Мечтата на всяка домакиня
здравейте,
опитвам се да избия комина в кухнята, за да използвам мястото тъй като съм на втори етаж, а под мен е махнат.
както се вижда на снимките изглежда е направен от един блок бетон, а не от отделни коминни тела.

в момента е махнат наполовина. къртиха го един познати, но спряха, защото смятат, че комина не е захванат за панела и при земетресение комините от горните етажи щели да паднат надолу, т.е. при мен. както се вижда в плочите има оставен отвор, а снадките са направени с допълнително излят бетон.

има ли основания за подобни опасения? допитах се до строителен инженер и архитект (само по описание, не са го виждали) и ми казаха, че няма да има никакви проблеми, но все пак искам да потърся още мнения.

ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Изображение
Последна промяна от chilko на вт ное 01, 2011 9:47 pm, променено общо 1 път.
професионал - специалист
Навремето сме спускали такива готови коминни тела с етажна височина,като се снаждаха едно в друго и се замонолитваха.Ставаше въпрос за четириетажно блокче-твоя на колко етажа е?
barbun - напреднал
Темата е наистина важна, и аз в момента съм на тоя хал. Ще ми е много интересно да прочета мнения по този казус.
професионал написа:
Навремето сме спускали такива готови коминни тела с етажна височина,като се снаждаха едно в друго и се замонолитваха.Ставаше въпрос за четириетажно блокче-твоя на колко етажа е?
с 8 етажа е.
marian1 - майстор
Навремето един съсед го беше махнал - под комина имаше 3 пръчки желязо върху плочата, който го крепяха да не пропадне - на горният над него нямаше - тогава той го запъва нещо - сега незнам какво се е случило вече не живея там, но дълги години не е имал проблем. Дали са поставяли пръчки на всеки етаж незнам - и аз знам че коминните тела са едно цяло за всеки етаж - пускат се едно върху друго - дано съм ти помогнал с това.
barbun - напреднал
А дали е възможно, след като се разбие, двата отвора на комина да се слеят в единия, който може да се възстанови с някаква метална тръба. Дори и след облицовка с гипсокартон, габарита му ще се смали наполовина.
elby - специалист
Как мога да разбера в кухнята дали са комини тела или цели панелни блокове. Ако е второто предполагам, че няма да мога да го бутна сам.
kozl - майстор
пон сеп 09, 2019 11:48 pmelby написа:
Как мога да разбера в кухнята дали са комини тела или цели панелни блокове.
Като за начало с металотърсач провери за армировка в ъгъла към отдалечения край от стените, защото иначе ще уловиш армировката на стените. Коминните тела нямат армировка.
И понеже това е ЕС "като за начало" съгласувай премахването с другите собственици, защото може да се окаже, че и с чужда помощ не може "го бутна" :wink:
elby - специалист
вт сеп 10, 2019 7:39 amkozl написа:
пон сеп 09, 2019 11:48 pmelby написа:
Как мога да разбера в кухнята дали са комини тела или цели панелни блокове.
Като за начало с металотърсач провери за армировка в ъгъла към отдалечения край от стените, защото иначе ще уловиш армировката на стените. Коминните тела нямат армировка.
И понеже това е ЕС "като за начало" съгласувай премахването с другите собственици, защото може да се окаже, че и с чужда помощ не може "го бутна" :wink:
Под мен няма комин. Но май по-добре фирма, с по-голям къртач та ако е бетонно да могат да го бутнат.

Тема "избиване на комин в панелен апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: