• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 17
Съвети за начинаещи готвачи.
kuger - майстор
miroki написа:
Ако щеш вярвай, като се събудих си мислех точно за поточната линия. И естествено ми се искаше да си закарам моите там, за да си ги взема готови. Само, че не знам къде има такава. Не същата но подобна. Мисля в Дончево е най-близката. :partyman:
Моите няма да се впишат в габаритите на линията. :-D
Илчо Илиев - майстор
miroki написа:
Ако щеш вярвай, като се събудих си мислех точно за поточната линия. И естествено ми се искаше да си закарам моите там, за да си ги взема готови. Само, че не знам къде има такава. Не същата но подобна. Мисля в Дончево е най-близката. :partyman:
Няма да ти хареса накрая сметката...
Нашите ''умни'' управници нали се пробваха да забранят да се колят животни в къщи,а трябвало да си закараш животното в лицензирана кланица,е то кланици почти не останаха,а и сметката накрая кой ша я плати.....
От друга страна , къде остава удоволствието да се омажеш със всякакви мизерии,но после....кебапа или пражолите са си мечта за всеки..
То чак такъв конвеер няма да направим,но аз поне мисля да си механизирам до колкото мога цели процес и за това крадна идеи от дет мога,от ВАС включително...
:partyman:
miroki - майстор
За мен е по-странно, че си мислех точно за това докато ставам, а ти си го постнал.
:partyman:
То ясно, че няма да ги закарам никъде :lol:
stiv1961 - майстор
Прикачен файл:
270620152696.jpg
Прикачен файл:
270620152697.jpg
Прикачен файл:
IMG_20150705_115749.jpg
Прикачен файл:
IMG_20150705_115809.jpg
Прикачен файл:
IMG_20150705_115833.jpg
Останаха още 10 бройки. Средно тегло 4 кг чисто, отделно дреболиите.
Аз доволен :supz: :partyman:
Наложи се да купя още един чувал ,,финиш" и общо станаха 6 х 35= 210 лв., бройлерите- 60 лв., пакета лекарства- 12 лв..................... общо разходи- 282 лв.
Приходи- 1 бр. започна да танцува танца на смъртта още на 2 кг.- отписвам го :sad:
9 бр. средно тегло 3.600 кг= 32 кг
10 бр. средно тегло 4.000 кг= 40 кг
10 бр. средно тегло 4.200 кг= 42 кг( в събота приключвам)
Общо тегло.......................... 114 кг мръвка.
282 лв. : 114 кг = 2.47 лв. килото, башка 6-7 кила дреболии.
Който не вярва да заповяда, в събота мисля да правя пушено пиУе :partyman:
kuger - майстор
Много си ги пекъл, те готови за масата :-D
egomen66 - майстор
Ако и на вкус си докарал като едновремешните пилета няма да имаш равен......... :tonqe: :partyman:
kuger - майстор
egomen66 написа:
Ако и на вкус си докарал като едновремешните пилета няма да имаш равен......... :tonqe: :partyman:
Като едновремешните няма да ги докара. Те си бяха жилави носачки. Тея са по-хубави, много по-хубави от, това що се продава на пазара.
egomen66 - майстор
Едновремешните пилета , свободно разкарващи се из двора. Домашни . От време на време , им се хвърляше по малко царевица и дробена коприва с царевични трици. Супата си беше супа. Спомени спомени ......... :-D
Илчо Илиев - майстор
Браво Чена!!!
Докарал си ги на големина,а и на цена =D>
egomen66, това е бройлер,няма как да бъде като дворско пиле,тая гад тряя се храни само с фураж като за нея,иначе резултата е плачевен...
Аз си имам пилета/кокошки за яйца/чорба, а бройлери си отгледах за пражоли,е и чорбица правим от карантийката и нещата за целта,но наистина го няма оня вкус....
Аз не писах какво направих с моите пилета,не,че не стана нищо,но на фона на вашите....досрамя ме .
От начало взех 20 пробно,успях да ги изгледам до към 2,8-3,2 кг живи, наложи се да ги изколя,взеха да хъркат и се притесних да не стане някой майтап...
Останаха 40 кг финиш и за да не го крепя до есента....взех пак 20 пилета и 40 кг гроуер...
При тази партида нещата станаха още по-кофти....
Дето и тези хъркаха,ами умряха 3 и пак набързо ги изколих, като имаше огромна разлика в килата...
Имаше 2,5кг, изчистени..около половината,но имаше 5-6 таман за грила...1,3-1,5кг...
Крайната сметка не е съвсем лоша, средно двете партиди.едно пиле ми излиза 6 лв,е колкото е по-голямо, толкова по-евтино е месото,но дори най-малкото ми е на цена по-ниска от на магазина,е няма вода и разни''подобрители''....
Машината за скубане е в застой,чака си реда за пари,но до на есен се надявам да я направя...
При първата партида не участвах в клане и скубане,но на втората пробвах това,което са качвали хората из нета...
За клането пригодих стара кофа, изрязах на дъното отвор Ф100мм,но става и 60мм., слагам пилето, закачам кофата, издърпвам му кратуната и рязвам , задържам главата да поизтече кръвта,че иначе хем подскача,хем пръска яко...
Парих ги на различна температура...правих си опити.....най- добрия резултат е при 63-64 градуса
Има чалъм и при самото парене, най-добре става като пилето се вкарва и вади от водата 10-12 пъти,като отначало се държи за шията и се киснат краката и задната част,а после обратно(и аз го обясних....), проверява се дали се скуби лесно..
При скубането пак има малък чалъм, оскубвам едрите пера, а ситните ги ''отривам'' под чешмата...
При паренето леко се сварява епидермиса и кожата става лепкава и ситните перца направо залепват,но под силна струя вода, това се отмива и перцата лесно се махат...
След два опита стигнах до ''великото'' заключение:
1 Пилета трябва да се вземат(ако са големи) само и единствено директно от пилчарника и от познат/доверен човек...
Това хъркане е от изстиване, вадят ги от топлия курник и ги държат на проветриво на пазара, докато ги продадат...
Разликата в едрината на пилетата е в това,че са сбирщина от различни партиди...избират по-едрите за пазара, а дребните...със следващата партида,но тези пилета вече са изоставащи и колкото и да ги храниш,не става...
2 Храната , само и единствено смески за бройлер,като трябва да се спазва до кога какви да се дават, всеки опит за ''далавера'' не дава добър резултат...
3 Помещението трябва да е така направено,че да има добра вентилация,без да става течение,а пода да е покрит с талаш/пилки,за да обират мизерията и да не им изстиват краката..
4 Оборудването, хранилките са основна причина за разпиляване/похабяване на смеските...
Отначало им направих корита,но много им е кеф да се качват и серат...
Направих висящи бункерни хранилки(като тази показана по-горе) и проблема се реши,а и с едно зареждане изкарват поне 24 ч...
Поилките са малко по-сложната част и все още ги мисля как да ги направя, идеи има много,остава да ги пробвам....

Мале, то стана като роман,но...
MMIel - специалист
Аз не правя сметка. Убедил съм се, че излиза много по скъпо от купешкото. Може би защото не гледам бройлери, а си люпя пилета от домашните кокошки (породи съсекс и брезе). За това и няма да се хваля с пилетата си, а ще ви върна към темата :-D, като ви покажа новата ми придобивка самоделка:
https://www.youtube.com/watch?v=oQCAPP1RGcg
Както се вижда от клипа всичко е от пералня, регулаторът на оборотите е от прахосмукачка, а палците от Марипен. Още не съм тествал с пилета, защото са малки.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 17

Тема "Пърлене." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: