Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
nikolson - майстор
Тъй, тъй. Някои по два, другите нъцки.
шоп - майстор
nikolson, не избирам аз ямболският кмет и ОС

един компостер по изчисляния намалява драстично обема на сметоизвозването на едно домакинство. Затова сме общество и имаме права да избираме местната управа:-))) Вкъщи сме две домакинства-затова два компостера.

Нищо лично!
nikolson - майстор
шоп написа:
nikolson, не избирам аз ямболският кмет и ОС
Нищо лично!
Баш за София говоря. При положение, че отсечката ни е най-поддържаната, нито един от собствениците не успя да вземе компостер.
ПП Не виждам нищо в поста ти, което да ме е засегнало. Виж, за политиката на чиновниците е лично.
themask - специалист
Аз се доредих преди няколко години по тази програма с компостерите. От миналата есен започнах да го пълня и все още нямам готова продукция. Както казва Шопа, кофите се пълнят доста по-малко - аз на всеки два дни мятам по един найлонов плик битови отпадъци в компостера. Направо ми е тъжно като гледам съседи, които горят листа и трупат от градината боклуци на улицата... Има какво да учим още, особено като се има предвид, че наистина може да се сглоби компостер с 4 палета. Аз например есента си взех метална мрежа за 5 лева и направих един цилиндър в двора, където събирам листата от дърветата. Сега лятото ще ги смесвам с тревата в компостера.
hidrazin - майстор
Не всички отпадъци са подходящи за компостиране. Особено пък ако компостера е малък или нямаш поне един кубик отпадъци.
Някои неща предпочитам да ги горя. Пепелта от растителни отпадъци и клони съдържа голямо количество микроелементи.
Освен това понижава киселинността на почвата.
:partyman:
themask - специалист
hidrazin написа:
Не всички отпадъци са подходящи за компостиране. Особено пък ако компостера е малък или нямаш поне един кубик отпадъци.
Някои неща предпочитам да ги горя. Пепелта от растителни отпадъци и клони съдържа голямо количество микроелементи.
Освен това понижава киселинността на почвата.
:partyman:
Прав си за "осеменени" плевели примерно :) Клоните бих ги слагал, ако имах дробилка, но засега нямам и съм ги оставил да съхнат за подпалки.
hidrazin - майстор
Не само осеменени плевели. Корени от плевели също. Например паламида или остатъци от троскот.
Болни растения и остатъци от такива. Също листа от орехи, див кестен.
В двора имам орех. Сега трябва ли да разделям листат едно по едно? :-D
Не бих сложил и иглички от бор, ела ...
Имам мелачка за клони ама файда от нея никаква или почти никаква. :sad:
:partyman:
themask - специалист
hidrazin написа:
Не само осеменени плевели. Корени от плевели също. Например паламида или остатъци от троскот.
Болни растения и остатъци от такива. Също листа от орехи, див кестен.
В двора имам орех. Сега трябва ли да разделям листат едно по едно? :-D
Не бих сложил и иглички от бор, ела ...
Имам мелачка за клони ама файда от нея никаква или почти никаква. :sad:
:partyman:
Така де, не твърдя, че бях изчерпателен. Колкото до мелачката - да, повечето са големи пръчки и никаква работа не вършат :)
nautilus33 - майстор
Да питам и аз нещо. ПРавя компостер от стари букови дъски. Мисля, за да изкара по-дълго, да го обгоря с пърлачка до степен преди да се запали дървото. Чел съм, че така издържа по-дълго на атмосферните влияния. Вярно ли е?
Също така мислех и да го намажа с отработено масло, но както е писано в първите постове, не е препоръчително. НО, дококо маслото ще пропе в компоста, при условия, че съм мазал дървения с масло, и след някоя и друга седмица едвам цапа. Пък и доколко маслото ще премине в компоста при условие, че само тази част от материала може да се замърси с масло, която е в допир със стените? Принципно компоста ще се ползва само за саксийни растения, за градината оборска тор.

Тема "Компостер от дъски" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: