• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 86
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
ivanovbg - майстор
Здравейте всички.
Тази година реших да си сложа капково.Купих си нужните неща , но се родиха доста въпроси. Маркуча е едносезонен1,2 литра на час през 20см
Мястото е около 200квадратни метра почти равно. Имам и 2 малки оранжерии с найлон по около 15 квадрата.

Та питането ми е:
1.Маркучите направо на земята ли се слагат или трябва да са повдигнати.
2.Понеже поливането с чешмяна вода не е за предпочитане мисля да сложа един бидон от около кубик. Та на каква височина трябва да е и дали ще е достатъчен за една поливка.
3. Ще се садят по малко домати, краставици, пипер, тиквички и боб. Какви са тънкостите по поставянето на маркуча за съответните култури. Почвата е по скоро глинеста и мисля да и добавя перлит. Евентуално някаква норма на квадрат?
4. Как би се отразило и евентуално мулчиране с полиетиленов мулч.

Благодаря предварително.
iavor - специалист
Аз съм пуснал маркуча няколко см. над земята / до корените / за да не се запушват отворите.
Водата ми е директно от хидрофора и не съм имал проблеми въпреки,че сигурно е по-добре от бидон.Виждал съм,че дигат бидоните на около метър,метър и половина. Ако водата не е много чиста е хубаво да се сложи филтър за да не се запушват отворите.
Това се сещам за сега.
hidrazin - майстор
Ами този дебит не маркуча при какво налягане го дават? Вероятно при една атмосфера. За да я направиш ще трябва да вдигнеш бидона на 10 метра. :)
Ще работи и на примерно 1-2 метра височина но ще трябва доста по-дълго време за напояване и не съм сигурен колко ще е равномерно.
Този лентовия маркуч го слагаш направо на земята така че да виждаш цветните ленти - да са нагоре. Ако няма цветни ленти цепките или дупките да са
отгоре за да не се калят и запушват. За такава система на самотек би било по-добре да си вземеш капков маркуч с по-голям дебит 2 или най-добре 4литра на час. Така ще компенсираш ниското налягане. Задължително фин филтър на изхода на бидона.
Предполагам един кубик ще ти стигне за поливка. Всичко зависи от вида на растенията които отглеждаш и гъстотата на засяване. Също така и почвата. :?
Примерно за домати нормата е около 30-40 литра на квадрат. Ето тук ти намерих малко за четене.
http://mygradinka.blogspot.com/2009/06/3.html
Аз лично предпочитам многосезонните маркучи. Миналата година:
Изображение
:partyman:
ivanovbg - майстор
И аз имах тези съмнения относно налягането и затова си взех и регулатор на налягането и филтър за всеки случай. Притеснява ме че водата от чешмата е студена и навсякъде казват че не е хубаво, а е по добре да е с температурата на въздуха.


30-40 литра на квадрат няма ли да ги удави? :? Тогава за 200 метра ще ми трябват 6-8 кубика за една поливка.

А тези торосмесители с тръби на вентури ще действат ли при малък дебит? Страх ме е ако е включен към водопровода да не вземе да върне торта към чешмата и наместо да торя доматите да торя директно себе си :-D
hidrazin - майстор
Ами поне така пишат тук:
http://www.farmer.bg/19683-Napoyavane-D ... ki-kulturi
При дъждуване нормата я дават 25-30 литра на квадрат. Ти няма да поливаш междуредията, защото си с капково. Спокойно нормата може да я
намалиш на около кубик и половина ама е добре сам да прецениш. Ако направим бъза сметка - имаш място 200 квадрата. Да приемем че 10х20 метра.
При междуредие 0,8 метра и разстояние между корените на доматите в реда 0,6 метра може да насееш 10 реда с по около 30 растения - 300 корена.
На поливка за корен да предвидиш 5 литра ето ти ги 1500 литра.
Не съм го смятал при мен точно колко отива. Просто първия път пуснах капковото и ги държах докато ми хареса поливката.
Определих опитно колко време да поливам. После само настроих програматора на няколко поливки през нощта за да направя това време.
:partyman:
ivanovbg - майстор
То с капковото всеки ден ли се полива или ...? :?
hidrazin - майстор
Ами зависи каква ти е почвата, колко задържа влагата и какво е времето. При мен почвата е като гевгир за макарони.
Като пусна един цол маркуч в реда и за да стигне на осем метра му трябва половин час. Понякога въобще не стига. :-D
Принуждавах се да ползвам гумен армиран маркуч и да го натиквам до половината на реда. като напои далечната половина го издърпвах
за полея и близката половина. Та общо взето при мен поливането беше почти всеки ден ама така малко прецаках пипера.
Стана висок почти като доматите ама с плитки корени и после се наложи да го укрепвам защото вятъра го събаряше. :prayer:
Тази година ще гледам да го засуша в началото за да направи дълбоки корени.
:partyman:
ivanovbg - майстор
Моята лятото като се напука и на метър може да не стигне :-D Мерил съм пукнатини където не съм поливал и съм вкарвал пръчка надолу над метър. Глинеста е - чернозем-смолница ли се води, незнам. Затова и искам капковото и ще и слагам перлит. Иначе държи влага.
tysonlkr - специалист
Да споделя и моя опит. Аз ползвам капково от тези готовите маркучи с капкообразователи.
С капковото напояваме основно домата, пипера.
За доматите прекарвам по два маркуча на ред, за пипера само по един.
Поливаме по два пъти седмично, за около 2 часа.
Да ви кажа че с капковото е много по икономично от към вода, отколкото ако наливаш редовете :wink:
hidrazin - майстор
Ами късметлия си. Само гледай да не счупиш някой крак като го заклещиш в някоя пукнатина. :)
Капковото значително ще ти намали плевелите в междуредието. Просто там ще ги оставиш без вода.
Преди като поливах с маркуча най-бързо никнеха плевелите в междуредието и ставаха едни сочни и големи.
нали най-много вода отиваше за тях. Освен това капковото полива бавно и дори водата да е студена не прави такъв
термичен шок като при поливане с помпа направо от сондаж. При мен е сондаж.
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 86

Тема "Въпроси за изграждане на капково напояване за градина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: