Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ivan_v - специалист
Климатикът е PANASONIC CS/CU-UE12HKE и има следните параметри:
ОТДАВАНА МОЩНОСТ
ОХЛАЖДАНЕ -3.5 KW (0.9 - 3.9 KW)
ОТОПЛЕНИЕ - 4.25 KW (0.9 - 5.1 KW)
КОНСУМИРАНА МОЩНОСТ
ОХЛАЖДАНЕ -1.01 KW ( 0.17 - 1.2 KW)
ОТОПЛЕНИЕ - 1.14 KW ( 0.15 - 1.46 KW)
При замяната на топлообменниците(ТО) се изпуска фреона и след монтирането на новите се напълва по табелка. ТО са тръбни, и са сметнати така,че вътрешния им обем да отговаря на този на премахнатите ТО. Използвах стандартна тръба 9.5мм ( 3/8) с разклонение ( по две в паралел ). Махнах 4-пътния вентил и замених капилярката с две паралелни за по-голяма пропускливост( предишния климатик ,който също е завършен,но за момента не се налага да работят и двата вдигаше твърде висока температура на парите след компресора. Затова реших да увелича малко пропускливостта на дросела при този). В последствие се наложи да притворя ( премачкам ) леко едната за да напасна желаните температури.

Прикачен файл

IMG_0880.jpg

Прикачен файл

IMG_0882.jpg

Прикачен файл

IMG_0883.jpg

Прикачен файл

IMG_0884.jpg

Прикачен файл

IMG_0957.jpg
ivan_v - специалист
Малко данни за работата в различни режими. На прибира е консумацията във ватове без помпите за вода ( само на компресора).

Прикачен файл

IMG_0017.JPG

Прикачен файл

IMG_00281.JPG
Чаро - Акълия
Евала за ентусиазма!
Какво топлиш с тая машинка?
Двете в паралел ли работят?
Как ги управляваш?

Докарал си чудесни koаксиални топлообменници. Почти като оригинални( те са с много тънки тръби и доста на брой при същия принцип)
ivan_v - специалист
Къщата е два етажа от по 90 и няколко квадрата.
Тухла единичка, измазана отвън( някъде около 1.6 W/(m2*K)
е коеф. на топлопроводимост на стените). Бетонна плоча с постлана отгоре минерална вата. PVC дограма с К стъкло.
В момента отоплявам около половината къща. Пролетта се надявам да успея да направя хубава топлоизолация и да отоплявам навсякъде. Вътрешната инсталация е от 130 глидера H600 , 20 глидера H350 и двете вътрешни тела ( все още не са свързани, първо трябва да го прегодя за вода).
До момента не се е налагала водата да превишава 32гр., като поддържам 19-20 градуса.
lakosste - специалист
А защо си махнал четирипътния?
ivan_v - специалист
lakosste написа:
А защо си махнал четирипътния?
Защото не е нужен, и е евентуално слабо място от към отказ.
naughty - специалист
Браво, отлична работа. Аз лично бих предпочел пластинати топлообменници, но и цената е в порядък по-восока.

Изображение
ivan_v - специалист
[quote="naughty"]
Чак порядък едва ли ,може би 2-3 пъти . В топлообменниците се използва доста медна тръба и цената пак отива към 130-150лв( зависи от мощността разбира се) за бройка ТО. Хубавото е, че не са капризни от към наличие на песачинки във водата и не се повреждат при замръзване ( второто съм го пробвал вече) :) . Осигуряват добър топлообмен, но са доста габаритни. Аз си изградих помещение само за ТП( бетонна шахта 2.5м на 2.6м дълбока 2.2м ). Освен,че съм по-близо до подпочвените води няма опсаност от замръзване при дълготрайна липса на ел.захр.
naughty - специалист
ivan_v написа:
naughty написа:
Чак порядък едва ли ,може би 2-3 пъти . В топлообменниците се използва доста медна тръба и цената пак отива към 130-150лв( зависи от мощността разбира се) за бройка ТО. Хубавото е, че не са капризни от към наличие на песачинки във водата и не се повреждат при замръзване ( второто съм го пробвал вече) :) . Осигуряват добър топлообмен, но са доста габаритни. Аз си изградих помещение само за ТП( бетонна шахта 2.5м на 2.6м дълбока 2.2м ). Освен,че съм по-близо до подпочвените води няма опсаност от замръзване при дълготрайна липса на ел.захр.
добри доводи.

Мислил ли си да омотаеш тръбата с ниското налягане около компресора? при работата си той така или инаще се загрява яко, вместо да топли шахтата би могло да се подпомага процеса.
ivan_v - специалист
naughty написа:

Мислил ли си да омотаеш тръбата с ниското налягане около компресора? при работата си той така или инаще се загрява яко, вместо да топли шахтата би могло да се подпомага процеса.
Компресора съм го изолирал с вата ( стандартната която си има климатика. Температурата на компресора няма как да бъде ниска, част от обема му се ползва като буферен съд за фреоновите пари ( частта с високо налягане ) и офлаждането му е загуба.
ПП проблем при моите топлообменници е,че тръбния датчик няма как да бъде местен по дължината на ТО. За целта съм го корегирал с резистор ( последователно на датчика 1,5 К ома )

Тема "ТП вода-вода от климатик." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: