• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
stenmark - специалист
Можеби въпроса ми не е от най-умните,но ако човек си купи от разсадник коренчета за колко години би станал приличен плет.
Spassow_lbg - специалист
stenmark написа:
Можеби въпроса ми не е от най-умните,но ако човек си купи от разсадник коренчета за колко години би станал приличен плет.
ще ти кажа като стане :-D
Stefan2000 - специалист
Към 4тата година вече започва да се оформя нещо като плет. Но много зависи как се подрязва в началото. Ако се започне с по-ниско подрязване, плета ще стане гъст и плътен. Ако в началото се остави да расте на височна и се подрязва по-пестеливо, ще израстне бързо, но основата му ще остане относително рехава.
Spassow_lbg - специалист
Stefan2000 написа:
Към 4тата година вече започва да се оформя нещо като плет. Но много зависи как се подрязва в началото. Ако се започне с по-ниско подрязване, плета ще стане гъст и плътен. Ако в началото се остави да расте на височна и се подрязва по-пестеливо, ще израстне бързо, но основата му ще остане относително рехава.
мерси за съвета, а колко често го подрязваш?
Stefan2000 - специалист
Не съм специалист и не мога да ти дам правилния отговор, но за себе си съм преценил и го подрязвам на 2 пъти в годината. Лигуструма е яко и дуракоустойчиво растение :wink:
topurov - специалист
Някъде в началото на темата Градинар беше писал в един свой пост следното:

"Юни-Август, когато изрязвате за пореден път, си отделете резници, гледайте да не е само тазгодишен прираст.
Вземете една щайга, може да е пластмасова, може дървена или сандък със сходни размери. Сложете отдолу добре угнил оборски тор и допълнете нагоре с пясък.
Махнете колкото се може повече листа от резниците и ги набоцкайте гъсто едно до друго в пясъка. Полейте обилно и покрийте с найлон. Поддържайте винаги влажно. В края на есента трябва да са пуснали коренчета.
След като са се вкоренили, може да ги садите по местата им, както есента така и пролетта.
Успех!"


Преди няколко дни пробвах да изпълня съветите му и да нарежа резници от един общински плет от лигуструм. Веднага възникнаха няколко по-конкретни доуточняващи въпроса:

1. Какво се има впредвид под 'само тазгодишен прираст'? Въпросния плет не беше подрязван от доста време и целият беше обрасъл с прави вертикални клончета. Като се поразрових в дълбочина видях само паяжина от привидно сухи клони. Кое точно се реже за да стане резница?
2. В няколко други поста се споменават някакви пъпки (резницата да е дълга 7-8 пъпки, реже се под 45 градуса точно под пъпка и се заравя в пясъка до четвъртата пъпка).Може аз да съм 'прост', но никъде не видях 'пъпки'. Какво се има впредвид под 'пъпки'? Разклонения за нови клонки или дръжки на листа....?
3. Колко ТОЧНО листа се оставят на резницата? 'Махнете колкото се може повече листа' не ми върши работа.
4. Къде трябва да се държи сандъка - навън на светло или може и в мазето на тъмно?

Благодаря предварително за отговорите!
ArturDent - Почти Безобиден
Абе, режи педя и половина, махни всички листа и бучи в пясък.
Аз така постъпих есенна (началото на зимата).
Ръгнах ги в две саксии и ги оставих на светло в къщи. След 3 месеца (зимата!) имах поне 90% вкоренени, и започнали да им избиват листа.

Сега си стоят там щот ме мързи да ги засадя - към 160 корена са.
Градинар - специалист
Без ръгане и бучане... явно не стават нещата

ArturDent - Почти Безобиден
Градинар, уважавам мнението ти, но колегата много се е вживял в написаното от теб.
Откровено казано аз бучих и ръгах от чисто любопитство, но се получи.
topurov - специалист
Градинар, наистина ли само това ще кажеш? Имам конкретни въпроси, все пак. Благодаря ти предварително!

Иначе ръгането и бучането го можем, няма проблеми.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Помощ при отглеждане на лигустум" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: