която стега бързо и после финосваш...
аа може ли да запитам по отношение на пропорциите за вароциментната-мазилка ....
чета тук и там налево надесно - и кое е вярното -
тук 1ва стр. пише : "пясък 3 части, вар 1 част, цимент 3-4 канчока" отношението ...?
на друго място четем : "Съотношението би било 4:1:0.5, където 4 е пясъка, 1 е варта, а 0.5 е цимента" .....
на трето пише : " 3 части пясък, 1 вар, 1 цимент"
на четвърто : " 50 кг. цимент, 25 кг. вар , 160 литра пясък "
та това са все извадки от утвърдени източници - (проверени рецепти на майстори и строителни издания) .
Извинявам са за въпроса ама кое е верното :)
и като стана дума кво мислите да се сложи еластична добавка във варо-циментния разтвор против напукване ?
Boro имат такова примерно - http://www.boro-bg.com/articledetails.php?ArticleID=82
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11

Тема "Варо-циментова мазилка - метод на работа по етапи !" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: