Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
kossis - специалист
Интересно с какво се излагам ???
Да ме светнеш !

Нещо не си съгласен и веднага -съм се излага ?

Ми кажи твоето изложение да видиме кое не е така !

Аз съм тествал батка тия газоразрядници-те са за телекомуникационни протектори, а и това за ефективно и пиковото напрежение го научих от специалист във фирма-Соно за точно такива протектори -Българска фирма !!!

Е можеби ти знаеш повече по въпроса ???

Като гледам ти с нищо не помогна по темата, но се извъди като голям критик и съдия !!!

Е от такива не мисля че има файда ! Нищо лично ! А аз работата си я свърших и с моя и с помоща на тия дето ми помогнаха, за разлика от критиците като тебе !

Само едно читаво реле да намеря тия дни и почвам да порка ледена вода, щото това не е ледарка !

Сега всеки кадърен, който има желание , като зачете може сам да сглоби тая схема и да деблокира компресор тръгнал към боклука-щото изясних неясните неща по въпроса !
Та някой се излага , но не аз повярвай !
sstefanov - майстор
Няма да добавя нищо повече. Който разбира за какво става дума, вече е разбрал. Останалите няма и да разберат.

Имаш огромен ентусиазъм, дано да събереш и достатъчно знания, за да го подкрепиш.
Поздрави и ти желая успех във всичко, с което се захванеш!
kossis - специалист
Коментар до мене от Специалист от фирма Соно-

Не зная до каква степен си запознат но трябва да правиш разлика между постоянно и променливо напрежение, ефективна и върхова стойност на напрежението!

Синусоидалното напрежение с ефективна стойност 220V на всеки период достига върхова стойност приблизително 310V.

Няма как разрядник с напрежение на задействане 230V да не се задейства от 310V … Мрежовото напрежение е с честота 50Hz, или период 20 милисекунди, което е доста бавно. Пиковете обикновено са хиляди пъти по-бързи, от порядъка на микросекунди …
При такива пикове напрежението на задействане е по-високо.
Разрядника се е възстановил защото веригата е била прекъсната от предпазителя.
Ако искаш да ползваш разрядници трябва да са за 470V не по-малко защото иначе доста често ще сменяш бушони.

Значи излиза че обозначението на разрядника е ефективното напрежение за което е предвиден той. Но се задейства от пиковата стойност на напрежението.

И за това 230 волта сработва от пик 310 волта на фазовото.

Да, и по-точно казано това е минималното постоянно напрежение, което ако бъде приложено към него той ще се задейства. Когато захранващото напрежение в мрежата (220V синусоида) достигне върховата си стойност 310V то отдавна е превишило тази прагова стойност за конкретния случай и достатъчно дълго се е задържала над 230 V за да го включи. Необходими са около 100us /микросекунди/ а при 50Hz честота периода е от порядъка на ms /милисекунди/, тоест най малко 10 пъти повече време.

При варистора - това което е написано е това след което той ще започне да си изменя съпротивлението и фактически няма да сработва пред достигането му.

Ето какво казва Специалист по въпроса за тия елементи в коментари до мене !
kossis - специалист
От цялата работа, не мога да си обясня какъв е точният принцип на работа този тип компресори ?

Тоест има една термозащита на единият извод-тя е и токова и е сложена на корпуса на компресора, а другият извод е разклонен през резистора за да дава или фаза или нула на краищата на пусковата и работната намотка !

Не ми е ясно как пусковата намотка прекъсва работа след старт на компресора?

Някой хладилни системи имат реле-Мраз, което изключва тази намотка, щото тока се намалял и тнт.
Тука има само резистор-32 ома.
Та като зачетох-достигнах до заключение че като се развърти компресора и реактивното му съпротивление се променя и съответно работната намотка става с по малко съпротивление и тока минава през нея.

Незнам дали е така, но е нещо подобно. Нека по запознатите да кажат ?
cvetanmu - специалист
kossis написа:
Тука има само резистор-32 ома.
Въпросния резистор прекъсва пусковата намотка на компресора.
http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=11&t=8833
kossis - специалист
Мерси, разбрах го принципа !

Да питам нещо, като се пусне веднага компресора след като вече е бил изключен- примерно тока спира и после пак идва, та Позистора е нагрят, системата е под високо налягане и буталото не е добре да се развърта.
До тук добре, но работната намотка попада под напрежение и ако не издържи до изключването на токовата защита (Терничната), може и да изгори ?

Така ли е или действието е по различно ?
juvesan - специалист
kossis написа:
Мерси, разбрах го принципа !

Да питам нещо, като се пусне веднага компресора след като вече е бил изключен- примерно тока спира и после пак идва, та Позистора е нагрят, системата е под високо налягане и буталото не е добре да се развърта.
До тук добре, но работната намотка попада под напрежение и ако не издържи до изключването на токовата защита (Терничната), може и да изгори ?

Така ли е или действието е по различно ?
хаха ...изглежда това го питаш във всяка тема в която има думата компресор... :yawinkle:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... =11&t=8833
fore - майстор
Днеска разблокирах компресора на първата Мидея която сложихме при майками преди около 10 години. Първо мислех че е кондензатора.

Схемата с трафа и диодите е чук ! Но трафа нагря доста понеже намотките на компресора са с много ниско съпротивление. 3-5 ома. Направо го избуча.

В другата стая инверторната Мидея няма грешка.
Брат ми поръча инверторно LG, защото бяга от Мидейте вече което пак не е върха на сладоледа, но поне е инвертор. От трън та на глог.......... :lol:
Извода ми е че ако се иска евтин климатик който да работи -Мидея.

А тази Мидея ще и събера фреона и отива в подземният гаража да топли на 7 градуса минимална в подхода на сухо.

Майстора от вилата е мой човек и ми обясни как да събера фреона и да продухам на сгур при монтаж. Той ги разблокирал с 4 кондензатора по 50 микро- 200 микрофарада вързани в паралел на основният 35 микро. За по голям пусков въртящ момент.

Тема "блокирал компресор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: