• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 47
Всичко за дърводелството
profesionalist_wood - майстор
Имам намерение да заточвам български рендета от пра-пра дяда си,та съм забравил на колко градуса трябваше да бъдат ножовете? Спомням си че трябваше да бъдат между 20-30 градуса....не помня.Някой да има таблица за тях?
nikolson - майстор
Затова казах стандартно. Зависи от вида на материала, дължината на откоса и др. Може и с двойна фаска като длетото, като микрофаската е на 25`. Долу-горе ъгъла на атака е 17-20`.
bimbaeco - майстор
Въпрос на предпочитание е.
Аз съм на 22,5 и 25 градуса. Ако правиш ренде за работа напречно на влакната, ъгълът трябва да е по-остър.
Това, разбира се е за стандартни рендета, чиито легла да на 45 градуса. На дървените, този ъгъл може да варира, така че ще трябва да експериментираш докато откриеш ъгъла, който те устройва най-добре.
profesionalist_wood - майстор
А иначе някой има ли наблюдения върху рендета от различни марки използвани в БГ :) Да кажем за режещия нож който е най-качествен
nikolson - майстор
Какво му е на стария? Разбрахме че купи Tormek, заточи го, сигурно ще върши работа. Аз не мога да препоръчам, защото не ми се е налагало да търся.
bimbaeco - майстор
За мен най-качествените ножове са Стенли и Рекърд, но струват към 15 лева нови и то от Англия.
Виждал дъм да правят ножове за рендета от ножове на големи абрихти, от ножове на механични ножовки и от дискове за циркуляр даже. Ако ще се поръчва нож за дървено ренде, най-добрите в света (след японските от многослойна стомана) са Hock. От тях даже може да се поръчват комплекти за направа на рендета по модела на Кренов.
В продавалник иначе един човек продава цял куп ножове (http://prodavalnik.com/rezervni-nozhove ... -i36447843), но не знам цената за всичките ли е или поотделно. Ако е за един брой, е безнадеждно висока.
nikolson - майстор
Ако е за всичките е без пари :?
bimbaeco - майстор
Аз предполагам, че е за всичките, затова не съм му писал. Ако ми отговори, ще трябва да ги купя, а напоследък поизхарчих някой и друг лев. #-o
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 47

Тема "Заточване на рендета ,,Гладик,," | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: