• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
lyubohar - майстор
Mоже ли да се изкажа и аз.
Ту има хора,които разбират от абсолютно всичко,значи мога и аз.
На доста години съм.Преди имаше доста по добри лепила за целта.
И Промата беше като хората,и Бизон за лепене на транспортни ленти съм ползвал.
Може да се каже,че от 30г. не съм носил обувки на обущар.
Или си ги оправям сам,или нови.
То качествени майстори просто вече почти няма.
Купувам си материали от специализиран магазин и сам се справям.
Ако трябва да залепя цяла подметка ползвам хелметекс.
Ако има нещо за подлепване ползвам моментни лепила.
Много важни условия са да е добре почистено и слоя лепило да е много тънък.
Стягам с разни стеги,или яки щипки.(Не за пране).
След дълго носене може да се скъса над лепилото,но вече обувките им е дошо времето за смяна.
Нищо сложно няма в ремонти на обувки.
Ако е сложно значи е време за нови.
mcm - специалист
Колега nikolovvd, форума е направи си сам, а не прати на обущар. Няма нищо сложно сам да си ремонтираш обувките, в процеса ще се научиш да различаваш подметките още докато си купуваш обувките. Мислиш ли че едни сандали или чехли дето струват 15-20 лв е оправдано да ги носиш на обущар, аз лепя с Бизон и изкарвам лятото. За колегите дето се чудят как да шият, да разгледат на този сайт иглите с куки и шилата.

http://shoemakerbg.com/index.php
inspo - майстор
И аз да кажа нещо за промата ( хелмевекта, хелметекса)
Тези лепила държат много здраво след добро почистване и залепяне, но искат поне 24 часа съхнене в притиснато състояние преди да се ползват обувките.
nikolovvd - майстор
Прав си колега mcm. Не мога да споря по това, но понякога е по-добре да се довери човек на професионалистите.
И понеже съм запознат по-отблизо с обущарството, предпочитам да се доверя на баща си, вместо да пробвам да се справя сам. Най-малкото поради наличието на професионална техника и приспособления, защото за нещо което обущар ще направи на машината, аз ще загубя поне половин ден с игла и шило.
kozl - майстор
Ей много се залепи тая тема.
А са и аз да споделя за "Хелметекса". Отдавна не съм го срещал това наименование на пазара, но преди повече от 30 години с баща ми (лека му пръст). Свалихме вратата от хола, дървена от иглолистен материал, 2/3 остъклена. Изчистихме боята от вратата и от касата с много шкурене и ги фурнировахме с лепило Хелметекс. 30 години нямаше проблеми и почна да се разлепя фурнира. Лепилото пада на люспи, без никаква здравина. Станало като изсъхнало декстриново (канцеларско) лепило, едно кафяво и миризливо, за хартия, дето и него вече го отнема само надписите се запазили на тубетата, съдържанието некакво друго.
Разпада се лепилото и ако беше за обувки на 30 години - нема такива многоходки. Ама на фурнира пада.
Епа купувам си едни кожени чантета за колан от АРТ и има няма след некой месец се разшили :shock: Нарочно ги правят така, защото като ги пришия с тапицерски конец и ги ползвам с години. А требе оборот. Ама каков оборот ако стоката е дълговечна.
Те за тва малотрайно и многооборотно.
Как има един виц за еднократната употреба - на финала завършваше така "еб*ш и Фъргаш".
И значи продават ни натакована стока и вместо да ползваме, требе прее*ани да фъргаме. Има обувки дето като дръпна подметката от кожата и тя се разлепя преди да съм я обул. Бегайте от такива. И ваше мнение ама аз бегам и от такива с пластмасови подметки или от нещо като разпенен полиетилен или некаква такава отврат. Още пазя едни вносни маратонки от годините кога НЕМАШЕ - почити нови на две качвания, второто с претрепване, оти они се парзаляха и на сухо и на мокро и на гладко и на грубо. Иначе здрави ама не им държат спирачките и за тва спреа у мазето.
А за обувките за покойници - от хария произведени. Поне има с какво да се лепят :lol:
Lisko - майстор
thinkpad написа:
Lisko написа:
Губиш ! Аз ги "шия" със свински опашки и ги лепя с топло лепило.
И? Аз ги гледам хубаво да станат, обикновено работни обувки. Шия ги с капрон, който после оцветявам в цвета на обувката, за да не прави впечатление, използвам естествените кантове в страничната част на подметката по същата причина и ги лепя с Хелмевект или подобно лепило по избор.
Ииии, ето резултатаааа: :supz:

Изображение

Айде сега да видим твоите ? :wink:
thinkpad - майстор
Lisko написа:
Айде сега да видим твоите ?
Лиско, ще ме извиняваш, ама ще ме е срам пред хората с така лепани обувки. Извинявай отново. Шия с капрон и лепя с лепило, но по-културно деее.... В момента не шия обувки. Знаеш ли защо? Намерих един модел, който изкарва дълго, евтин е и подметката не се разлепя, защото е заводски шита. Отдолу се изтъркват, но не се разлепя нищо и не мърдат.
inspo - майстор
Lisko написа:
Ииии, ето резултатаааа: :supz:

Изображение
Това навярно и клошар не би го обул...
Lisko - майстор
Аз ги нося при работа из двора, повечето пъти подпитени.
За клошарите не знам, но предполагам храната е по-важна от естетиката на обувките.
Накрая - шиенето беше първоначалната идея, но нямам никакви специални игли, а с иглите на жената на това място щеше да е мъка от казармен тип. :)
Съгласен съм, че нещата трябва да се правят хубаво, но не всички неща, защото ако се абсолютизира, ще се губи много време за неважни неща.
Дадох тоя пример на шега, някой ако е изтълувал, че "ехо вижте майстора как ги прай" :lol: - сори не е това.

То би могло да се отвори цяла една нова тема за грозни неща, направени набързо, които вършат работа :)
thinkpad - майстор
Lisko написа:
...а с иглите на жената на това място щеше да е мъка от казармен тип.
Аз ги шия с равномерен шев с обикновена дебела игла, капрон и клещи. :-D
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Лепило за обувки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: