Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Илчо Илиев - майстор
Рових за подобна тема,но...освен за къпини друго не открих,та да питам..
Имам голям проблем с разни гюрлюци по оградите на местата ми-джанки, див орех или нещо от сорта, някакво дърво, което отрязах,но плъзнаха издънки из половината място, жив плет....абе всяка пролет е ужас,а въпреки основното рязане, изкореняване където може, до средата на лятото е джунгла....
Дайте идеи как да се сборя с тая напаст, изкореняване е невъзможно, чета за пръскане с разни хербициди, кажете с кое би имало ефект и ако може траен.Ако някой е успял да се сбори с тая гадост нека сподели как :prayer: :prayer: :prayer:

Свържете се с препоръчани градинари още днес!
egomen66 - майстор
Копирано от нета - Аз имам голям двор, който преди няколко години реших да превърна в една озеленена с райграс поляна, с няколко плодни дръвчета. Как се преборих с всякакви бурени, люлячета и млади филизи на джанки - използвах препарата Раундъп, но той се оказа слаб. После ми дадоха подобен препарат, който се използва за почистване на растителността по край ЖП линиите, произвежда се в "Биовет" гр.Пещера. Препарата е много ефективен, за младите фиданки, нискостеблените растения и други треви. С него се справям всяка година срещу растеж на каквото и да е било, там където не искам нищо да расте. Успях да уморя люляка и джанките още преди няколко години, още в началото. Важното е следното:
1. С препарата се пръска само върху листата на растението, да се намокрят добре;
2. Трябва времето да е много топло, минимум два дена преди третиране с препарата;
3. Пръскането да се извърши в обедните часове (13-14ч.), когато също е топло.
Тогава растенията, които дишат чрез листната си маса, повишават дишането си, като по този начин поемат отровата в корените си, и за няколко дена , максимум до седмица, може само да ги събереш изсъхнали и изхвърлиш където трябва. Най високото дръвче, което си изпати беше един люляк от около два метра, но го третирах два пъти за една година. Ако спазите точка 1,2 и 3 гарантирано. Препарата се казва "Ефазат 36". Успех!
MamaMy - майстор
И с какво този Ефазат 36 е по-добър от Раундъпа като съдържат едно и също вещество с еднакво процентно съдържание? Дори Раундъпа съдържа и други активни съставки.

За ЖП линии се ползва АРСЕНАЛ 250 СЛ, само че е клас 1 и не го дават на повечето хора свободно. Аз се убих да търся и няма никъде. Не открих и човек който може да вземе. Даже и агрономи питах.
Последна промяна от MamaMy на пон апр 06, 2015 6:51 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
Няма никаква разлика - това Раундъп, Глифоган, Глифодин 360, Глифозат-С, Глюфосан 48 ЕК и Ефазат 36 СЛ са едно и също нещо.
Може би Раундъп като по-известен го продават и по-разреден. Особено в опаковките на дребно. :-D
За ЖП линиите се използва "Арсенал" ама няма от къде да го намериш. Пък и като го използваш после с години не можеш да насееш нищо.
:partyman:
P.S. Мамата ме е изпреварил.
egomen66 - майстор
Най вече с постоянство..с мотиката. Ако ти позволява мястото и времето , може и с по дебел черен найлон .Ако е покрай оградата и не ти пречи. #-o
Илчо Илиев - майстор
Благодаря за отговорите!!!
Тая гадост е по оградите, вплетено в мрежата, колкото може се кастри,но няма как да се махне мрежата и да се корени, или за да стане по този начин ще е много трудно/скъпо...
Идеята беше по някакъв по-мързелив начин да се унищожи , иначе всякак година това нещо се кастри до колкото е възможно, но все едно му слагам тор...избуява още повече....
ESPACE - майстор
Е колко по мързелив от пръскането. Вземай едно от тези дето ги е написал hidrazin, спазвай концентрацията препоръчана за съответните бурени (даже предозирай) и готово.
Аз дървета съм унищожавал така, камо ли някакви храсти. Е на някои се наложи инжектиране под кората.
Илчо Илиев - майстор
За това става въпрос, идеята е ясна, въпроса беше с какво ще има траен ефект и дали някой е успял да се сбори с такъв проблем..
Благодаря ти за съвета!
ESPACE - майстор
Траен ефект ще се постигне с постоянство. Няма да стане само с едно пръскане.
hidrazin - майстор
Определено няма да стане с един път. Лятото поне 3-4 пръскания.
Чакаш да изкара достатъчно листна маса и тогава пръскаш. Препаратът се поема през листата.
Пръска се при висока температура на въздуха а не сега или когато е студено. Тогава няма такъв ефект или е никакъв.
Използвай Глифозат като увеличиш дозата и в пръскачката добави 2-3 шепи разтворена амониева селитра.
Селитрата усилва действието на глифозата и "ефекта" е много по-добър. Лично пробвано и то многократно.
Листата на някои плевели и растения имат восъчен налеп или са мъхести.
Това не позволява на препарата да се задържи по тях и той не върши никаква работа.
Използвай прилепител или нещо друго дето намалява повърхностното напрежение.
Например някакъв миещ препарат от сорта на Веро-то.

Това лято и аз имам да се боря с това чудо. Не мие в двора ами срещу двора, от другата страна на улицата.
Там има нещо като площадче за което никой не се грижи (кметство, община...) и всеки от комшиите си чисти срещу неговия си двор.
Иначе става отвратителна джунгла. За мой "късмет" срещу моя двор се е развъдил яката повет.
Голяма напаст и много трудно се маха.
Изображение
:partyman:

Тема "Унищожаване на джанки и всякакви гюрлюци по ограда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: