Проявете вашата изобретателност.
майсторчето страхил - специалист
alantion написа:
Забелязвам ,че дъската е от ТРИ пластини.Средната пластина ли се ползва за направа на мачете?
Не ,ползват се страничните,средната е от мек материал :idea:
Krass - майстор
А някаква информация за това каква е стоманата?
майсторчето страхил - специалист
Krass написа:
А някаква информация за това каква е стоманата?
Не съм сигурен,но явно е доста износо устойчива(твърда и жилава) щото издържа доста сериозно натоварване при рязане :idea:
aiako - специалист
Някой може ли по-подробно да обясни как става поставянето на тези "нитове"?
майсторчето страхил - специалист
aiako написа:
Някой може ли по-подробно да обясни как става поставянето на тези "нитове"?
Нищо сложно,просто след като направиш отворите в острието
Отворите за нитовете на дръжката пробивам с електрожена на голям ток с тънък електрод 2мм.
Взимаш двете дървени половинки за дръжката обработени предварително долу -горе по размера и дебелината на дръжката.Отрязваш или ползваш плътни нитове с дължина която да излиза над дъсчиците и дебелината на острието ,като гледаш да не излизат повече от 2-3 мм. от повърхноста на дървото и от двете страни.Когато си готов с дръжките налагаш дървесината отдолу и през пробитите отвори на острието пробиваш със свредло с диаметъра на нитове .След първия отвор ,слагаш един нит за водач и пробиваш втория ,като следиш дъсчицата за дръжката да покрива оформената дръжка на острието.След това пробиваш и останалите ,като пробиеш едната дървена половинка,взимаш другата и процедираш по същия начин като и при първата ,но вече използваш за "кондуктор" не острието а вече пробитата половина.След това вече занитваш един по един предварително наредени нитовете ,първо от едната страна и после от другата ,като започваш от средата към краищата
Може и да не ме разбереш че съм зле с обесненията ,но ако не си се занимавал друг път с това ще ти е трудно,ама пробвай за всяко нещо има първи път :yawinkle:
ferrari4456 - специалист
Баща ми се занимава от доста време с правена на ножове. :lol:
Той си взима ножове за струг ,представляват дебели ножовки от стомана.Стигат за два малки ножа или един голям и остава малко.Много са твърди принципно и са прекрасни...другия път ще ги снимам...
teon - специалист
...той хубу се занимава човека с правене, ама не разбрах от какво ги прави - ножове за струг или дебели ножовки от стомана...все пак не е лошо да видим...
fox_vt - майстор
Вероятно има предвид от автоматична ножовка,правил съм такъв като даже оставих отгоре зъбците и стана малко като на рамбо ножа.Изключително устойчив на изтъпяване пробвано е чрез рязане на мас за топене който е рязъл знае как се изтъпяват ножовете.Има само няколко кусура трудно се обработва за да стане на нож и ръждясва.
ferrari4456 - специалист
teon написа:
...той хубу се занимава човека с правене, ама не разбрах от какво ги прави - ножове за струг или дебели ножовки от стомана...все пак не е лошо да видим...
Имам предвид дебели ножовки ,който се водят за струг...когато ходя до там ще ги снимам.

Тема ""МАЧЕТЕ" от стара дъска на моторен трион." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: