• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 52
Всичко за този вид строителство.
Pasko - специалист
Интересно ми е поставянето на изолацията около изнесената дограма и финиша след това. На мен също ми предстои това упражнение.
Пускай повече снимки ако може. [-o<
Tsilkov - майстор
Не е направено още затова не съм го снимал. В случея ще слагат парчета - нещо като "малки обръщания". На един друг обект направо си изрязаха изолацията (мисля на струна) и я забиха до дограмата - мисля че така е по-чисто като изпълнение.
Pasko - специалист
Днес бях на среща с представитела на Шуко. Препоръчва само и единствено изнесен монтаж с планки. За стъклопакета-троен с 2 К стъкла и външни щори където трябва. Имам и снимки на техен монтаж в Германия , но през телефона не мога да ги кача. Ако може някой от модераторите да закачи форума за Tapatalk мобилна програма ще е супер за хората ползващи и смартфони
estqwerty - специалист
монтажни котви - може да потърсите има различни дължини в зависимост колко ще ти е изнесен джама.
повечето фирми ги предлагат ако се иска да не се пробива профила за да се монтира.
https://www.google.com/search?q=%D0%BC% ... =653&dpr=1

за пакета обърни внимание.
не трябва да е само с 2 ка-та. трябва си внимание да се избере стъкло с висока светлопропускливост. не е номера само да спира топлото да бяха. трябва да има и приход, нали за това ги оставяме тези енергийни и финансови дупки по стените.
топлите дистанционери вече не са фантастика в бг. а и едно аргонче ако не помага /а то помага/ поне не пречи и не кача цената.
Pasko - специалист
estqwerty написа:
монтажни котви - може да потърсите има различни дължини в зависимост колко ще ти е изнесен джама.
повечето фирми ги предлагат ако се иска да не се пробива профила за да се монтира.
https://www.google.com/search?q=%D0%BC% ... =653&dpr=1

за пакета обърни внимание.
не трябва да е само с 2 ка-та. трябва си внимание да се избере стъкло с висока светлопропускливост. не е номера само да спира топлото да бяха. трябва да има и приход, нали за това ги оставяме тези енергийни и финансови дупки по стените.
топлите дистанционери вече не са фантастика в бг. а и едно аргонче ако не помага /а то помага/ поне не пречи и не кача цената.
Т.н. Супербяло стъкло все още е екзотика в Бг и е доста скъпо! Топлият дистанционер и аргона не ги добавих в поста ,щото смятам че са стандарт вече.
Tsilkov - майстор
Pasko написа:
и външни щори където трябва.
Аз ти препоръчвам просто да си сложиш стрехи на южните прозорци и да избягваш чисто западните. Ролетните щори оскъпяват мноого и имат проблеми с почистването.
estqwerty написа:
монтажни котви - може да потърсите има различни дължини в зависимост колко ще ти е изнесен джама.
Ако се вгледаш в снимката която съм пуснал страничните и горните са точно монтажни котви, но за отдолу където идва цялата тежест (а троиния пакет и големите стъкла са тежки) не можахме да им се доверим (и аз и монтажникът).
Pasko написа:
Т.н. Супербяло стъкло все още е екзотика в Бг и е доста скъпо!
За съжаление все още е така :sad: . Ние избрахме с нормално прозрачно стъкло - разликата в разхода на енергия с нормално и суперпрозрачно за тази къща беше 3 kWh/m2a или 560 kWha - сравнително добра печалба но пакета щеше да скочи сигурно двойна или повече цена. Топлия дистанционер пък щеше да подобри нещата с 1 kWh/m2a или 186 kWha, но и за него не стигна бюджета :sad:
mindless - специалист
Под супербяло, предполагам разбирате това с ниското или никакво съдържание на желязо?
То подобрява g фактора на стъклопакета с 2-3 единици. Много по-важно от него според мен е използването на правилно нискоемисионно покритие, защото с 2 К или К+4-сезона стъкла в троен стъклопакет g фактора е някъде между 35 и 45, а със специалните покрития като TRI на AGC и Total+ SaintGobain g фактора в троен стъклопакет е 60-64. Тези покрития имат малко по-лоши изолационни свойства, но това се компенсира от слънчевите печалби поне на теория :). Точно в момента съм в процес на търсене на правилното стъкло, но май и това ще се окаже проблем, защото SaintGobain Румъния, от където идват стъклата тук, май не предлагат Total+. Ще видим, дали ще имам успех.

Колкото до този изнесен монтаж според мен идва малко в повече. Доколко успях да проуча, за да се намали до степен на пренебрежимост термомоста при монтаж на дограма е достатъчно около 6см от рамката да остане под топлоизолация или с други думи, обръщането да е с 6см изолация, ако профила го позволява. Друг вариант е монтаж във външния край на стената и изолацията реално да легне върху дограмата без обръщане с ползването на прекомпресирана изолационна лента.
Tsilkov - майстор
mindless написа:
Много по-важно от него според мен е използването на правилно нискоемисионно покритие, защото с 2 К или К+4-сезона стъкла в троен стъклопакет g фактора е някъде между 35 и 45,
С К+4 сезона соларния фактор пада на 35. Изобщо според мен стъкло от т.н."4 сезона" няма място в троен стъклопакет - освен слабия соларен фактор и осветеността става адски малка, а цената на пакета на практика става почти двойна.
mindless написа:
със специалните покрития като TRI на AGC
TRI-то е перфектния избор за троен пакет, но за съжаление към днешна дата не е навлезнало в нашия пазра - нито като цени, нито като условия за доставка и монтаж :sad: За по-голям обект сигурно има начин да се осигури при нормални условия но за 30-ина квадрата аз не успях :sad: Както вече писах PHPP ми изчисли 3kWh/m2a разлика - разбира се тук щеше да дойде и по-добра осветеност и т.н.

Стъклото което монтираха е това:
Изображение
Хубаво топлопреминаване и светлопреминаване, но най-вече евтин и разпространен пакет. Цените бяха нещо от сорта (по спомени) 60 лв./м2 за това стъкло спрямо 40 за двоен пакет с К и 32 за двоен пакет без К.
mindless - специалист
Tsilkov написа:
TRI-то е перфектния избор за троен пакет, но за съжаление към днешна дата не е навлезнало в нашия пазра - нито като цени, нито като условия за доставка и монтаж :sad: За по-голям обект сигурно има начин да се осигури при нормални условия но за 30-ина квадрата аз не успях :sad: Както вече писах PHPP ми изчисли 3kWh/m2a разлика - разбира се тук щеше да дойде и по-добра осветеност и т.н..
Това са лоши вести :(, дано поне някой да е вкарвал Total+ на SaintGobain, но от това, което успях да проуча България спада към румънското подразделение, а там не го предлагат. Предлага се в гръцкото само.
Иначе си постигнал оптималното с 2 нормални К стъкла, от g=47 нагоре няма как.
estqwerty - специалист
американците дръпнаха много напред с тези филми по средата вместо стъкло, хем е леко , хем изолира, ,хем по-прозрачно, хем може би е по-евтино /не се знае но поне има по-малко материал/.
закачаш две-три фолиа и ето ти го 4-плекса.
като цяло нещата мръднаха много бързо много напред.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 52

Тема "Дограма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: