Проявете вашата изобретателност.
8180 - майстор
Andri01 написа:
kristi78 написа:
виждам че темата е стара но да задам един въпрос интересуваме на какъв принцип работят хладилните чанти на ток. :)
въпроса ми може да е малко странен
Предимно с нагреватели и газ.Едно време,първите хладилници "Мраз" 80л. бяха такива-с амоняк и нагревател. вече има хладилни чанти и с компресорен агрегат.
Колега,
Позволи да се усъмня в отговора ти. Някъде преди 20год. имахме разработка с елементи на Пелтие за "хладилна чанта на ток" и хотелски минибарове.
Сега може да са се върнали към класиката, която хич не е за подценяване, когато няма ток - риболов, например :?
kristi78 - специалист
как така с нагреватели и газ ще обясните ли по подробно и ако може да качите схема
kristi78 - специалист
дали може да се направи хладилна чанта използваики елемент на пелтие
Junak - майстор
kristi78 написа:
дали може да се направи хладилна чанта използваики елемент на пелтие
Ми те повечето са такива - използват елементи на Пелтие.
8180 - майстор
Старите АМОНЯЧНИ хладилници (коректно упоменати от Andri01) могат да се преработят на газ. Там електрическият нагревател се замества с мини газова горелка на пропан-бутан.
Ако това е питането, мога да консултирам с приятел, осъществил и ползващ подобно, за конкретните технически насоки и постигнатите резултати.

Не съм на 100%, но предполагам, че днешните хладилни чанти на ток (мрежа или 12V от колата) са с елемент на Пелтие.
И с двете захранвания, според мен са по-скоро за поддържане на температура на продуктите по-дълго, охладени предварително в някакъв нормален хладилник/фризер.
На днешен ден е съмнително дали си струва "Направи сам", вместо някое китайче.
Junak - майстор
Мойта и топли. Капака се поставя обратно. Проблем е само консумацията. Стига до 5 ампера. И ако не работи двигателя... Иначе има система, която следи напрежението на акумулатора и при 11,7 волта изключва.
sstefanov - майстор
Повечето, които съм виждал са с елементи на Пелтие.
[quote="8180"]Старите АМОНЯЧНИ хладилници (коректно упоменати от Andri01) могат да се преработят на газ. Там електрическият нагревател се замества с мини газова горелка на пропан-бутан.
Ако това е питането, мога да консултирам с приятел, осъществил и ползващ подобно, за конкретните технически насоки и постигнатите резултати.


Може ли някой да даде подробна информация за преработване на амонячен хладилник , на пропан бутан ?
Необходима ми е такава преработка , но не съм на ясно каква трябва да е горелката !
Предварително благодаря
kuger - майстор
Поразгледай тази тема:
viewtopic.php?f=21&t=37892&hilit=%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%BA%D0%B0+%D0%B7%D0%B0+%D1%85%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D0%BA
6ani - напреднал
И аз се включвам малко късно, но реших да не пускам нова тема. Имам един хладилник Siltal, работи му само фризерната част. С два компресора е. В системата на хладилника няма фреон, но в тази на фризера има. А въпросът ми е как да го премахна. Виждам, че от компресорите излиза по една тръбичка, заварена в края. Мога ли просто да я отрежа, а фреона в течно или газообразно състояние ще излезе?

Тема "Стар хладилник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: