• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 15
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
magi208 - специалист
Прав е модератора. Извинявам се за тона.За в бъдеще ще поствам схеми и изчисления без коментар и който иска да ги ползва . Само да отбележа ,че можете да ползвате опита ми по темата абсолютно безплатно . Нещо за което се плащат сериозни пари в частната ми практика.
catpat - специалист
Да попитам, тръбата от сондажа до ТП ще се положи в земята, каква дълбочина е достатъчна и каква изолация трябва да и се сложи? :?
magi208 - специалист
catpat написа:
Да попитам, тръбата от сондажа до ТП ще се положи в земята, каква дълбочина е достатъчна и каква изолация трябва да и се сложи? :?
Най-лесно е с полиетиленова тръба Ф 40 поставена в изолация от еструдиран полиетилен 10 мм дебелина на стената.
Направо си вземи един размер по-голяма изолация за да я намушиш лесно.

За незамръзваща дълбочина в българия се дава метър и десет сантиметра.
Полиетилена хем не гние под земята хем е евтин.

Това е за дистанция 15-25 метра .
Ако си на по-малка дистанция може и Ф 32.

Не забравяй да положиш и кабел най добре 5Х2.5 в отделна полиетиленова тръба Ф20 .
catpat - специалист
А защо 5-жилен кабел, помпата е монофазна?
magi208 - специалист
catpat написа:
А защо 5-жилен кабел, помпата е монофазна?
Ми два за фаза и нула един за земно и два за автоматичната поливна система , която ще ти се поиска да имаш за в бъдеще :)

Шегувам се :) Просто не знаех че си с монофазна помпа . Може би си го споменал някъде но съм забравила.
catpat - специалист
Аз и сега имам поливна система, но не зная как да я вържа за помпата. Мислех че ми предлагаш вариант да избегна разликата в потенциалните между ТП и сондажа. :?
Здравейте, каква е максималната дълбочина, на която може да се направи сондаж за лични нужди? Търсих в закона за водите, но не успях да открия закон/наредба, член. Ако сондажа е около 40-45 метра, дали ще има проблем и какво трябва да се декларира в басейнова дирекция?
pipilica - майстор
Гледаш кое ти е изгодно и това декларираш, пък дупката каквато ти върши работа. Представяш ли си да хукнат инспектори по села и паланки да мерят на хората дупките. Тва е да ти вземат някви пари, никой не го интересува каква дупка си направил.
Това е мое мнение след кореспонденция със дирекцията.
magi208 - специалист
Няма регламент все още. В басейнова дирекция е пълна каша . Никой няма да ви го проверява защото искат проект изготвен от лицензиран проектант впоследствие за озаконяването и се приема за достоверно това което е написал проектанта. Проектанта пък дори не ти посещава обекта а иска от сондьора да му каже на кой метър на какво е попаднал .
С други думи както ти каза pipilica декларирай което ти е изгодно.
Благодаря.
Как да разбера кое ми е изгодно?
Като ходих да подавам уведомление, че ще правим сондаж служителката ми каза, че е разрешено 25 метра (но аз не знам дали на 25 метра ще има вода с нужния дебит, никой не гарантира каква вода ще има и на каква дълбочина). Казват, че някакви съседи били правили някъде около 40-50 м, при други - още на 10 метра имало вода. Ако може само 25 м и не излезе вода, какво правя тогава? - Плащам си и си стоя без сондаж. А ако копаем повече, да не ми направят проблем.
Открих някакъв регистър от 2010 година в сайта на басейнова дирекция и там има кладенци, които са дори по 70-80 м.

Трябва и проект ли да имам? Дори когато ще е за собствени нужди (не фирма), пак ли трябва?
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 15

Тема "сондаж за термопомпа вода-вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: