Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Здравейте майстори!
Вчера си купих шмиргел и реших да си заточа тъпите и счупени свредла.До сега никога не бях пробвал и си мислех,че не е кой-знае каква философия.Да - ама не.Като за начало взех едно по-солидно 8мм свредло и започнах - въртях,задавах наклон на върха,заоблях и скосявах зад режещите ръбове докато ми заприлича на заводско.Сложих го на дрелката за да пробвам как пробива.Леле какъв ужас!Дървеното трупче подпуши горкото,а отвор - няма.Викам си - ще трябва да сменя ъгъла.Свалям свредлото и пак на шмиргела.Ядец!Пак не ще.И така след 5-6 опита успях да пробия отвор в трупчето,но с доста голямо усилие.Ами ако искам да пробивам метал?! :lol: Лоша работа,браточки!Трагикомична ситуация!Ще съм ви много благодарен,ако дадете съвети на пишман-майстора какъв е чалъма - какъв ъгъл за какъв материал,какъв наклон зад режещия ръб,как се заточват видиеви свредла?
CARRION - специалист
Мнооооого лошо "браточка" това не може да се каже, това може само да се покаже-покаже-покаже-покаже и пак да се покаже докато се научиш сам :cry:
Стефан - майстор
За различните материали начина на заточване е различен. Има литература за целта, но трябва и практика. Не става с описване тук.

Има и лаф за случая, че "кучето с гледане не е станало касапин"
UNIOR - модератор
Изображение
Е те тоя пиниз се слага на една дрелка с патронник до 13мм.,
а отпред пъхаш свредлото в отвора според размера, бастър копчето и си готов.
Мисля че ми се мяркаше една бройка от него в магазина с резервен камък :? ,
ако имаш интерес пиши.

П.С.
Сори за снимката ама не можах да намеря по голяма
Стефан - майстор
А как работи тоя "пиниз", освен с "бастър копчето"? Питам сериозно, че ми стана интересно :?
CARRION - специалист
Брат ми я раздуй и на мен за това чудо на техниката, че се заинтересувах и аз :? аджеба как ста'а с т'ва нещо.
а, за заточване на свредла за дърво става ли , че те са по особенни

Прикачен файл

433_image_normal.jpg
433_image_normal.jpg (3.62 KиБ) Видяна 26443 пъти
invizitor - специалист
не става за центрово заточване.там само ръчно,ама може и да са измислили и таквоз чудо на техниката :wink:
UNIOR - модератор
Изображение
Така изглежда абразива вътре, градуса не си го спомням. за дърводелски свредла не става , защото както каза колегата те са центрови.

сори за снимката ама ми паднаха батериите, и не можах да направя по хубава.
invizitor - специалист
едно време бях складажия в едно предприятие и когато раздавах свредла на старите майстори те почваха да псуват заводското наточване и всеки отиваше да си го точи по собствен си тертип.както се каза по нагоре-за всеки материал си има специфичен ъгъл на точене и най-вече е нужен доста опит в пробиването :wink: от нета почти няма шанс за научаване,най-много да изкочи някоя схема от някой учебник :?
Стефан - майстор
UNIOR написа:
Така изглежда абразива вътре, градуса не си го спомням.
По този начин може да се заточи, но въобще няма да работи. Защото няма как да се даде заден ъгъл на режещия ръб.

И както казваха в рекламите - "То не става само с ядене, трябва и ...."

Тема "Как се заточват свредла?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: