Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
kossis - специалист
Колеги, докараха ми един диспенсер за вода -компресора е блокаж- мерих намотките и дават -между долните две 50 ома и между другият горен и долните по 30 ома - тоест имаме намотката.

Питах майстора ми по климатиците за това отблокиране и той ми каза че обръщал на непретенциозните компресори изводите и давал на късо 2 от изводите с отверка за момент-чукал на тях- така го карал да върти на опаке за малко и ако тръгнел .

Не можах да разбера кои два окасява и кои сменя за да го кара да се въти наопаке с променливо без диоди ???

Изводите са S R C
lov - майстор
Намотката с малкото съпротивление е работна 30 ома а другата пускова. Влючваш за момент и пердашиш с гумения чук яко по корпуса. без да го жалиш. Той вече е стигнал до това положение дето или ще стане само с нов.
Гаранция франция дето се казва. Но на един хладилник повече от 20 години си бачка все още а друг ми е затягал до следващото пускане. На други пък вообще не щя да отцепи и след като го отворих сам си превъртя и повече не съм брал ядове. Божа работа и тва е.
kossis - специалист
Това включване не ми е ясно, обясни го по точно.

Значи в буксата дето е на двата долни в моя случай -мисля-S / R има едно като монета-съпротивление 30 ома, това добре, тук се подава или фаза или нула на двата.

Другият отгоре е общият -С извод-на него се подава пак или фаза или нула.

Сега не ми е ясно кога млатя с тоя чук ?
Тоя резистор махам ли го и директно ли подавам 220 волта и към двете намотки и колко време задържам на пусковата

Абе как е точната технология по тормоза на компресора с чук и без диоди и дали термичната защита се маха при този тормоз ???

Другия метод е с диоди-карало се ротора да вибрира на ляво и дясно чрез подаване на + и - от Грец или Диоди вързани противоположно на намотките.

На работната -, а на пусковата + и обратното - докато не се раздвижел ?

Самоче за този метод до колкото разбрах е хубаво да имаш 60 амперов трав на 36 волта дето е огромен и скъп ???

Така майсторите-вземали по мощни диоди -35 амперови и не слагали трафа ???

Та този метод с диодите пробван ли е от вас ???

Знам че постоянното напрежение удря по зверски и требе нмого внимателно !

Ето и тая тема за Диодите-
Интересното е че към Греца се подав само фаза ???
Брат ми казва че пак щял да изправя и да вади и - и + пулсациите ???

http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=bg

И нещо друго ми прави впечатление за трансформатора-освен че е около 2 киловата, и схемата му е странна- има късо между първична и вторична намотки ??? Стои ми като дросел това или бобина, а не като траф !
lov - майстор
като гледам какви глупости пишеш май не си стигнал до тоя урок с тоците. И търси помощ от "приятел". Трафчето си е съвсем мъничко не повече от 50-60W. За моята ползвах понижаващ трансформатор за подвижна лампа. 220// 24/36. Принципа е следния. Освен че подава различни полупериоди на двете намотки за да разклати ротора на някъде мрежовото напрежение се сумира с това на вторичната намотка на трансформатора. Тоест идва някъде към 260V. И не се ползват никакви защити и пускови релета на компресора. За това писах че включваш за кратко. По добре търси помощ защото има значение как се връзват краищата на вторичната намотка в схемата. С обяснения може и да стане но ще е много трудно. А пък за диодите и 5А ще станат но пак трябва да си наясно за какви волтажи говорим и какво може да намериш щото са стотици дето мигат да се ползват за тая цел.
kossis - специалист
Е човек, как ще е малък трафа-63 ампера до 100 А ????

Аз ли не мога да чета ???
Нали като подаваш противоположни поларитети-тока се вдига много, щото ротора не се върти !

Ако се ползва с тоя траф диодите трябва да са 10 А, но ако е без него 30-50 амперови ще са добре !

Нали говориме за токове на късо и сериозни сили зада отклини, а не да думнеме диодите !

Незмам но според мене щещата са така.

Трафа намаля напрежението и вдига ампеража, но по тая схема - наистина има умножаване на напрежението, защото връзките са и под 220 волта- и под 36.

Аз гледам схемата човек !

Специалиста ми каза само за чукане с отверка на пусковата и работната ! Което едва ли е много надеждно !

Са аз искам да разбера нещата сериозно, а не да ме пращаш на майната ми !
lov - майстор
Отново написа една купчина глупости. Липсват ти елементарни познания по електриките. Вярно е че си подведен от написаното в книжката. Но там или е печатна грешка или я е писал някой преписвач за да вземе само хонорара. Това не са ампери а волтампери VA. Признавам си че дори не си направих труда да видя каква глупост са написали. Понеже знам схемата на изуст и съм я правил много пъти на бързо да спася положението. А сметки за токовете просто си ги преценявам от практическия опит. Нещо наречено рутина в занаята.
Съвсем приятелски съвет откажи се или потърси някой който разбира да ти спретне схемичката.
todortv - майстор
Последната схема, от посочения линк работи!
Трябва да се обърне внимание на посоката на намотките!
Това с гумения чук също работи.
kossis - специалист
Вчера взех два диода по 4 лева -некви мотороли МR 874- за 50 ампера и 400 волта обратно напрежение.

Напрасках ги на радиатори, и запоих кабеляк-пък ще видиме какво работи тая схема !

Това с чука ми се струва хамалско, а и отделно тоя Диспенсер е така сглобен, че за да мога да млатя с чук, трябва да го разглобя целия. А това определено е лудница.

Пък за да бръкна между кондензатора и металната стена не е проблем с кабели и тнт само с развиване на около15 рапидки :lol: . За сравнение за да го искарам целият компресор е нещо страшно-може и да е невъзможно без отделяне на компресора от системата-абе нагъчкано и малко !


lov -Като направя проста сметка излиза че 100 вата, разделено на 220 волта е около 500 милиампера траф.

Защо ще ги пишат във волт/ампери, а не във ватове ?

Как с траф 500 милиампера ще подаваш ток от порядъка на 10 ампера - щото диодите са такива ???

Тока ли ограничаваме, да не е глям с тоя траф ??? Демек 260 волта, но не повече от 0.5 ампера. И за какво са тия диоди от 10 ампера тогава ???

Без трафа какви са минусите ???

В нас имам трафове и един доста мощничък- абе бая масивен - сигурно има 10 ампера- та трябва да го пусна и да видя на вторичните какво вадеше -щото са най различни-сигурно има 36-40 волтова намотка.

Интересното за тази схема е че и първичната и вторичната са вързани към мрежовото от едната си страна- е това ми е странното !?? Нема ли да думне трафа ???

Значи вторичната е намотана от дебел проводник и е нискоомна, обаче тя минава от своя страна през намотката на компресора и не би следвало да стане късо нали ??? Така мисля че са нещата ?

Значи според твоите знания- ако сложа 10 амперов траф и тия диоди от по 50 ампера и 400 волта обратно-схемата ще е перфектно мощна и работеща ???


Човек, как ще се откажа, два диода и некъв омотан траф ако ме спънат, ебати и мерака !

Борбата се води до победа ! Брато се занимаваше любителски с електроника и в шкафа у нас е пълно с трафчета, радиатори и какви ли не други електронни компоненти.
Мултицети -3 бр. и тнт. Правил съм сам платки и съм реализирал схемички-работещи, е Брато ме надмина !

Но поне имам хубав мощен 4 канален усилвател от Брато и много други захранващи адапторчета !
Електрото не е проблем, проблема е да разбера какво искат да кажат тия в книгата и да го направя правилно !

Е затова и питам !!!


todortv ти коя схема визираш тази с трафа или тази от моя линк дето е само с 2 мощни диода ?

И за каква посока на намотките става въпрос ???

Едната е работна, другата пускова-S R-между тях съпротивлението естествено е най голямо -50 ома . Едната е през резистор, другата директно.
Към едната даваме + пулсации на мрежовото, а към другата -.
Общият С го ръгаме в нула или фаза и това е.
Та каква е тая посока ???
kossis - специалист
И въпрос за хладилната част- тия компресори са със картер и маслото е там постоянно.

Ако е загубил фреона примерно -това не значи че ще задере буталото- маслото го има пак.

При хладилниците знам че не е добре да се обръщат наопаке за да не изтече това масло в изпарителя и тнт и при Диспенсера ли е така ???

И да питам пак- тоя диспенсер пусков кондензатор няма нали, само резистора ?

Пусковият кондензатор на по мошните компресори ли се слага ???
todortv - майстор
За схемата с трафа говоря.
Обърни внимание на посоките (начло и край) на първичната и вторичната намотки на трафа!

Тема "блокирал компресор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: