Най - вълнуващия въпрос зимно време.
diss - специалист
Здравейте, набързо да обясня какво имам в предвид. Живея в двуетажна къща с парно отопление затворена система. Бойлера е на ток и към парното. Искам да сложа някакъв клапан преди или след серпентината за бойлера, който да отваря при достигане на водата в системата над 50 градуса примерно и при падането под тази температура да затвори съответно. Вероятно трябва да сложа терморелето управляващо клапана при котела (на 6-7 метра) или на серпентината в банята, която не се спира (на2-3 метра) от бойлера. На котела си имам термореле включващо помпата, нея не искам да я спирам защото доста често парното си работи на 40 градуса работна температура, а така ако ми се е сгрял по-рано (или съм го включвал на ток) в бойлера ще ми изстине водата.

П.П. Вероятно трябва да сложа електромагнитен вентил свързан към терморегулатор.

Дайте съвети и какви неща ще ми трябват евентуално.
Мерси предварително.
dyaneff - майстор
Аз сложиш термовентил и термоелектрическа задвижка на входа - топла вода. Управлението е или само термостат, както си писал или с диференциален термостат, за да можеш да зададеш да отвори крана не само когато котела е над 50 градуса, а и когато водата в бойлера е по- малко от 50. Виж няколко теми по-надолу.
diss - специалист
Много сложно и скъпо става. Според мен ми трябва един електромагнитен клапан и един терморегулатор да го управлява.
Не знам обаче какъв да взема. Само да уточня че никога не съм вдигал над 75 градуса в системата
stanetzz - специалист
Няма смисъл с електромагнитен клапан. Консумацията му е колкото на една помпа, а и като цена е по-скъп. По-добре както колегата по-горе написа- термовентил и термоелектрическа задвижка. Аз съм го направил така- термовентилът се управлява от нормално отворен термостат, на който датчикът (капилярен) е опрян в тръбата , излизаща от котлето. Помпата на парното съм настроил да включва при достигане на 50°С, а термостатът за термозадвижката на клапана от серпентината- на 65°С. Недостатък е малко бавното задействане на термозадвижката- има около 2 минути забавяне след подаване или спиране на напрежението към нея.

Прикачен файл

P1020325 [800x600].JPG
P1020325 [800x600].JPG (89.97 KиБ) Видяна 22702 пъти

Прикачен файл

P1020327 [800x600].JPG
P1020327 [800x600].JPG (88.05 KиБ) Видяна 22702 пъти
diss - специалист
Добре тогава, за това съм писал, за да изберем най-удачния вариант.

Какво ще ми трябва да си купя. Ако може линк за да видим какви цени вървят и как става цялото монтиране?
velas - специалист
А кое му е лошото на трипътния вентил + байпас?
dyaneff - майстор
Погледни тука viewtopic.php?f=10&t=40522
fbr - майстор
leosat varna написа:
А кое му е лошото на трипътния вентил + байпас?
Ако си продавач, какво му е хубавото.
diss - специалист
dyaneff написа:
Погледни тука viewtopic.php?f=10&t=40522
Значи на мен ще ми трябва:
1.термоелектрическа задвижка за 230V, нормално затворена с номер MT4-230-NC
2.термостатен радиаторен вентил 1/2“ с арт. номер V2000DBB15 от каталога на Honeywell
Двете неща излизат към 50 лв.
Как и къде обаче става монтирането? Вентила ясно, него го монтирам на изхода на серпентината. Въпросната задвижка къде се монтира и как тя ще управлява въпросния вентил? Може ли да се настройва на определени градуса да задейства?

Тема "Термовентил (клапан) преди (след) бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: