Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
1115 - специалист
От известно време ме занимава въпроса :
Коя е най-икономически изгодната от гледна точка разход и поддръжка между изброените видове термопомпи?

1. Въздух - вода.
2. Вода - вода с използването на сондажни кладенци.
3. Вода - вода с използването на земна серпентина.
4. Вода - фреон (май се казва "с директно изпарение").

Другото което ме интересува е цената на самата инсталация.
Т.е. ако един модел е 2 пъти по-скъп, а дава икономия от 1% се обезмисля.

Често срещам, че машини ползващи вода от сондаж са с най-добър COP, но това значи ли ,че са най-икономичните?
Предполагам в сметката не е включен енергийният разход на сондажната помпа.
Той естествено зависи от сондажа, но едва ли е много "разтеглив".
a_stoev - майстор
Не може да се даде отговор. Променливите са твърде много. Все едно да питаш коя е най добрата кола - градска въшка, джипка за черно, магистрална бегачка или семеен ван.
В съседната тема сме разчепкали въпроса и няма смисъл да разводняваме форума с празно философстване. Моля другите да не пишат тук, да си продължим в другата тема.
1115 - специалист
Не си прав!
По-добре да се направи стегната и сбита тема и модераторите да отсеят само смислените постове.
Другата се разводни в разни полемики и други въпроси.
Ясно е че променливите са много и тук е мястото да ги сведем до нужните за да се направи правилен избор.
STO-YAN - специалист
1115 написа:
От известно време ме занимава въпроса :
Коя е най-икономически изгодната от гледна точка разход и поддръжка между изброените видове термопомпи?

1. Въздух - вода.
2. Вода - вода с използването на сондажни кладенци.
3. Вода - вода с използването на земна серпентина.
4. Вода - фреон (май се казва "с директно изпарение").

Другото което ме интересува е цената на самата инсталация.
Т.е. ако един модел е 2 пъти по-скъп, а дава икономия от 1% се обезмисля.

Често срещам, че машини ползващи вода от сондаж са с най-добър COP, но това значи ли ,че са най-икономичните?
Предполагам в сметката не е включен енергийният разход на сондажната помпа.
Той естествено зависи от сондажа, но едва ли е много "разтеглив".
Най-икономически изгодна от гледна точка на цена за ТП и поддръжка е въздух-вода.
Имам термопомпа вода-вода от 5 години.В района на Пловдив съм, а тук вода бол....:). Сметката ми за отоплителен сезон е под 400лв. За тази зима съм сложил отделен електромер, за по-точно отчитане.
Ако има желаещи мога да дам и още подробности....
шоп - майстор
Има желаещи. Дай подробности
Тези 400 лева за отоплителен сезон само тока на помпата за вода ли е? :-D
Правя си проста сметка,макар и груба....цяло лято плащам 70 лв. за ток. През зимата всичко което е над 70лв. го смятам за отопление....Къщата е 140 кв.м. отоплявам 6 стаи и 2 бани,термопомпата е 9,6 кВт. Консумацията общо на термопомпата и двете други помпи (циркулационна и нагнетателна) е почти 3 кВт.Нивото на водата е 4,5 м , в къщата имаше готов кладенец който сега използвам да изливам обратната вода. Сам си направих системата с PPR тръби, затова всичко ми излезе 10 000 лв.Доколкото знам сега всичко е малко по-скъпо......
1115 - специалист
Няма спор в ефективността на термопомпата, но идеята ми беше хората разбиращи от това да дадат икономическа обосновка кой вид е най-ефективен и респективно кой е най-евтин.

T.е. ясно е, че машината въздух-вода е по-евтина от другите два вида, но пък ефективността и зависи от външната температура. От друга страна тя пък няма втори топлообменник и помпа, която да върти флуида през него.
Това води до известна икономия и намалява негативния ефект от температурно зависимия COP.

Ето при мен пък седи дилемата въздух-вода, земно свързана с директно изпарение или вода-вода с вертикални сондажи.
Причината е в малкия двор в центъра на София, който не позволява хоризонтално полагане на тръби.
Та трябва да избера най-ефективния, но и икономически изгоден вариант.
При директното изпарение компресора как се справя с огромното тръбно трасе?
Има ли нещо, което да е по-специално?
Чаро - Акълия
1115 написа:

Има ли нещо, което да е по-специално?
Има по-специални неща.
Само вода-вода запазва режима си на работа един и същ през целия отоплителен сезон.
Земните свалят КОП поради термично натоварване на почвата през отоплителния сезон, на въздушната и 'играе' ефективността и мощността според външната температура.
Колко е голямо жилището което искаш да климатизираш,колко и какви помещения има, искаш ли да ги охлаждаш лятото, БГВ как е решено... ?
a_stoev - майстор
1115 написа:
Ето при мен пък седи дилемата въздух-вода, земно свързана с директно изпарение или вода-вода с вертикални сондажи.
Фреона не трябва да излиза от къщата!!!!
Да те заведа на земносвързана система с директно изпарение където компресора се обърна на сондажна помпа и засмука вода от спукана серпентина?
Прежали една помпа, в другата тема казаха колко им харчат помпите, малко е в сравнение с компресора.
При добив от 20W/m тръба сметни колко метра вертикален сондаж ти трябва. Поне тези за които съм чувал трябваше да се инжектират обратно с бетон и цената бе космическа.

Тема "Правилен избор на термопомпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: