Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Аз бих предложил - PVC -ф32 -4м-4лв,муфи, лепило до достигане дъното .потопяемо китайче-50лв Начин на действие-пускане вода под налягане по тръбата,като същевременно упражняваме някакъв натиск върху нея през това време китайчето изхвърля бозата При този опит губиш най много 100 лв Има и тръби ф-25мм ,ако нямаш налягане за 32 Поздрави
chapara - майстор
vladavramov написа:
Аз бих предложил - PVC -ф32 -4м-4лв,муфи, лепило до достигане дъното .потопяемо китайче-50лв Начин на действие-пускане вода под налягане по тръбата,като същевременно упражняваме някакъв натиск върху нея през това време китайчето изхвърля бозата При този опит губиш най много 100 лв Има и тръби ф-25мм ,ако нямаш налягане за 32 Поздрави
Следя темата с интерес и предложението на колегата ми харесва, като бих добавил, че е добре в долния край на тръбата да има накрайник с малко фи, така че водата да разбива калта и тинята, после вадене на калната вода ,...и пак, и пак, докато промиеш сондажа и така мисля че ще извадиш помпата. После продължаваш с промивките докато промиеш нацяло сондажа, а помпата...... така и така ти трябва, ще си ползваш, като я проверяваш от време на време и не забравяш по честичко да я пускаш :wink:
DeyanS - специалист
Още ден остана до заветния уикенд, само да спре да вали :) Ще пробвам може би някакъв вид комбинация от всички предложения, като степенувам от най-евтините. Предложението на vladavramov, ще го имам предвид, надявам се да не достигам до варианта с 50-те, че до стоте лева, но покрай неговата идея за PVC-то всъщност ми хрумна как да си направя "бъркалката", за която мислих по-рано - точно като свържа няколко PVC-тръби в една. Както споменах надеждата ми е калния слой да се окаже малък и да е достатъчно само ръчно средство, но ако не се получи, ще се наложи да прибягна и до механизация.
А относно после, ако всичко е наред, аз цяло лято ще си я ползвам, а за зимата ще я изкарам, за да не се допускат повече такива проблеми, а като пада почва, то тя да си отива към дъното.
MamaMy - майстор
Тази помпа е вибрационна и не е подходяща за сондаж. За това си го задръстил. Не я ползвай повече!
DeyanS - специалист
Помпата е работила години наред безотказно и не е имало проблем. Задръстването е станало след като мястото е било оставено за 8 години, съответно толкова време сондажа е бил заключен и неизползван.
kozl - майстор
vladavramov написа:
Аз бих предложил - PVC -ф32 -4м-4лв,муфи, лепило до достигане дъното .потопяемо китайче-50лв Начин на действие-пускане вода под налягане по тръбата,като същевременно упражняваме някакъв натиск върху нея през това време китайчето изхвърля бозата При този опит губиш най много 100 лв Има и тръби ф-25мм ,ако нямаш налягане за 32 Поздрави
А какво ще стане ако изтърве муфата? Освен помпата сондажа ще се напълни и с PVC тръби. Но българинът лесно се не предава. Ще изяде солта, ще понесе тоягите и накрая ще си плати глобата.
От фактите, които DeyanS е писал, водното ниво е на 7 метра, та Деяне гледай напора на китайчето за 50 лв. да е > 8 м иначе само , че Аби ток. И не се впечатлявай от таквиз евтини съвети, оти евтиното много пъти се оказва капан от скъпотия.
И какъв ли дебит ще има китайче за 50 лв при напор >7 метра :? А за промиване си трЕбе струя.
Забрави и за медарките (лайнарките) оти и они овЕхват след 5-ийо метър.
Има дренажни помпи с разбъркваща перка, които са за подобни цели. Ама са скъпи.
Не знаеш дебита на сондажа, т.е. нямаш данни за подбор на помпа за експлоатация. Ако ще броиш пари за помпа за отпушване - дали после ще си доволен от нея за експлоатация. Ако сондажа е дълбок 20 м, до къде ще го ползваш :?
Повечето едностъпални центробежни помпи са в диапазона 4-10 м. Вибрационните мембранни помпи не се препоръчват за сондажи. Аз лично не знам защо. Може би вибрациите уплътняват структурата на материала около тръбите и така се запушва филтрационната зона на сондажа и съответно му намалява дебита. Ако все пак ще се пробваш сам избери здрав маркуч и с накрайник подобен на този дето промиват канализацията. С какво ще писнеш вода по него :? Пак че трЕбе помпа. А как ще я вадиш от сондажа :? За да не се утаява разбитото :? май Ке трЕбе помпата дето вади водата да насмогва на дебита на тая дето Ке пълни сондажОт :?
И преди да зафаташ да пъхаш нещо в сондажОт мисли първо как Ке го вадиш като го Упущиш вътре.
VLADO66 - майстор
Навремето си правих струйник с такъв бАшон http://tpetrov.com/search.php?prod=PRE- ... 0%9E%D0%9D доста хубава и силна струя вадеше,ама си требе и налягане.
DeyanS - специалист
Преди всичко ще измеря точната дълбочина на "тапата", защото много теории станаха, а не се знае най-важното, а именно дълбочината. Иначе ако се стигне до втора помагаща помпа, хора-съседи бол, все някой може да се хване да помогне и да не се налага да купувам (надявам се :partyman: )
DeyanS - специалист
Такааа, работата по градината изяде и без това оскъдното време. Какво успях да направя по сондажа - пуснах градинския маркуч с максимално отворен кран на чешмата. Маркучът е от старите каучукови (може и друг материал да е, така го знам от израза на дядо ми) и когато минава студената вода през него се втвърдява и съответно го използвах хем за водната струя, хем да "блъскам" по "тапата" с него. В резултат на което сякаш направи пролука и потъна с може би 2-3 м. от първоначалното - предполагам, че отначало се удря в помпата, а като намери само кал и постепенно я пробива и така е станало. Успях с категоричност да измеря финалната дълбочина, до която стигам за момент - ~10 m. (давам приблизително защото все пак с рулетка измервам нагънат маркуч). На база на 10-те метра мога ориентировъчно да дам, че водното ниво ми е на около 5-7 м., метър след него е първата "тапа" - предполагам, че там е помпата, а след пробива потъна до въпросните 10 м.
Не можах да направя номера с огледалото за осветление, защото в малкото време, когато грееше слънце, някак си не можех да нацеля ъгъла.
От другия път започвам да мисля, за 7-10 м. прът, а междудругото ще пробвам да дълбая пак с маркуча.
По темата ще има по-бавно развитие, защото засега ходя само събота и неделя, а през седмицата ще е за около 2 часа, колкото да полея. Но при всички положения ще информирам за крайния резултат и пътя до него.
lov - майстор
Ако се окаже че помпата е на самото дъно може да я зарежеш там. При ниво на водата 5-7 метра и толкова дълбок сондаж едва ли ще загубиш нещо съществено от него. Това като най лесна идея и при това най евтиния вариант. То каквато и да е помпата едва ли подлежи вече на ремонт.
А за еарлифта за който ти споменава колегата при това ниво на водата е лесен. За това ти дадох онези клипчета да погледнеш с какви елементарни приспособления дълбаят и то с PVC тръби. А полипропиленовите са много по здрави. Един поялник няколко тръби и муфи , компресор и едно самоделно острие. До сега да съм забравил за проблема.

Тема "Заседнала помпа в стар сондаж. Как да я извадя?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: