• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
VladoD
Здравейте,
Предстои ми да правя ел. инсталация на стара къща. Искам да започна отначало като си направя сам ел. таблото, полагането на кабелите и т.н. Прилагам една принцина схема на разположението и приблизително консумирана мощност. Съжалявам за качеството, но такива са изискванията на форума. Имам нужда от съвет как да си сметна квадратурата на кабелите и как да организирам отделните кръгове. Кабелите ще вкопавам в стените, така че ме интересува и в кави тръби да ги положа. Понеже става въпрос за втори етаж, който е под тавана, възможно ли е кабелите да минават по тавана (имам предвид в самото таванско помещение) и как да се изолират. Всякакви съвети по темата са добре дошли.
Благодаря на всички предварително!

Прикачен файл

Second Floor Plan.jpg
Second Floor Plan.jpg (55.08 KиБ) Видяна 42336 пъти
ribolovec2 - напреднал
Сега съм зает, но довечера или най-късно утре ще ти обясня.
PCL82
Миналото лято и правин инсталацията на една стара къща гредоред строена 1933 г .Как започнах? Разучих съществуващата инсталация как е направена и се оказа, че е с бели бергманови тръби 13 мм в добро състояние, но имаше само три кръга - един за стаите, втори за кухнята и една от стаите и третия за банята. На всички тези кръгове бяха накичулени мощни консуматори и осветлението на съотетните помещения,всичко изпълнено с главни линии 2х 4мм2 ПКИ в тръбите,врузките бяха със засукване на кродиралата мед и бяха в лошо състояние.Видчх ,че към добре изпълнената първоначална инсталация са правени разширения и разделяния на ввапросните 3 кръга но безкрайно некадърно и разклонителните кутии са разкъсани при пробиването на допълнители отвори, а по новите тръби са плитко закопани, лошо огунати и с напукана гадна мазилка. Маханах всички правени в последстввие развирения и подмених разкъсанте кутии с нови и преизтеглих ПВА 2х1.5мм2 за главнаталиния и 2х1мм2 до лампите.Така старата тръбна инасталация остана само за осветлението.После успоредно на нея пусанх магистрала с кръгове за контактите и стационарните уреди. Нея я направих с мостови кабели 3х2,5 мм2 и 3х4мм2 (както са сегашните изисквания за трипроводна инасталация) за да не къртя много и да ги положа по бързо(към 150 метра всичко).Системата ч механизирах в един момента зад става бързо- каналите ги "копах" като с парче от машинна наожовка като стрион прорязвах мазилката по краищата на канала и после изчуквах ивицата между двата среза.По този начин няма опасност да се отлепи мазилка, разкъртването е минимално и гипсирането после загващато здраво за добре оформените ръбове на среза.Използвахи един друг номер при тези магистрали: за да полагам по лесно няколкото кабела в една магистарала си направих куки от дебела жица които с пирони заковах над канала и закачих кабелите на тях докато ги наредя и закова в канала.Мостта на кабела го пробивах много внимателно точно на средата като първо с с рука натисках пирона да пробие и после го ковах.Гипсирах през 50см и задългително пироните се махат!
Сега за структурата на инсталацията:до кухнаята отделен кръг за печката 3х4мм2/25А, кръг за уреди на работния плот 3х4мм2 главна линия и 3х2,5мм2 до контактите/16А, боилера и пералнята сами на общ кръг в тоалетната (пералнята се включвав контаката на бойлерното табало) това с 3х4мм2/25А. До четирите стаи пуснах два кръда за контакти за общи нужди с 3х2,5мм2 /16А и отделни кръгове до всяка стая 3х2,5мм2/16А за отопление. В този случай повечето майстори биха пуснали само два кръга с усилени контакти с главна линия 3х,4мм2/25А, но аз предпо4атах да имам отделни кръгове за отопление и дръги уреди и по малък ток във всеки.
Поставих ново табло с автоматични прекъсвачи общо 10 кръга, до което пуснах от главното табло СВТ 3х10мм2в кабелен канал. Старото захранване беше с ПВА 2х4мм2 в обща тръба с още едни 2х4мм2 на съседите и една зимата стана весело като прегоряха тънките кабелчета веднга след главния бушон,които беше набичен на 63А.
Провери какъв максимален ток пише на електромера той захранващите кабели и главните предпазители са тясното място.
При електромера мен беше до 30А и след като подмених изходящите кабели ,бходящите са си добре остана само той ,от аварииката ми казаха да си го товаря смело- търпи до два пъти претоварване ,а и скоро моге и да ги изнесат навън и сменят с нови.
Успех!
evil
Ostavi smetkite :-)
zahranvane 10kv mm /glaven predpazitel 63A
1tk-4kvmm mejdy kytiite, 2,5kvmm kum otdelhite kontakti(vaji za vsi4ki krugove kontakti) /25A predpazitel /polovinata kontakti v hola(primerno 3)
2tk-25A predpazitel /drygata polovina ot kontaktite v hola(primerno pak 3 :-) )
3tk-25A predpazitel /kontakti spalnq (tam ednovremmenno dve pe4ki po 2kw ne moje6 da vkliy4e6.,6te stane jega :-) )...(tam vijdam kum 4eteri kontakta)
4tk -25A predpazitel kontaktite v koridora (hladilnik i pe4ka)
5tk -20A predpazitel /boiler i kontakta v boilernoto tablo(kliy4)/2,5 kvmm za celiq krug ......zaduljitelno : nulata ili zemqta ako e s tri jila ne trqbva da se prekusva ot nikakuv kliy4 ako e s dve jila ot vruskata na nulata se otklonqva za lampi4kata na kliy4a no tq ne preminava prez nego !!!
6 tk-10A predpazitel /1,5 kvmm mejdy kytiite ) 1 kvmm za vsi4ki otkloneniq / osvetlenie (obhva6ta osvetlenieto na celiq apartament+vun6noto) a kolko sa mo6tni mo6tnite lampi neznam no ako 6te izpolzva6 slu4evi o4ila razdeli tozi krug na dve :-)
7 tk-16A rezerva (primerno)

kutiq s 8 pozicii za predpaziteli spored men e idealna

suveti:
1 napravi tri provodna instalaciq makar i bez defektnotokovi,predpazitelite vinagi moje da se smenqt no za liniite e po-trudno
2 az li4no bih izpolzval mostov provodnik (bi te nadjivql :-) ) i nqma da ti se nalaga da izpolzva6 tavana ,tam moge da prote4e a i sigyrno 6te ima griza4i :-)
3 slagai kliy4ovete ot kum drujkata na vratata (v vseki el. proekt se otbelqzva maha na vratata :-) )
4.........predvidi i edna peralnq vse pak :-)
ribolovec2 - напреднал
Според мен първо трябва да махнеш старата и нсталация ИЗЦЯЛО- шлауки- млауки - ВСИЧКО. Слагаш ново табло. Вързваш последователно един 63А и след това:
За осветлението- 6А със кабел 2х1,5 мостов без шлаука.
За хола- авт. бушон 16А, подходяща ДТЗ и след нея 3х4 (отделяш работна нула и земя) до кутиите и 3х2,5 до контактите. Само до контакта на печката 3х4.(даже е добре да е на твърда връзка)
За спалнята- същото както хола.
Бойлера- бушон 16А с подходяща ДТЗ и след това 3х4 мостов. В таблото (бойлерското) прекъсваш само фазата. Ако е на шуко , го махаш (от лустерката) и там завинтваш мостовака.
Готварската е хубаво да е на отделен бушон 16А с подходяща ДТЗ и след това 3х4 мостов с твърда връзка.
Хладилника също е добре като готв. печка.
Ако си закъсал с финансите може хладилника и печката заедно на 25А бушон (с ДТЗ) и след него 3х6 до кутиятя и от нея 3х4 до всяка твърда връзка. В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ СЛАГАЙ ДВОЕН КОНТАКТ, защото той издържа 10-16А, а общата мощност е далеч повече.
За останалите контакти в кухнята(100% ще ти потрябват, щото жените все има да включват нещо и носят ток с 10 разклонителя един в друг от друга стая) можеш да сложиш 16А с подходяща ДТЗ. До разпределителните кутии сложи 3х4, а до самите контакти 3х2,5.
Това е дотук - 7 или 8 бушона, заедно с главния. Табло за 10 ще е супер.

Недей да полагаш кабелите в тръби. Те за това мостовите ги правят плоски, за да ги хваща по-лесно мазилката.
ribolovec2 - напреднал
Погледни и мненията на другите. В тях също има смисъл.
ribolovec2 - напреднал
Между другото в коя стая се живее повече - в хола или в спалнята? Та там да сложиш 25А бушон, щото ще се включи ютия, прахосмуч или т.н. и шестнайстката ще изпуши.
Гост
1 - ви кръг - бойлер +контакт на таблото му : 25 А предпазител с ДТЗ, 3x4 кв мм кабел (16 А не би издържал ако жената реши след баня при включен бойлер да си издуха косата ще има изненада :)
2 - ри кръг - печка : 25 А предпазител с ДТЗ линия 3х4 кв мм
3 ти кръг осветление : 10 А линия 2х1.5 кв. мм
4 - ти гръг : контакти в кухнята 16 А предпазител с ДТЗ 3х2.5 кв мм
5- ти кръг : контакти в Хол 25 А предпазител с ДТЗ 3х4 кв мм основна линия и 3х2.5 кв. мм линия от разкл. кутия до контакт
6 - ти кръг : контакти в спалня : 16 А предпазител с ДТЗ 3х2.5 кв мм

връзките в кутиите прави с усукване и запечатвай с лента от самовулканизиращ се каучук марка BISHOP. препоръчвам ти да изнесеш таблото на стената на спалнята в помещението "вход за втория етаж"

и още нещо : така и ще правиш нова ел инсталация пусни си още една линия с 3х2.5 кв мм + предпазител с ДТЗ 25А за климатик в хола - можеш да я оставиш да "дреме" в някоя разклонителна кутия
Duke_BG - специалист
Sorry госта бях аз
и да добавя към поста че вече нема редактиране : предвиди си някъде една по-големичка разклонителна кутия от която да излизат тръби 13 мм до : 1 телевизора в хола, 2 телевизора в спалнята , 3 телевизор в кухнята (идеен проект), 4 входящ кабел . във тръбите остави едножилен кабел (или тел за проволка) по този начин няма да ти се виждат и кабелите а в кутията ще сложиш сплитера


P.S. Master моля те направи нещо с времето за автоматично дропване на потребителите - много е досадно да те изхвърли докато пишеш поста , а и така вкарваме излишен спам
  • 1
  • 2

Тема "Изработване на ел. инсталация на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: