Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
spokoen - специалист
Здравейте колеги!
Омръзна ми от безжичния звънец. Особено зима батерията пада много бързо и непрекъснато оставам без звънец.
Реших да се върна на традициония ел. звънец, само че, не помня как се свързваше. От спомен имаше 2 кабела отвън и 2 отвътре. Как да проверя дали работи старата инсталация и много моля някой да ми даде една простичка схема за да схвана как работи и как се свързва на ток. Благодаря!
fikata - майстор
Предполагам,че въпросът ти е за звънчевата инсталация на апартамент от стандартен соц.блок.
Тези двете жици,които са ти отвън до вратата са за звънчевия бутон.Зачисти им крайщата и ги свържи на късо.Иди при другите две жици отвътре над вратата,зачисти ги и тях и ако имаш мултицет търси на тях напрежение,променливо 3 или 5 или най вече 8V.Ако нямаш мултицет с подходяща лампа.
Ако не излезе напрежение,провери в главното табло при електромерите има ли още звънчев трансформатор и ако го има дали е свързан.
Ако имате табло със звънчеви бутони до входната врата, имай предвид,че бутона ти там и бутона до апартаментната врата са свързани паралелно.
Стандартната елементарна схема на звънчевата инсталация можеш да видиш тук:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=1645
ПС. На мястото на звънеца над вратата може да ти излизат три, а не два проводника.Просто там е общата точка на двата проводника идващи по един от двата бутона,а третият проводник е от другия край на звънчения трансформатор.
Последна промяна от fikata на съб окт 29, 2011 2:39 pm, променено общо 1 път.
fox_vt - майстор
Колега какъв ти е звънеца тоя безжичния и коя батерия пада бързо на вътрешното тяло или на предавателя?Аз имах същия проблем на вътрешното тяло мн бързо падат патериите 3*АА.И си реших проблема със 4*600 мА кадмиеви от една стара количка,изведох му букса и ползвам зарядното от количката.
totio1973 - специалист
Ако звънеца е в блок,когато отвориш кутията на етажа ще видиш един ,,кадаиф,, от кабели.Ако не разбираш потърси някой ел. техник.

Тема "Свързване на ел. звънец." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: