• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 110
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Петър 1
Здравейте. Трябва да сменя два кабела от разклонителна кутия до контакт защото бяха нагорели клемите в кутиите.
Комшията обаче каза да не слагам клеми щото пак ще станело така, а по добре да ги увия здраво един в друг. Така ли се прави? Ако приема този подход после с какво да изолирам? Има по железариите едни термошлаухи, дали за посходящи?
EDI - майстор
Привет.Във всички научни книги и списания ще видиш, че "умни глави"съветват, кабелите да не се свързват никога с усукване и увиване, защото щяло да стане.......и така нататък.Нищо вярно.С усукване контактната площ е в пъти по-голяма, отколкото при монтаж с клеми.Затова, заголи проводника, усучи краищата първо на ръка, а след това здраво с клещите.Прегъни през средата усуканите краища и ги стисни с клещите/като фиба/.Изолирай с изолирбанд, но си купи хубав, а не китайски боклуци.
pavelari - майстор
Точно така се прави. Клемите се ползват при гъвкавите кабели /швпс например/ или ако кабела е плътен клемите с кръгъл отвор вършат работа, но контактната площ е наистина много малка. Най добре е с усукване.
PCL82
Наистина като се погледнат по старите книги там пише да не се правят връзки чрез усукване. И си зададох въпроса, защо са го писали това като в по новите правилници вече го разрешават. Заедно с това от опита ми с електроника съм забелязал, че връзки направени единствено чрез засукване създават лоша връзка при слаби токове, при по силни може и искрене, което води до радиосмущения. И както си задавах този вапрос забелязах че по времето когато са писани тези книги масово се е ползвал проводник с каучукова изолация, който под действие на сярата в каучука окислява медта и тя потъмнява. Този окисен слой влошава връзката. При усукване площа е голяма но натиска малък, при клемите натиска е голям но площта е малка. Предполагам, че се е изисквало да се ползват клеми,защото по мързеливите майстори не са зачиствали окиса от медта и за да стане добра връзка се е разчитало, че острият връх на винтчетата ще се впие в чист метал. Като се погледне с появата на кабелите с пластмасова изолация започва и значително по често ползване на усукване вместо клеми.
Като си говорих с един инженер по въпроса той ми обясни, че усукването е поднодящо само при силни токове където ако има лоша връзка е получава пробив и самозаваряване.
ribolovec2 - напреднал
Абе това с усукването е измишльотина на българина за по-лесно. При клемите верно контантната площ е малка, но натиска е огромен. Усукване може да се прави САМО ПРИ ПОЛОЖЕНИЕ, че отгоре се "люсне един калай"
masteradmin - майстор
Аз мисля че е според зависи. Говорил съм с много електротехници и те са доста краини, но повечето казват че използват усукване само че не слагат изолирбан ами има една лента такава като каучик не и помня името, работил съм с нея много е добра запечетва завинаги.
Та ако трябва да обобщя ако правиш връзка която не мислиш да променяш по добре увиване и отгоре изолираш. Ако мислиш че може да свързваш още кабели или нещо да променяш по мрежата тогава устер клема.
williamdark - помощник
ribolovec2 написа:
Абе това с усукването е измишльотина на българина за по-лесно. При клемите верно контантната площ е малка, но натиска е огромен. Усукване може да се прави САМО ПРИ ПОЛОЖЕНИЕ, че отгоре се "люсне един калай"
аз от години ползвам този метод - калая е задължителен(за многожичен кабел), по този начин се увеличава и натиска.. Относно изолиращите ленти - аз имам една дето като се запече става като пласмаса .. ползвам я за високо натоварени места - бойлери печки ..а за изолация на кабели за информация (компютърни - ТВ и подобни) и слабо напрежение ползвам една евтина разтеглива китайска лента..(водят я шведска). За съжаление няма етикет на ролката да ви кажа как се казва тази първата, но предполагам че ако идете в спец магазин ще ви кажат. Аз всъщност така я купих като закачах новия си боилер...БЕЗ КЛЕМИ - усукано и калайдисано :) :fball:
Стефан - майстор
Според мен определящо е предназначението на връзката. Но аз при всяка възможност предпочитам с усукване, и задължително калайдисване. А при по-натоварена схема, и запояване със сребърен припой/ с газова горелка / вместо калай.
Duke_BG - специалист
masteradmin написа:
Аз мисля че е според зависи. Говорил съм с много електротехници и те са доста краини, но повечето казват че използват усукване само че не слагат изолирбан ами има една лента такава като каучик не и помня името, работил съм с нея много е добра запечетва завинаги.
Та ако трябва да обобщя ако правиш връзка която не мислиш да променяш по добре увиване и отгоре изолираш. Ако мислиш че може да свързваш още кабели или нещо да променяш по мрежата тогава устер клема.
лентата е от самовулканизиращ се каучук като най-доброто е американския "BISHOP" a има и такъв на "3М". при правилно увиване (опън с разтегляне над 50 % ако не се лъжа) около кабела го запечатва все едно си излял гума отгоре му. Цената на една ролка е около 12-14 лв . но като се има пред вид разтегливодтта му доста кутии могат да се направят с една ролка .
masteradmin - майстор
Точно така бишоп беше много е добро, единствения дефект е че няма махане само рязане, тотално запечатва.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 110

Тема "Кабелни връзки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: