• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
infomar
ivanovbg написа:
infomar написа:
....освен в случаите, когато използвате за тази цел 30mA разделител ключ-прекъсвач на веригата за предпазване на работещите хора...
При толкова ясна инструкция защо питаш? Имаш си инсталацията с 30mA разделител ключ-прекъсвач(ДТЗ) заземявай единия край на намотката и си перфектен.

:partyman:
Допусни, че не съм много на "ТИ" с тази материя и не разбирам с недовлъвки.
Казваш да заземя единият край на намотката. Коя намотка? От генератора излиза един/два контактакта - - кое да заземявам, кой извод... или няма значение :? Или да заземявам "земя" от ДТЗ-то в къщата, която в момента съм свързал към входящата "нула", а другите два края на жиците от къщата да свържа към генератора, без значение фаза/нула, ако генератора е с плаваща фаза.... тогава ДТЗ ще се обърка....? Много се обърках и аз..... :?
ivanovbg - майстор
Ето така:
Прикачен файл:
untitled.JPG
untitled.JPG (30.55 KиБ) Видяна 4673 пъти
Това в черното след шалтера е ДТЗ-то.
hidrazin - майстор
ivanovbg написа:
Ето така:
Хи, хи, хи ... Някой не чете. Отново.
infomar написа:
..."земя" от ДТЗ-то в къщата, която в момента съм свързал към входящата "нула"...
И ся пак ли му трябва заземяване на генератора?
:partyman:
infomar
ivanovbg написа:
Ето така:
Прикачен файл:
untitled.JPG
Това в черното след шалтера е ДТЗ-то.
Че то било лесно - заземявам нулата и включвам в кабелите генератора директно, както си показал в схемата :? Надявам се на генератора да има постоянна фаза и нула, за да ги свържа към точните им места. Кабелът ми "земя" към ДТЗ-то е свързан така както си показал в схемата, но до сега не съм правил реалното му заземяване.

п.с.
Намерих в тази тема писано по въпроса за връзката:
http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=11&t=29723

Там има тези схеми:
http://forum.napravisam.bg/download/file.php?id=40182
http://forum.napravisam.bg/download/file.php?id=40183
hidrazin - майстор
infomar написа:
Че то било лесно - заземявам нулата .... но до сега не съм правил реалното му заземяване.
Нищо недей заземява, щом не си свързвал до сега защитния проводник към твой си кол забит в земята.
Монофазния генератор няма фаза и нула. Има само потенциал между двете изходни клеми. Кое ще избереш за фаза и нула няма значение.
Ръгаш двете жици от генератора както падне във фаза и нула.
Ако прекъсваш само фазата от улицата, така или иначе единия извод на генератора ще ти се занули през нулата от енергото. Тогава ще трябва да заемиш корпуса на генератора.
Аз бих прекъснал и двата проводника без да заземявам нищо.
И си на ход. Никакви заземявания не са ти необходими. Във варианта с генератор дето не е свързан със земя, ДТЗ-то няма да работи. Защото и няма нужда от него.
:partyman:
ivanovbg - майстор
hidrazin написа:
infomar написа:
Че то било лесно - заземявам нулата .... но до сега не съм правил реалното му заземяване.
Нищо недей заземява, щом не си свързвал до сега защитния проводник към твой си кол забит в земята.
Монофазния генератор няма фаза и нула. Има само потенциал между двете изходни клеми. Кое ще избереш за фаза и нула няма значение.
Ръгаш двете жици от генератора както падне във фаза и нула.
Ако прекъсваш само фазата от улицата, така или иначе единия извод на генератора ще ти се занули през нулата от енергото. Тогава ще трябва да заемиш корпуса на генератора.
Аз бих прекъснал и двата проводника без да заземявам нищо.
И си на ход. Никакви заземявания не са ти необходими. Във варианта с генератор дето не е свързан със земя, ДТЗ-то няма да работи. Защото и няма нужда от него.
:partyman:
Хидразине, ти нали разбираше от ток? :?

Я по добре го свържи както ти казвам и всичко да си работи за да спиш спокойно. Хем и няма да те притеснява ако гръмне нулата в трафопоста. Няма да те затрудни особено - само един поцинкован кол трябва да набиеш и да го свържеш за нулата.
hidrazin - майстор
Я пак? Попитах и помолих да обясниш защо по дяволите му трябва да бие колове на този монофазен генератор, след като ще откачи от мрежата и двете жици.
Ако можеш - обясни. Ако не - кажи.
:partyman:
ivanovbg - майстор
Мисли малко и ще се сетиш доста възможни ситуации. Става въпрос за неизправни уреди, тук там малко влага - по невнимание или конденз и .... Варианти много.
А с един кол в земята ще спи по спокойно и както казах няма да има изгорял уред ако нулевия кабел някъде по стълбовете или в трафопоста прекъсне и вместо 220 да стане доста повече. Наскоро имаше такава тема с доста изгоряли уреди.

:partyman:
infomar
ivanovbg написа:
Мисли малко и ще се сетиш доста възможни ситуации. Става въпрос за неизправни уреди, тук там малко влага - по невнимание или конденз и .... Варианти много.
А с един кол в земята ще спи по спокойно и както казах няма да има изгорял уред ако нулевия кабел някъде по стълбовете или в трафопоста прекъсне и вместо 220 да стане доста повече. Наскоро имаше такава тема с доста изгоряли уреди.

:partyman:
Не мисля, да оставям при изключването на външно захранване какъвто и да е кабел - прекъсват се и двата - фаза и нула. Казаха ми, че ако има някъде слабо заземяване някъде по обществената нула, то моето заземяване може да "обере" слабостта и да изям хурката.
Няма проблем да направя и зазимяване (все едно къде, но по-лесно на самият генератор, щото инсталацията вече е направена... или да се изведе заземяване на "нулата" до самият шалтер.
Като чета колко сложно се прави.. какви замервания трябват... дайте някакви практични съвета, ако някой е правил.
Най лесно си мисля - дупка 3-4...5 метра със сонда, в която е забита една стара водопроводна тръба 1/2цола и свързана чрез 6 или 10 квадрата жица с мястото... но дали ще има ефект :?
hidrazin - майстор
Сега - обяснявам за последно. В твоя вариант - монофазен генератор и разкачени и ДВЕТЕ жици от улицата ЗЕМНО НЕ ТИ ТРЯБВА !!!
Статора на генератора - от там където ще вземеш тока за къщата се явява като вторична намотка на разделителен трансформатор.
Такива разделителни трансформатори се използват по сервизите за електроника за да се РАЗДЕЛИ ремонтирания уред от земята и да се работи спокойно и без опасност от токов удар. Вторичната намотка на този разделителен трансформатор също няма фаза и нула. Както при теб с генератора.
В този вариант няма от къде да се затвори веригата. Да ама ivanovbg е бягал от училище и не ги знае тези неща.
Затова и заблуждава хората.
Тъй като инсталацията ти не е заземена никъде, не могат да се образуват затворени кръгове на утечен ток (през земята/оператора) между консуматорите и генератора. Просто когато се откачиш от мрежата и да барнеш единия от двата проводника, няма от къде да затвориш веригата. - зялата ти инсталация е отделена от земята.
Ако обаче сега биеш едно земно и свържеш защитния проводник към него, ще трябва да свържеш и корпуса на генератора с него. И то много добре. Или да правиш още едно земно специално за генератора.
ivanovbg написа:
Мисли малко и ще се сетиш доста възможни ситуации.
Мисля аз, мисля. Само дето ти нищо не можа да обясниш.

:partyman:
P.S. Иначе както искаш заземявай. Лошо няма. Приготви едно поне 100-тина лева отгоре за колове и кабел. Отделно копането, набиването и измерването.
Пък и така ще си направиш повторно заземяване на къщата.
И между другото нали знаеш че ДТЗ-то не е 100% гаранция да не утрепе тока? Ако бръкнеш с две жици в контакта, то няма как да разбере че си ти а не консуматор. :shock:
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10

Тема "Генератор ток за еднофамилна къща." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: