• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко за този вид строителство.
gechev - специалист
В зидарските разтвори присъства вар. Тя е еластичния елемент в зидарията. Във филма запенват горната част на зида към плочата, но при тебе плочата ще дойде много по късно от зида и затова те съветвам да положиш тънък фибран между горната част на зида и бъдещата плоча.
Tsilkov - майстор
Dinev77 написа:
При този вариант не мисля да се оставят фуги между колоните и зида. Аз не съм строител и не разбирам, но предполагам това, че няма да има фуга не е проблем.
По учебник между зидът и бетона трябва да има работна фуга. Също така по учебник обаче между зидът(независимо какъв) и колоните през три реда трябва да има метани шишове да ги укрепват на земетръс - аз за толкова години веднъж не видях с очите си някой да го прави :!: Това и по ред други причини съм стигнал до практическия извод че е по добре първо да зидат и после да леят гредите и плочата. Специално при колоните за предпочитане е да са изляти защото укрепването на "зигзагообразен зид" за кофраж и уплътняването на бетона си е зор работа, а колоната е най-отговорния елемент в конструкцията.
P.S. Първия ред тухли можеше да го направиш с Тивит, но и това което си направил не е лошо.
Dinev77 - напреднал
Благодаря за съветите... но като гледам засега ще сложа фибран 1 см над зида и долния край на гредата... Това ме посъветва и човека от Винербергер , най-малкото няма да изтича цимента в отворите на тухлите. Иначе мисля че строителя (бригадата) който съм намерил се вслушва в идеите ми (отделно има опит и от чужбина), които съм взел от четене в този форум, а това не може да се каже за повечето строители които видях.
Относно Тивит, реших че и без това ще направя външна изолация отдолу до горе... така че няма да използвам няколко вида тухли за външния зид. Относно вътрешните стени се замислям заради по-добрата им звукоизолация, но още не съм решил...
Tsilkov - майстор
Dinev77 написа:
Благодаря за съветите... но като гледам засега ще сложа фибран 1 см над зида и долния край на гредата... Това ме посъветва и човека от Винербергер , най-малкото няма да изтича цимента в отворите на тухлите.
В такъв случей задължително настоявай да сложат шишове в колоните към зидът точно по инструкциите на Винербергер. В противен случей при първото земетресение ще останеш неприятно изненадан от пукнатините.
Dinev77 - напреднал
Tsilkov написа:
В такъв случей задължително настоявай да сложат шишове в колоните към зидът точно по инструкциите на Винербергер. В противен случей при първото земетресение ще останеш неприятно изненадан от пукнатините.
Това ще го направим!
Останаха ми още от стиропорените топчета, дали е добра идея на втория етаж първия ред на зида също да го напълня с топчета?
Tsilkov - майстор
По-добре напълни още един ред на първия етаж :wink: Горе е почти безсмислено.
IvanR - специалист
Шиповете м/у колоните и зидарията няма да предотвратят появата на пукнатини. Те служат за закрепване на зидарията към конструкцията при наличие на фуга м/у зид и к-ция.
Tsilkov - майстор
IvanR написа:
Шиповете м/у колоните и зидарията няма да предотвратят появата на пукнатини. Те служат за закрепване на зидарията към конструкцията при наличие на фуга м/у зид и к-ция.
То пукнатинте никога не можеш да ги спреш напълно. Едно е обаче стената да се клати поддържата от шишовете, друго е да се крепи "на мазилка".

Dinev77 сега гледам че на снимките не си личи да е прекъснат термомоста от основите на конструкцията?
Dinev77 - напреднал
Tsilkov написа:
Dinev77 сега гледам че на снимките не си личи да е прекъснат термомоста от основите на конструкцията?
Сложих XPS (10 см) под плочата и покрай основите от вътрешната страна (5 см XPS) на дълбочина до 20 - 30 см...
Иначе от външната страна ще сложа по-късно фибран минимум 10 см, докъдето мога...
надявам се загубите да не са големи от там, защото не съм се стремил да прекъсвам на цяло термомоста (все пак земята трябва да е по-топла отколкото въздуха през зимата)
Иначе съм дал проекта на Антон, той може да каже дори точно колко са тези загуби :)
Tsilkov - майстор
Мисъла ми е че ако тоя фибран (които освен всичко друго е и от скъпия) беше го сложил между плочата и замазката щеше да има двойно по-голям ефект, особенно както си сложил стиропор в тухлите :wink: Тогава от една страна щеше да имаш почти непрекъснат топлоизолационен слой, а от друга замазката щеше да е изолиран топлинен акумулатор които да изравнява дневно-нощните температурни разлики.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Нискоенергийна къща в проект" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: