• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
mastera86 - напреднал
Здравейте

майсторя си един електропастир от бобина за запалване на автомобил и схема за управление. Всичко се получава доста добре но имам проблем със захранването използвах едно от тези за светодиодните ленти но изгоря много бързо, та въпроса ми е какво захранване ще ми препоръчате. Казаха ми от един специализиран магазин, че така наречения енергизатор трябва да вади 2 джаула енергия. От какво зависи изходната енергия, от захранването ли ? Иначе на волтаж го докарвам, пробвах го с един тестер минава 10 000V.
fox_vt - майстор
Вземи си траф за халогенни лунички но ламелен не електронен,примерно 105 ватовия е до 8А надали ще го изгориш и е евтин.
mastera86 - напреднал
ще проверя

Прикачен файл

el. ograda.jpg
това е схемата
el. ograda.jpg (111.48 KиБ) Видяна 18026 пъти
moimoimoi - майстор
тия за светодиодите са електрони и не от най надеждните на нашия пазар
според мен си вземи едно захранване за компютър25-30лева е - има стабилизирано 12 волта ,има защити в него и трудно ще изгори дори и да е по голяма консумацията.
и все пак е нужно да се премери консумацията в работен режим за да се знае нужната мощност на захранването
PCL82 - майстор
Много е важно да спазиш тези два джаула за да не убиеш някого а само да има зашеметяващ ефект, освен ако целта не е друга. Та джаулите са мерна единица за енергия=напрежение*ток *време. А ток*време=заряд. За да са точни нещата трябва да зареждаш кондензатор с известен капацитет до определено напрежение. Така ще е ясно какъв заряд, съответно каква енергия е вкарана за съответнанта електрошокова порция.

Ако прававиш някаква система която директно да клати трансформатор/автомобилна бобина/ТХО то трябва да вкараш токоограничение. Това може да стане и с подбиране на подходящ режим на транзистора клатещ трафа.


Иначе на запад ги има готови устройства в пластмасова херметична кутия с акумулатор и фотоволтаик. Оградата се прави от сезалов канап с вплетена в него метална нишка, прекаран през пластмасови изолатори, закрепени на дървени оградни колове. В Швейцария пасищата в планината са с такива. Понеже пътят може да пресича някое, има порти, направени с едни подвижни щанги като въдици, които колите избутват и минават, а кравите ги треска и не могат да минат. Имаше и порти с ръчно отваряне-изолирани дръжки на канапа с кучкичка и пружина-откачаш минаваш и пак закачаш.
mastera86 - напреднал
Ще служи за предпазване на една градина от чакали, че много прегризват капковото. 210 лева струва най-евтиния енергизатор, другите работи ги имам вече сезалените въженца, изолатори и тнт. . Кондензаторът преди бобината ли трябва да е? Иначе схемата прави 3-4 импулса в секунда.
hidrazin - майстор
mastera86 написа:
Ще служи за предпазване на една градина от чакали,....
Забрави за идеята. Няма да свърши работа. Чакала (кучето, вълкът...) не са като кравите, конете ... и хич не им дреме за оградата ти.
Те си знаят своето и минават. Спира ги мрежа, по която тече ток, а не въженце.
:partyman:
ivanovbg - майстор
Има и под 200лева http://alfavet.bg/%D0%95%D0%BB%D0%B5%D0 ... %B8_79.htm

Ще отидеш детето до градината и ще стане някой сакатлък със саморъчното. Ако имаш пушка или познат ловец, обиколи някоя вечер и гръмнете няколко пъти. Гилзите ги разхвърляйте през 20-30 метра около градината. Няма да припарят поне няколко седмици, но като се измирише барута...
mastera86 - напреднал
Реших да си изработя сам захранването. Един траф 220/12 5А грец схема готова 5А сега търся предложения за стабилизатор.
Предложиха ми следния

Прикачен файл

1421322_10200782713210597_1989416100_n.jpg
малко ми се вижда не надежден
1421322_10200782713210597_1989416100_n.jpg (111.83 KиБ) Видяна 17905 пъти
shadow__01 - майстор
mastera86 написа:
сега търся предложения за стабилизатор.
Предложиха ми следния
LM317 е до 1.5A max. И трябва ли да е регулируем?
Ако трябва да е регулируем до 5A е LM338 https://www.google.bg/search?q=LM338&sa ... B294%3B211
Ако трябва стабилизирано само 12V някое от тези https://www.google.bg/search?q=12v+high ... B334%3B317 не съм пробвал и не мога да ти дам точна схема коя схема ще работи най-добре, но са подобни. Която си харесаш. Транзистора да издържа минимум 7-8A и задължително на радиатор.
http://www.datasheetdir.com/LM7812+Line ... Regulators
Най-евтино идва ако имаш старо компютърно захранване. Една крушка от мигач на автомобил вътре и имаш стабилизирано 12V.
  • 1
  • 2

Тема "Изграждане на електропастир" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: