• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
mastera86 - напреднал
Направих си регулатор по схемите с ис LM338, обаче нещо не вади желания волтаж а и при въртене на потенциометъра нищо не се променя. Входното напрежение след греца е 16V а на изхода е 13V. Може ли да заменя потенциометъра с резистор и колко ома да е, понеже ми трябва само 12V.

Прикачен файл

DSC_0002.jpg

Прикачен файл

LM338-circuits.jpg
LM338-circuits.jpg (10.96 KиБ) Видяна 8306 пъти
shadow__01 - майстор
mastera86 написа:
Направих си регулатор по схемите с ис LM338, обаче нещо не вади желания волтаж а и при въртене на потенциометъра нищо не се променя.
Да не си объркал нещо? Дай по-добра снимка на долната страна на платката.
mastera86 - напреднал
Само в вързването на потенциометъра може да ми е грешката. Двата крайните извода съм ги дал към минуса а средния към 388-то.
MamaMy - майстор
E ти от 16 волта входно колко искаш да изкара? това е стабилизатор. Не е повишаващ модул. Има си собствени загуби около 2-3 волта
mastera86 - напреднал
Искам да изкарам 12 v ама немога да го сваля до толкова.
shadow__01 - майстор
mastera86 написа:
Искам да изкарам 12 v ама немога да го сваля до толкова.
Имаш грешка в платката.
Оправи ли потенционетъра?
На колкото по-малка стойност е настроен толкова по-ниско напрежение ще има на изхода.
Може ако искаш да смениш R1 с 240 ома резистор.
Ако искаш да махнеш потенциометъра може да си изчислиш резистор с този калкулатор http://www.electronics-lab.com/articles/LM317/
Хубавото на потенциометъра е, че може да правиш донастройка с него.
mastera86 - напреднал
Проблемът беше открит и вече всичко е ок. Проблемът беше в потециометъра, изразяваше се в това че не работи като го размърдам и заработваше. Подмених го с друг и сега няма проглем всичко работи много добре. Ето и няколко снимки:

Прикачен файл

DSC_0004.jpg

Прикачен файл

DSC_0003.jpg
вт мар 18, 2014 7:43 pmmastera86 написа:
Здравейте

майсторя си един електропастир от бобина за запалване на автомобил и схема за управление. Всичко се получава доста добре но имам проблем със захранването използвах едно от тези за светодиодните ленти но изгоря много бързо, та въпроса ми е какво захранване ще ми препоръчате. Казаха ми от един специализиран магазин, че така наречения енергизатор трябва да вади 2 джаула енергия. От какво зависи изходната енергия, от захранването ли ? Иначе на волтаж го докарвам, пробвах го с един тестер минава 10 000V.
  • 1
  • 2

Тема "Изграждане на електропастир" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: