• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
syncho - майстор
Само не разбрах защо някой трябва да те убеждава. Сам трябва да си вземеш решението, което е най-добро за теб.
armagedamian - специалист
Никой не може да ме убеди,че Bosch с изолация от каменна вата има по малко топлозагуби от Вакуумно-тръбен колектор,където изолатора е вакуум(най -добрият познат).Не е сериозно момчета ;)
LazarGanev - "Велик майстор"
За да говорим за загуби, първо трябва да има добив :wink:
Evgeniy - майстор
Всичко зависи от целите и задачите.

Бош са страхотни в ниските и може би средните температурни разлики между колектора и околната среда, Но са по слаби във високите. Там бият вакуумните. Те се представат по-добре при високи температурни разлики - примерно в ясен слънчев ден на -15* колектора прави 55*.
Грубо на два колектора с равна площ изходната мощност се изравнява някъде между 35 и 50 градуса разлика от това, което видях в Solar Keymark. Т.е. под тази разлика Бощ печели, а над нея - вакуумните.
Това ни връща към метеорологията. Ако вярваш като мен, че ще има ясни слънчеви дни през зимата... определено вакуумните ще са по добре. Ако си в мъгливо място.. може и да не си заслужава.
Но лично за мен при тази ниска цена на вакуумните колектори от типа, който аз ползвам предпочитам да осигуря ефективността лятото при ниските разлики с леко презапасяване, така че зимните показатели да са още по добри.
Последна промяна от Evgeniy на пет ное 09, 2012 11:01 pm, променено общо 1 път.
asenlynch - специалист
Здраейте!
Да споделя и моите наблюдения: заменяли сме две системи със селективни колектори ( и двата гръцки) със същият литраж вакуумно тръбни (китайски) - резултатът според субективното наблюдение на собствениците е , че вакуумно тръбните загряват по бързо и потдържат по-висока температура.Дано да съм бил полезен с мнението си! :yawinkle:
armagedamian - специалист
LazarGanev написа:
За да говорим за загуби, първо трябва да има добив :wink:
Така е и си направих труда да се разровя в базата данни на Solar Keymark.Наистина като слънцедобив Bosch са добри,но при 70К нещата стоят доста по-различно ;)
armagedamian - специалист
Evgeniy написа:
Всичко зависи от целите и задачите.

Бош са страхотни в ниските и може би средните температурни разлики между колектора и околната среда, Но са по слаби във високите. Там бият вакуумните. Те се представат по-добре при високи температурни разлики - примерно в ясен слънчев ден на -15* колектора прави 55*.
Грубо на два колектора с равна площ изходната мощност се изравнява някъде между 35 и 50 градуса разлика от това, което видях в Solar Keymark. Т.е. под тази разлика Бощ печели, а над нея - вакуумните.
Това ни връща към метеорологията. Ако вярваш като мен, че ще има ясни слънчеви дни през зимата... определено вакуумните ще са по добре. Ако си в мъгливо място.. може и да не си заслужава.
Но лично за мен при тази ниска цена на вакуумните колектори от типа, който аз ползвам предпочитам да осигуря ефективността лятото при ниските разлики с леко презапасяване, така че зимните показатели да са още по добри.
Точно!
:2thumbs:
trace74 - специалист
sreshtu написа:
Благодаря за активността по темата, но определено клоня да си взема плоските на Бош още от преди да пусна тази тема. Исках някой да ме убеди да си взема вакумни тръби вместо плосък панел на Бош. Имам питане за майсторите: Ако бойлера ми е 240л. мога ли да си сложа 2 панела 7000. Просто ги харесах тези панели и не ми се ще да слагам 2 панела 5000 на бойлер 200л. Имам как да си увелича размера на бойлера до 240л не повече и се надявам да е достатъчно за 2 панела 7000. Както отбелязах тръбния път ми е 12м. в едната посока.

Не съм майстор, но като човек ползвал панел Bosch 7000 с бойлер 150 л. мога да ти кажа, че от наблюденията ми от Октомври в слънчевите дни достигах 60-65 градуса при тръбен път доста по-дълъг от 12 м. С два такива панела ти се очертават големи проблеми през лятото със сигурност. Дори с моята комбинация 7000 и 4000 и 150 л.+ 80 л. последователно свързани бойлери съм сигурен, че ще имам проблеми особено ако инсталацията остане без консумация, защото вторият бойлер няма как да поема загрята вода. Този уикенд бях на Банско, Т беше достигнала 70 градуса в соларният бойлер в слънчевите дни без консумация ,какво остава за през лятото. Тогава със сигурност ще има проблеми. За мен правилния вариянт е по-голям бойлер както Лазер Ганев препоръчва и по -ниска температура в него отколкото много колекторна площ и висока температура в бойлера. Сега като имам редовна консумация и соларният бойлер е с ниска Т , около 17 градуса, то инсталацията си работи дори в много облачен ден като днешния и достига Т в бойлера към 30 градуса,които бързо се дозагряват от втория бойлер с минимум разходи. Според мен не е толкова важен фактор дали си с качествен плосък или качествен вакумно тръбен колектор и двата ще си свършат ръботата добре, според мен по-важно е как е проектирано всичко.

П. С. Само ще ти кажа, че на приятел с 2 панела Bosch 7000 и 300 литров бойлер лятото редовно беше на 90 градуса с 8 м. тръбен път и консумация, така че не виждам как ще стане с 240 л.
LazarGanev - "Велик майстор"
Evgeniy написа:
Всичко зависи от целите и задачите.

Бош са страхотни в ниските и може би средните температурни разлики между колектора и околната среда, Но са по слаби във високите. Там бият вакуумните. Те се представат по-добре при високи температурни разлики - примерно в ясен слънчев ден на -15* колектора прави 55*.
Грубо на два колектора с равна площ изходната мощност се изравнява някъде между 35 и 50 градуса разлика от това, което видях в Solar Keymark. Т.е. под тази разлика Бощ печели, а над нея - вакуумните.
Това ни връща към метеорологията.
Точно това имам предвид и аз :thumbs: ! За да се прояви вакуумният с предимство пред плоския, трябва температурата навън да е -15*С и времето да е слънчево. Колко дни в годината температурата е под -15*С? А колко от тях са слънчеви? Значи говорим за не повече от 10 дни? Значи през останалите 355дни в годината предимството е на качествените плоски колектори! Но това е само първото предимство!
Второто, по-важно предимство е, че преимуществата на плоския панел се проявяват тогава, когато има какво да се вземе - добивът на енергия през лятото не неколкократно по-голям от този през тези 10 дни, в които предимство има вакуумния :wink: . Тоест плоския се изплаща много по-бързо, не защото е по-евтин, а защото събира много повече топлина през годината.
Третото предимство на плоския панел, но не по-маловажно е, че не изисква никакви грижи и поддръжка - не изисква смяна на тръби по 50-60лв бройката, не изисква проверка на термопастата, няма какво да се развакуумира. Но трябва да се имам предвид не само цената на материалите, но и кой ще се разхожда по покрива да ги върши тези неща и колко керемиди ще се счупят още, кой ще сменя и тях, кога ще се разбере за тях и т.н. :wink: . Това лято при монтажа на само един панел в Кранево сме счупили 20 керемиди и сме ги сменили за моя сметка. Клиента не се е качвал на покрива да ги види, аз съм казал. Срвуват по 1лв, нищо работа, ама взех една керемида за юрнек, газ до Варна за да намеря същите, гръцки (добре че лесно ги намерих), газ пак обратно и двама човека ги сменихме лесно, въпреки осите под тях :) . Със сигурност не всеки клиент се качва на покрива и не всеки монтажник ще съобщи тази малка подробност :wink:
x1pokrat - специалист
Слабо наистина...на вчерашното слънце 60гр. в соларния бойлер. Срамота.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 14

Тема "Вакумно тръбен срещу плосък панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: