• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
canc - напреднал
Не знам дали аз съм предупреден, но отоплението с климатици не ми харесва. Някак по-комфортно се чувствам с парно защото е еднакво топло в цялата къща. Коридорите на подово могат да се топлят, на климатици не знам как ще стане. Климатика на апартамент му подхожда повече, че има 2-3 външни стени по 12м2, а къщата си иска парно (мое мнение разбира се).
radius земетръсни шайби нямам, а имам противоземетръсни рамки от колони и греди. Втория пласт гипсокартон от вътрешната страна на стените приплъзва по колоните/гредите на лепене. Отвън са с 10см EPS. Наистина те се оказват най-слабото място в цялата къща, но не ми се иска да ги изолирам с грозни куфари и вата отвътре. Взел съм ги под внимание при пресмятането на общите топлинни загуби на къщата. Както писах те са 9kW, а преди да сметна колоните и гредите бях 6.7kW.
Първоначалната инвестиция в котел и изобщо в отопление не е без значение. Към края на строителството съм и както се досещате вече съм почти разорен :x затова търся оптималното. Преди малко имах среща с още един параджия и той каза 30kW минимум, за по-сигурно 35kW.
Темата е отворена за всякакви мнения и препоръки, обмислям всички идеи които давате и ви благодаря за отделеното време.

едит: Дайте препоръка за някой проектант, който няма да ми нашляпа безумни киловати за добър ден.
radius - майстор
Тия парнаджии са големи пОрноджии. Прочети темата от сетком и сам ще си направиш някои изводи.
a_stoev - майстор
canc написа:
едит: Дайте препоръка за някой проектант, който няма да ми нашляпа безумни киловати за добър ден.

Сутрин, на обекта кипи усилен труд. Всеки носи, влачи, кърти, маже. И всички си припяват в хор:
Проектанта, проектанта,
проектанта ПЕДЕРАС!!!

Явно държиш на подовото
Доброто решение е водна система с подово и вентилаторни конвектори.Може да е захранвана от термопомпа въздух/вода или вода/вода според ситуацията. Може да добавиш котел за резервация. Лесно се управлява и автоматизира. Термопомпата ти ще струва 7-10к
Инсталацията ще има подово според квадратурата и 5-6 вентилаторни конвектора. Нямам идея за подовото колко би струвало. Цена може да разбереш след като имаш проект, но смятам че 10к заедно с термопомпата е близко до възможното без да отчитам подовото.

Прецени сам на кой да вярваш, на парнаджия дето оценява топлозагубите според цвета на мазилката или на сметките си. 30-40kW котел май е прекалено.
torbalan - Дървен философ
Уау!

Бившата ми шефка топли две къщи с един котел 32 киловата и през по-голямата част от отоплителния сезон е тегаво, защото работи под минималната си мощност...

Дълги спорове водихме с нея, карах я да купи по-малкия, но не се нави...


Моята къща е с отопляема мощност от порядъка на 120 кв. метра, а термопомпата ми е с електрическа мощност 3.7 КВт.
Subsa - специалист
Моя съвет е климатици 9ки с COP 5,5-6
Има ги за по 1000лв вече, нови
EDI - майстор
А, и къде това.Дай марка, модел, характеристики.
torbalan - Дървен философ
Климатици само ако няма техническа и/или икономическа възможност да се направи термопомпа с подпочвена вода или вкопана серпентина...

То като цяло става дума за една и съща машина... Разликата е, че на термопомпата външното тяло няма нужда от "дефрост" :)
EDI - майстор
Вече има много добър избор на термопомпи въздух-вода ДЖЕНЕРАЛ-ФУДЖИЦУ, ПАНАСОНИК, ТОШИБА, те също са вариант.Всичко може да се прикачи към тях.Вече въпрос на избор на колегата и сметки за необходими консуматори и мощност.
hidrazin - майстор
+1 за термопомпите въздух-вода. Стига да може да си го позволи де. За такава площ от 220 квадрата си иска голяма термопомпа.
Относно подовото - добре е но никога в спалнята. Никакъв проблем термопомпта да се върже с подово на вода или радиатори.
Така на никого няма да духа ако се притеснява от това. :) Това дърва, въглища, пелети си е жива хамалогия.
:partyman:
hr.hristov57 - специалист
Здравей canc, най-напред поздравления за избора на нестандартния метод на строителство и най-вече за куража да го реализираш.
Като човек,извървял пътя по който ти вървиш и на база опита който имам мога да ти кажа следното:
-топлозагубите които си изчислил,независимо по каква формула са реални и можеш да ги приемеш за база. Всяко едно изчисление е статично,а процеса на отопление е динамичен!
-Всякакви духалки,климатици и прочие са несериозни за отопление на къща,особено за района на София - с едни от най-ниските температури за страната-статистика!
- Темопомпа - вода/вода (другите комбинации са модифициран климатик) изисква много-голяма инвестиция за изграждане на цялата система, а мах. температура на топлоносителя 40-45С,което при тем може да се окаже недостатъчно.
- Отопление с пелети -прилична начална инвестиция, но е много важен правилния избор. Котел на твърдо гориво с присадена пелетна горелка,работеща на принципа ON-OF е компромисен вариант,но за ново стоителство/инвестиция -неподходящо поради преразход на пелети 30-40 %.
На пазара има пелетни системи и то българско производсто с микропроцесорно управление за непрекъсната работа,с автоматична промяна на мощноста в зависимост от потребната в момента,прости за експлоатация,икономични и то на прилична цена -около 5000лв.
При мен,при изчислени топлозагуби около 12Квт и бойлер 300л е монтирна пелетна система Torch с автоматична промяна на мощноста от 3 до 20Квт,работи непрекъснато и разхода средно на месец е 900кг пелети. Почистването на системата е на 7-10 дни за около 20-30 минути
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9

Тема "С какво и как да отоплявам къща с добра изолация?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: